czy baklofen można zmiażdżyć i prychać €21.27
25 wrz 2018

Hot Spring Bay – BIM w prywatnych rękach

Na blogu w miarę regularnie pojawiają się informacje

25 wrz 2018

Na blogu w miarę regularnie pojawiają się informacje o nowych przetargach, a więc i planowanych inwestycjach publicznych, które mają być realizowane w BIM. Mało jest jednak informacji o prywatnych inicjatywach. Z czego to wynika?

Po pierwsze: nie ma ich dużo – większość pracowni jeśli już zaczyna przygodę z tą metodologią ogranicza się do technologii, czyli tzw. BIMu narzędziowego (o tym, co to jest możecie przeczytać tutaj).

Po drugie: może to być obawa o powodzenie przedsięwzięcia, pytania o zasadność takich działań lub traktowanie pierwszych podejść do BIM jako lekcji, z których egzaminu nie chce się zdawać publicznie. Czas to zmienić, tym bardziej, że projekt, który chcemy przedstawić jest niezwykle ciekawy a informacje o nim mamy okazję czerpać z pierwszej ręki. Najpierw jednak kilka słów o inwestycji.

Zespół hotelowo-apartamentowy powstaje jako przedsięwzięcie konsorcjum spółek Tian Yu Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie i Recca Investment Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie. Będzie jednym z elementów kompleksu, który otrzymał nazwę Hot Spring Bay i składa się z trzech integralnych części:

 1. Mariny
 2. Zespołu hotelowo-apartamentowego
 3. Parku geotermalnego

Mamy okazję brać udział w realizacji dwóch ostatnich części kompleksu ale dzisiaj przedstawimy Zespół, który będzie tworzył jego serce, czyli zespół hotelowo-apartamentowy:

Architektura: Autorska Pracownia Architektury Studio PZ (http://studiopz.pl)

Konstrukcja: CONSULTING-PROJEKTOWANIE dr Stefan Nowaczyk (http://www.nowaczyk.szczecin.pl)

Instalacje elektryczne: Elektromar (http://www.elektromar.eu)

Instalacje sanitarne: AP Projekt (http://approjekt.pl)

Za nadanie aktualnej formy organizacji projektu w BIM odpowiadał MAD (http://mad-engineers.pl), pełniący funkcję głównego Managera BIM. Dziś odpowiedzialność przenoszona jest na Managera BIM powołanego w zespole branży architektonicznej. Cały czas pozostajemy jednak w kontakcie stanowiąc dodatkowe wsparcie aż do końca prac nad projektem wykonawczym.

Warto jeszcze powiedzieć dwa słowa o narzędziach, które służą Zespołowi do realizacji projektu. To kolejny piękny przykład tego, jak dobrze może funkcjonować OpenBIM, bowiem mamy tu:

 • ArchiCADa (architektura)
 • Revita (konstrukcja)
 • DDS-CADa (instalacje)

Aby otrzymać pełny obraz inwestycji wszystko składamy w Tekli BIMsight, która dodatkowo pomaga nam sprawdzić projekt i stanowi środowisko do komunikacji. Techniczną weryfikację modeli wspomaga oprogramowanie Solibri Model Checker.

Może na dziś wystarczy. Zaciekawionych projektem zapraszamy na główną stronę kompleksu: http://hotspringbay.com. Poniżej znajdziecie kilka typowo BIM-owych ujęć z naszej codziennej pracy.

 

Karolina Wróbel
M.A.D. Engineers

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. Kuba październik 1st, 2018 11:04PM

  Z moich obserwacji wynika, że to inwestorzy prywatni dużo częściej wymagają stosowania BIMu w swoich realizacjach. Na ogół są to zagraniczni deweloperzy, których lokalne komórki pewnie mają ten wymóg narzucony z centrali i nie zawsze potrafią dobrze sformułować swoje wymogi.

  Niestety często kończy się to pseudo-BIMem z artykułu p. Dariusza

Comment