Case nr 12: Konstrukcja – zestawienie prętów zbrojeniowych
Kolejne zestawienie dla branży konstrukcyjnej wykonamy na bazie modelu IFC obiektu sportowego (Rys. 1). Elementy konstrukcyjne, a także całość zbrojenia budynku głównego została zamodelowana w programie Tekla Structures przez firmę M.A.D. Engineers.
Zbrojenie, w zależności od średnicy, zostało wyeksportowane do IFC w innym kolorze (Rys. 2) co możemy zaobserwować w BIM Vision po włączeniu opcji Kolor obiektu w zakładce Widok (Rys. 3).
Zbrojenie wyeksportowano wraz z podstawowymi informacjami, jak np. długość i średnica pręta, klasa stali czy przynależność do elementu (Rys. 4), które można wykorzystać do utworzenia bardzo rozbudowanego zestawienia. My jednak ograniczymy się do dwóch właściwości:
- średnicy,
- masy.
W pierwszym kroku musimy wyselekcjonować z modelu wszystkie pręty zbrojeniowe. Szybkim sposobem, aby to zrobić jest przejście do zakładki Obiekty, zmiana sposobu sortowania na Typy, następnie zaznaczenie na liście pozycji Pręt zbrojenia (Rys. 5). Po wybraniu obiektów możemy uruchomić wtyczkę BIM Quantity Takeoff.
Na liście dostępnych elementów w wtyczce BIM Quantity Takeoff zaznaczamy wszystkie pozycje. Wpisujemy odpowiednią cyfrę w polu Liczba właściwości (w tym przypadku będzie to 1). Wybieramy opcje grupowania. W pierwszym polu Właściwości dodajemy Średnicę, dopisujemy adnotacje tekstowe (D [mm] =). W kolumnie Sum ustawiamy Masę, a jednostka (kg) ładuje się automatycznie z modelu IFC. Po uzupełnieniu jednego wiersza arkusza kalkulacyjnego możemy przekopiować dane do pozostałych, co w rezultacie daje nam ustawienia jak na Rys. 6.
Na Rys. 7 widoczny jest fragment raportu zestawieniowego (całość raportu zawiera 560 pozycji) . Zbrojenie pogrupowane jest wg kondygnacji, a masa zsumowana dla prętów o takiej samej nazwie i średnicy.
Mając tak zbudowane zestawienie możemy przy użyciu jednej formuły Excela otrzymać łączną masę zbrojenia dla całego budynku i porównać ją z pomiarem za pomocą narzędzia BIM Vision (Rys. 8). Uzyskane wyniki różnią się o około 540 kg, ale stanowi to w zaokrągleniu zaledwie 0,05% całkowitej masy zbrojenia. Różnica wynika ze sposobu obliczania masy przez programy oraz z przyjętych zaokrągleń.
Do ćwiczenia przygotowaliśmy film, na którym krok po kroku przedstawiliśmy powstawanie raportu zestawieniowego:
Sylwia Trybek
M.A.D. Engineers
Świetna robota, jak to się mówi, a mówiąc profesjonalnie dzieło sztuki inżynierskiej, nic dodać nic ująć. POZdrawiam
Tomek, masz na myśli model czy naszą wtyczkę? 🙂