baklofen jak kupic €129.77
19 lis 2017

Komisja Infrastruktury 24 X 2017 – transmisja ze spotkania

24 października w Komisji Infrastruktury odbyła się

19 lis 2017

24 października w Komisji Infrastruktury odbyła się kolejna w kuluarach sejmowych prezentacja i dyskusja na temat BIM-u. Prezentację poprowadził Pan Tomasz Żuchowski sekretarz stanu odpowiedzialny w ministerstwie za budownictwo. Dla osób zainteresowanych tematem poniższa transmisja obowiązkowo do obejrzenia.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. gester listopad 20th, 2017 10:52AM

  jestem bardzo pozytywnie zaskoczony propozycjami ministra żuchowskiego, zarówno sprawdzenia standardów oraz teorii metodyki bim w projektach pilotażowych oraz propozycji zmian (co tu dużo gadać: uproszczeń i dostosowania do obecnej realności) warunków technicznych w budownictwie.

  mam tylko nadzieję, że open bim nie będzie zagrożony poprzez nieodpowiedzialne wyskoki z którejś ze stron procesów…

  • admin listopad 20th, 2017 6:15PM

   Rob,

   generalnie wszystko co mówił Pan Żuchowski trzyma się kupy, można śmiało powiedzieć, że już się wyrobił w temacie :).
   Troszkę mnie tylko dziwi, że w kontekście standardów wymiany danych nie padł na głos magiczny skrót IFC… który jak wiemy jest już standardem.
   Jeśli chodzi o projekty pilotażowe, też sprawa oczywista. Ale nie prowadziłbym ich po to aby sprawdzić czy BIM jest ok, bo to już zrobiła za nas zagranica. Tylko równolegle z pilotażami tworzyć otoczkę do jak najszybszego wdrożenia/zastosowania tego procesu w kolejnych/wszystkich zamówieniach publicznych.

 2. gester listopad 20th, 2017 8:00PM

  maciek,
  ja podejrzewam, dlaczego nie padła nazwa ifc: pan żuchowski w swojej politycznej poprawności stronił od jakiejkolwiek nazwy oprogramowania czy formatu, bo nie bardzo jest pewien, czy ifc także nie może zostać podważone jako obiektywny standard, a być może nadal nie czai jego wagi i zasięgu, bez pilotażu i wyciągniętych z niego wniosków.

 3. Rafal listopad 20th, 2017 11:06PM

  A mnie osobiscie brakuje odpowiedzi na nadrzedne pytanie – Dlaczego, po co ten BIM, czemu ma sluzyc? O ile Pan minister zarzucil niektorym inwestorom formulowanie SIWZow bez uwzglednienia celow jakie mialyby byc realizowne poprzez implemantacje technologi i metodyki, to samej ministerialnej rozprawie brakuje dokladnie tego samego (sic!). Dalej tez jest nawet nie lepiej, chociaz z pytan wybrnal z podniesiana przylbica.
  Btw Dzieki za upload.

 4. wojtinho listopad 21st, 2017 7:00AM

  Pan Minister wspomniał o projektach pilotażowych w sektorze m.in.: kolei, drogowym i energetycznym (sieci elektroenergetyczne). Czy technologia BIM może mieć też zastosowanie w budowie gazociągów przesyłowych ?

 5. ravscin listopad 22nd, 2017 10:25AM

  Witam
  Bardzo pozytywnie oceniam przygotowanie Żukowskiego. Fakt, że nie operował skrótami lub nazwami procesów chyba podyktowany jest tym, że wiedział jaka jest świadomość rozmówców.

  I właśnie to mnie przeraża. Wiceprzewodniczący komisji mówi o sobie „my projektanci” i zadaje pytanie, z którego wynika, że jest niekompetentny. Więc się pytam: jak można, sprawując taką funkcję, nie przygotować się do tematu poruszanego na Komisji? Przecież BIM to nie jest wiedza tajemna a szkicowe informacje można wyszukać w pół godziny…. Przerażenie mnie ogarnia jak pomyślę kto będzie współtworzył zmianę przepisów, o której mowa.

  Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego nawet na zabrał głosu… ani jednego pytania…. Czyli co? też nie przygotowany?

  Tak czy inaczej krok w dobrym kierunku. Tylko, żeby nie przeregulowali czegoś co już dobrze działa u innych. Myślę, że do komfortowej współpracy międzybranżowej zgodnej z przepisami prawa jeszcze jakieś 5-7 lat.

Comment