W ramach realizacji projektu” Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce” realizowanego przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z PWC i wspierany przez Komisję Europejską opracowana została „Mapa drogowa dla wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych”.
Dokument, opracowany w ramach projektu ”Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce”, wytycza potencjalny plan czynności, które mają na celu doprowadzić do wdrożenia stosowania metodyki BIM w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w budownictwie. Stanowić on będzie punkt wyjścia do opracowania szczegółowej Strategii wdrożenia BIM w Polsce. Z uwagi na rekomendowane podejście PUSH-PULL odnosi się nie tylko do sektora zamówień publicznych, ale również do działań podejmowanych (koniecznych do podjęcia) w sektorze prywatnym.
Dokument zawiera między innymi:
- Analizę drogi wprowadzenia BIM w wybranych krajach
- Analizę istotnych dokumentów I inicjatyw strategicznych w Polsce
- Uwarunkowania prawne BIM – stan obecny
- Matrycę elementów strategii wdrożenia BIM w Polsce
- Oś czasu dla węzłów matrycy
- Kryteria sukcesu
Załączniki:
Mapa drogowa dla wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych (5,9 MiB, 844 hits)
Tak … wróciłem i komentuje 🙂
Dokument ładny, czytelny, ale nie obyło się bez błędów merytorycznych. Największy mankament – autorzy nie podają odpowiedzi w jasny i klarowny sposób na podstawowe pytanie: Dlaczego BIM i jakie mają być tego efekty w odniesieniu do sytuacji w Polsce?
Bo bez tego nie będzie możliwe ustalenie kryteriów sukcesu i monitorować progres na poziomie wyższym niż pojedyncza inwestycja, bo na takim skoncentrowana jest głównie treść tego dokumentu.
Z lektury również można wywnioskować, że narzędzia i praktyki wspierające współczesne budownictwo jakoś umknęły uwadze polskiej branży budowlanej, stąd też spora dawka informacji w tematyce zarządzania projektami (nawet tej niekoniecznie związanej lub mającej zastosowanie w procesie budowlanym).
Ogólnie widok jest taki, że opcja międzynarodową (ISO) z miksem amerykańskiej jest drogą, która kroczyć będą polscy legislatorzy, orędownicy i animatorzy BIM w Polsce. Tylko po co marnować czas i pieniądze na ponowną interpretację i wymyślanie koła na nowo poprzez inicjatywy takie jak ta? Jeśli chodzi o konkrety to takowe pojawiają się około strony 128, chociaż osobiście nie pozostawiłbym ich bez komentarza i dodatkowych uwag.