interakcja kodeiny €103.91
07 mar 2019

Wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy Terminala i pirsu południowego na podstawie Programu Funkcjonalno Użytkowego.

7 lutego 2019 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty

07 mar 2019

7 lutego 2019 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” ogłosiło przetarg „Wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy Terminala i pirsu południowego na podstawie Programu Funkcjonalno Użytkowego (PFU)”

Przetarg z wyglądu wydawałby się normalny, ale gdyby się wczytać we wszystkie dokumenty, a w szczególności w PFU to znajdziemy pewną niespodziankę.

Teoretycznie, pierwsze zdanie pozwala przystąpić do przetargu firmom pracującym na innym oprogramowaniu, ale drugie zdanie to wyklucza. Nie wiem jak to się dzieje, że taki mały zamawiający (temat z tego miesiąca) jak Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu potrafi się zorganizować i napisać porządne dokumenty z wymogiem BIM, a taki duży gracz:

 • ograniczył niezgodnie z prawem konkurencję,
 • wstawił wymóg BIM w PFU,
 • opisał wymogi BIM w trzech zdaniach gdzie dwa z nich wzajemnie się wykluczają.

To jest tak dla mnie nie pojęte, że szkoda czasu na komentowanie.

Maciej Dejer
M.A.D. Engineers

 

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. gester marzec 8th, 2019 12:47AM

  to jest ewidentnie sprzeczne z obowiązującą ustawą o konkurencji i ochronie konsumenta (dz.U. 2007 nr 50 poz. 331), konkretnie rozdział 1, art. 6 oraz rozdział 2, art. 9. cały przetarg może zostać z tego powodu unieważniony. zresztą klaster także mógłby interweniować w tej sprawie.

 2. MarcinS marzec 8th, 2019 9:42AM

  No cóż. Porównując to do analogicznych standardów które miałem przyjemność tworzyć dla Dubai Aviation Engineering Project, gdzie każdy zapis był weryfikowany przez prawników i przepuszczany przez niezależnych konsultantów technicznych, to co przedstawiły „Porty Lotnicze” wygląda cienko. Smutne jest to ze najwyraźniej nie ma woli stworzenia dokumentacji spójnej z prawem i nastawionej na gładkie dociągnięcie tematu…

  • MarcinS marzec 8th, 2019 10:41AM

   Jezeli taka wola jest, bo dlaczego miało by jej nie być to najwyrażniej zabrakło zgłębienia tematu…

 3. maciek_sz marzec 8th, 2019 11:22AM

  Zastanawiająca jest też ogólna dostępność dosyć szczegółowych rzutów lotniska. Chyba jednak takie rzeczy nie powinny być wrzucane do internetu.

Comment