baclofen compound cream €79.61
25 sty 2018

Klaster czyli… część 2

Poniżej kontynuacja artykułu   Klaster czyli… część 1

25 sty 2018

Poniżej kontynuacja artykułu   Klaster czyli… część 1

Czym Klaster jest dla nas:

                                    Kooperacja

                                    Legislacja

                                    Automatyzacja

                                    Synergia

                                    Technologia

                                    Edukacja

                                    Rywalizacja

BIM Klaster czyli Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie powstał w 2012 roku z inicjatywy grupy ludzi pozytywnie zakręconych :). Budownictwo to nie tylko nasza praca to również, a może przede wszystkim nasza pasja. Każdy z nas odważnie patrzy w przyszłość kreując nowe standardy pracy które, w co głęboko wierzymy, niebawem staną się codziennością branży.

W chwili obecnej BIM Klaster funkcjonuje jako oficjalnie zarejestrowane Stowarzyszenie zrzeszające proinnowacyjne i wysoko wyspecjalizowane małe i średnie przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej i ICT, a także instytucje publiczne ze środowiska biznesowego i naukowego wspierające przedsiębiorczość oraz innowacyjność gospodarki w Polsce.

Wizja[1]

Chcemy budować świadomość korzyści wynikających z wykorzystania nowych technologii do realizacji procesów inwestycyjnych w branży budowlanej. Przełamywać bariery związane z przywiązaniem do starych rozwiązań i strachem przed zmianami. Poprzez swoje działania chcemy zostać klastrem mającym znaczenie strategiczne  w skali kraju. Naszą ambicją jest współtworzenie rozwiązań legislacyjnych, aktywny udział w procesie wdrażania technologii BIM na uczelniach technicznych i w przedsiębiorstwach.

Realizując wspólne projekty chcemy wytyczać nowe standardy w zakresie współpracy między uczestnikami procesu inwestycyjnego oparte na wzajemnym zaufaniu, sprawiedliwym podziale odpowiedzialności, dbałości o dobro projektu i przywiązaniu do najwyższych standardów jakości.

Misja[2] … dosłownie, nie w przenośni 🙂

Naszym głównym zamierzeniem jest łączenie potencjału i kompetencji firm oraz innych podmiotów pozwalające na realizację dowolnych projektów związanych z branżą budowlaną w najnowszych technologiach ICT. Wartością dodaną klastra jest inspirowanie działań zmierzających do pełnego wykorzystania technologii BIM w całym procesie inwestycyjnym, począwszy od koncepcji poprzez wykonawstwo aż po oddanie obiektu do użytku, a nawet przez cały cykl życia budynku.

 

Cele.

  • Wspieranie inicjatyw i projektów realizowanych przez podmioty tworzące Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie
  • Propagowanie i wdrażanie nowoczesnych metod zarządzania projektami realizowanymi przez członków Klastera Technologii Informacyjnych w Budownictwie
  • Rozwijanie stałych kontaktów, współpracy oraz wymiany informacji pomiędzy członkami a instytucjami naukowymi, edukacyjnymi, około biznesowymi oraz publicznymi w tym samorządowymi
  • Oddziaływanie na proces legislacyjny i tworzenia projektów przepisów wykonawczych w zakresach objętych celami Klastra
  • Podnoszenie kwalifikacji zawodowych członków Klastra oraz podmiotów współpracujących
  • Wspieranie inicjatyw związanych z rozwojem gospodarczym i przedsiębiorczością o charakterze lokalnym, regionalnym, transgranicznym, ogólnopolskim
  • Promocja i czynny udział w tworzeniu mechanizmów i narzędzi wspierających rozwój nowych technologii informacyjnych w branży budowlanej, a w szczególności wykorzystania technologii BIM w procesie inwestycyjnym
  • Działania na rzecz poprawy innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki
  • Propagowanie oraz ścisłe przestrzeganie standardów oraz zasad etycznych i innych zasad przyjmowanych dobrowolnie przez członków Klastra
  • Działalność na rzecz przystosowania systemu edukacyjnego do wymagań rynku pracy, szczególnie w branży budowlanej.

 

Za nami…

Listopad 2017 – zostaliśmy partnerem wydarzenia BIM World Munich 2017

Luty 2017 – debata na temat perspektyw wdrożenia BIM’u w Polsce

Kwiecień 2016 – powołanie na członka Komitetu Technicznego nr 232 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Maj 2016 – Konsultacje Ekspertów BIM w sejmie

Luty 2016 – BIM klaster w Dialogu Technicznym w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

rok 2015 – szkolenie BIM w praktyce na Politechnice Krakowskiej

od 2014 – jesteśmy członkiem Małopolskiego Forum Klastrów

od początku działalności jesteśmy partnerem i/lub patronem wielu wydarzeń medialnych, np. Nowe Oblicza BIM, Projektowanie Przyszłości, Dzień BIM, Infra BIM, Warsaw Build oraz uczestnikiem wielu konferencji branżowych.

 

Obecnie…

Skupiamy grono ekspertów, których wiedza i oświadczenie są nieocenione. To właśnie dzięki nim BIM przestaje być tajemnicą a staje się nie tylko porywającą ideą ale technologią, która z dnia na dzień jest coraz bliżej nas.

Realizujemy wspólnie projekty mniejszego i większego kalibru. Nasi Członkowie i Partnerzy wspierają się wzajemnie w realizacji podejmowanych wspólnie wyzwań. Uzupełniamy swoje kompetencje, podnosimy kwalifikacje i gramy zespołowo.

Jesteśmy doceniani zarówno w Polsce jak i na świecie, co nie tylko nas cieszy ale i mobilizuje do dalszego rozwoju i działania.

Mamy nowy Zarząd, w składzie:

Katarzyna Orlińska-Dejer
Prezes Zarządu
Koordynacja i zarządzanie projektami / Wycena inwestycji / BIM 4D i 5D

 

 

 

 

Robert Szczepaniak
Wiceprezes Zarządu

BIM level 1 / Procesy Zintegrowane (Big BIM) / Lean Design / Open BIM (IFC)

 

 

 

Michał Garstecki
Wiceprezes Zarządu

Skaning / Techniki UAV / NMT / Inwentaryzacje

 

 

 

Katarzyna Knap
Wiceprezes Zarządu

Instalacje sanitarne / Analizy energetyczne

 

 

 

Maciej Dejer
Wiceprezes Zarządu
Koordynacja wielobranżowa / Konstrukcja / BIM Menedżer

 

 

 

 

Na co dzień…

Przed nami…

Ocean możliwości, a „jedyne co nas ogranicza przy spełnianiu marzeń to nasza własna wyobraźnia. Sukces jest efektem ciężkiej pracy, cierpliwości, pokory i wiary, że wszystko w życiu jest możliwe.” (Martyna Wojciechowska)

 

Jak do nas dołączyć? Nic prostszego.

Krok 1. Wejdź na naszą stronę: bimklaster.org.pl i poznaj nas bliżej.

Krok 2. Zastanów się czy podążamy w tym samym kierunku i czy możemy sobie pomóc w osiągnięciu stawianych przed sobą celów.

Krok 3. Pobierz dokumenty.

Krok 4. Skontaktuj się z nami jeśli masz pytania lub wątpliwości.

Krok 5. Wyślij do nas deklarację.

Krok 6. Jeśli będzie potrzeba nasi Eksperci skontaktują się z Tobą i wspólnie ocenicie Twój stopień wtajemniczenia i poziom motywacji w pracy w technologii BIM.

Krok 7. Jeśli opinia wszystkich naszych członków będzie pozytywna to Zarząd będzie na tak – witamy w zespole!

Podsumowując…

Dawno temu natknęłam się na słowa wypowiedziane przez Michael’a Jordan’a: „dzięki talentowi możesz wygrywać spotkania, ale to inteligencja i gra zespołowa sprawia, że wygrywa się mistrzostwa”, tej zasadzie jestem wierna od lat i nigdy jeszcze mnie nie zawiodła 🙂 ….

Katarzyna Orlińska Dejer
BIM  Klaster

Bibliografia:

[1] https://mfiles.pl/pl/index.php/Misja_i_wizja

[2] http://www.pi.gov.pl/parp/chapter_96055.asp?soid=F7B02F71548C419C99DF4BD6CE9A412

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment