Case nr 11: Instalacja sanitarna – zestawienie rur i kształtek, analiza rewizji modeli
Zestawienie rur i kształtek wykonamy na bazie modelu IFC instalacji sanitarnej. Model macierzysty powstał w programie Autodesk Revit MEP – jest to przykładowy model dostępny na stronie Autodesku.
W raporcie uwzględnimy różne właściwości w zależności od typu elementu:
- dla rur:
- średnicę,
- długość,
- dla kształtek:
- średnicę,
- liczbę sztuk.
Za pomocą zaznaczenia wiersza Projekt w strukturze IFC zaznaczymy wszystkie elementy (Rys. 2), następnie uruchamiamy wtyczkę BIM Quantity Takeoff.
Używamy przycisku Dodaj wszystko, który przeniesie wszystkie wybrane wcześniej elementy do ustawień arkusza kalkulacyjnego. Określamy Liczbę właściwości (potrzebujemy 1 kolumnę z właściwościami) oraz zaznaczamy wybrane opcje grupowania i łączenia. W ustawieniach arkusza kalkulacyjnego mamy możliwość edycji nazwy elementu która pojawi się w raporcie zestawieniowym – zmieniamy nazwę z Typy rur:Standard na Rurociąg. W kolumnie Właściwość ustawiamy średnicę (Wielkość) i dodajemy do niej opis tekstowy. W kolumnie Sum określamy sumowany parametr (Długość), jednostka uzupełnia się automatycznie z modelu IFC (mm/szt). Przygotowane ustawienia arkusza kalkulacyjnego przedstawione są na Rys. 3.
W rezultacie otrzymujemy raport zestawieniowy z łączną długością rur danej średnicy oraz liczbą sztuk kształtek jednego typu na każdej kondygnacji. Na Rys. 4 widoczny jest fragment zestawienia, obejmujący kondygnację „Level 1”.
W przypadku gdy model IFC dla którego przygotowaliśmy raport staje się nieaktualny, możemy porównać tylko elementy zmienione, zamiast ponownego zestawiania wszystkich elementów.
Najpierw otwieramy model sprzed zmian w przeglądarce BIM Vision, następnie przechodzimy do zakładki Zmiany i otwieramy tam plik IFC do porównania. Elementy w których nie zaszły żadne zmiany są pokolorowane na biało, możemy je ukryć odznaczając pole Niezmienione (Rys. 5). Pozostałe elementy zaznaczamy obszarem (z klawiszem CTRL) i włączamy wtyczkę BIM Quantity Takeoff.
Wybieramy wszystkie elementy z listy, stosujemy ustawienia analogiczne do tych w pierwszym zestawieniu, za wyjątkiem kilku zmian: zwiększamy liczbę właściwości do 3 i w dodatkowych kolumnach wstawiamy rewizję (Revision) oraz jej typ (Type) (Rys. 6). Właściwości te pozwolą nam określić z którego modelu IFC (bazowego/po zmianach) pochodzą dane w zestawieniu oraz typ zmiany jaka zaszła – geometryczna, właściwości, materiału, usunięcie, dodanie.
Z utworzonego raportu zestawieniowego ( Rys. 7) wynika, że w obrębie kondygnacji „Level 1” zaszły zmiany ilościowe:
- dodano 6 szt kształtek,
- usunięto około 3,5 m rurociągu fi=100 mm,
- dodano około 2,4 m rurociągu fi=20 mm,
- dodano około 2,6 m rurociągu fi=32 mm,
- usunięto około 2,0 m rurociągu fi=50 mm,
- dodano około 3,5 m rurociągu fi=65 mm.
Do ćwiczenia przygotowaliśmy film, na którym krok po kroku przedstawiliśmy powstawanie raportów zestawieniowych:
Sylwia Trybek
M.A.D. Engineers