przedawkowanie baklofenu emedicine €123.33
30 maja 2018

Trimble Connect następca Tekli BIMsight

Trimble Connect to platforma CDE (Common Data

30 maja 2018

Trimble Connect to platforma CDE (Common Data Environment), czyli miejsce przeznaczone do przechowywania, zarządzania i wymiany danych pomiędzy zespołem pracującym nad projektem. Dostępny jest w trzech wersjach: Personal, Business i Enterprise. Wybierając darmową wersję Personal wymagana jest jedynie rejestracja na stronie Trimble Connect http://connect.trimble.com


Rysunek 1: Dostępne wersje programu Trimble Connect

Pod kątem urządzeń na jakich pracujemy, Trimble Connect został podzielony na trzy aplikacje:

  1. Web – przeznaczony do pracy w przeglądarce,
  2. Desktop – ideą jest możliwość pracy offline i późniejsze udostępnianie danych w chmurze
  3. Mobile – wersja dla smartfonów i tabletów

Rysunek 2: Dostępne aplikacje programu Trimble Connect

Trimble Connect Web

Dostępny jest w przeglądarce internetowej bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Przede wszystkim umożliwia tworzenie projektów o dowolnej strukturze plików, łączenie modeli z różnych branż i wymianę informacji między uczestnikami za pośrednictwem chmury.

Zakładka ACTIVITY pokazuje całą aktywność użytkowników zapewniając wgląd do wykonywanych czynności przez cały zespół projektowy, dzięki czemu na bieżąco możemy śledzić zmiany w projekcie. Możliwe jest również włączenie cyklicznych powiadomień mailowych o procesach zachodzących w projekcie.

Wersja Web umożliwia sprawdzanie kolizji między modelami lub w obrębie jednego modelu. Wyniki można przekazywać innym uczestnikom za pomocą notatek TODO (zgodne z BCF 1.0) razem z zapisanym widokiem. Notatki mogą być przypisywane zarówno do modelu, jak i do poszczególnych uczestników. Możliwe jest takie ustawienie powiadomień, aby po przypisaniu osoby do zadania została ona o tym poinformowany mailowo.

W naszym odczuciu do dopracowania zostaje wymiarowanie w wersji Web, które bywa niedokładne ze względu na brak przyciągania do krawędzi, powierzchni czy wierzchołka elementu (brak opcji „snap”). Usprawniona powinna być też płynność Nawigacji 3D przy większym przybliżeniu do elementu.

  1. Trimble Connect Desktop

Umożliwia dodawanie, łączenie modeli i tworzenie struktur plików w aplikacji. Daje możliwość przeglądania i zarządzania modelami, również w trybie offline oraz późniejsze udostępnianie ich w chmurze. Zarówno TC Web jak i Desktop dają możliwość przesuwania i obrotu modeli, które znajdują się w niewłaściwym miejscu (tj. takich, w których nie został zachowany wspólny punkt Origin). Podobnie jak w wersji Web możemy sprawdzać kolizje oraz przypisywać notatki i zadania pozostałym uczestnikom.

Niewątpliwą zaletą w stosunku do wersji Web są dodatkowe opcje wyświetlania elementów np.: kolorowanie obiektów i całych modeli (opcja przydatna przy weryfikacji zgodności rdzenia konstrukcji z rdzeniem architektury), możliwość zmiany przezroczystości elementów oraz filtrowanie i grupowanie obiektów po dowolnych parametrach występujących w modelu. Dodatkowo w TC Desktop dochodzi możliwość grupowania widoków (należy jedynie pamiętać, że w wersji Web grupy pozostaną rozbite na poszczególne zdjęcia). Minusem wersji Desktop jest niedostępność dla Maców.

Trimble Connect Mobile

Aplikacja na smartfony i tablety. Dostępna jest zarówno dla Androida i iOSa (Google Play i App Store). Posiada podstawowe funkcje potrzebne do przeglądania i sprawdzania modeli oraz wymiany danych z pozostałymi uczestnikami.

Najważniejsze funkcjonalności wszystkich trzech wersji zebraliśmy w tabeli poniżej:

Tabela 1: Porównanie funkcjonalności wersji Desktop, Mobile i Web

* lista wszystkich obsługiwanych formatów: https://community.trimble.com/docs/DOC-10028-3d-model-files/

** Ze względu na brak opcji „snap” wymiary mogą być niedokładne

Niewątpliwą zaletą platformy jest możliwość pracy na chmurach punktów. Na poniższym screenie przedstawiliśmy widok przykładowej chmury w formacie .las w TC Desktop. Ten zakres na pewno doczeka się odrębnego artykułu.

Rysunek 3: Widok chmury punktów w TC Desktop (chmura dzięki uprzejmości firmy Amigeo )

Warto wspomnieć jeszcze o aplikacji Trimble Connect Sync przeznaczonej do synchronizowania modeli. Umożliwia ona stworzenie harmonogramu automatycznej aktualizacji całych struktur projektu, tak aby zawsze posiadać aktualne pliki na komputerze.

Aktualny projekt, nad którym pracujemy w Trimble Connect to Budynek Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W skład zespołu wchodzą:

Architektura http://rysyarchitekci.pl/ (ArchiCAD)
Konstrukcja https://www.schuessler-plan.de/ (Tekla Structures)
Architektura Krajobrazu http://www.makistudio.pl/ (SketchUp)
BIM Menedżer – http://mad-engineers.pl/ (Trimble Connect)

Rysunek 4: Widok połączonych modeli w TC Web

Rysunek 5: Widok połączonych modeli w TC Desktop

Rysunek 6: Widok połączonych modeli w TC Mobile

Obserwując od dłuższego czasu Trimble Connect widzimy, że platforma stale się rozwija. Posiada jeszcze pewne niedoskonałości, ale naszym zdaniem zapowiada się obiecująco.

Joanna Karkoszka
Zespół MAD

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment