Grupa Zadaniowa ds. BIM Unii Europejskiej, ogłosiła 6 lipca wydanie podręcznika „Wprowadzanie do Modelowania Informacji Budowlanej przez Europejski Sektor Publiczny”. Z notatki prasowej możemy się dowiedzieć, że cel wydania tego podręcznika to zachęta dla szerszego wprowadzania BIM-u w odpowiedzi na rosnące wyzwania… itd. itp. W przedmowie znajdziemy jedyny Polski akcent w tym podręczniku, czyli wypowiedź Elżbiety Bieńkowskiej, komisarza UE ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP.
Generalnie podręcznik:
- tłumaczy podstawy metodyki BIM,
- odpowiada na pytania dlaczego należy BIM-u używać,
- wyjaśnia, że BIM to nie oprogramowanie, model, czy system,
- daje rekomendacje „jak zacząć” podając przykłady z kilku krajów takich jak Estonia, Niemcy, Anglia itd.
Jest też część techniczna, wiadomo najciekawsza 🙂
Pierwsze kryterium techniczne: VENDOR-NEUTRAL DATA EXCHANGE.
Autorzy opracowania zwracają uwagę w tym miejscu, na dwa bardzo ważne aspekty:
- dane powinny być wymieniane w neutralnej platformie, poprzez otwarty format plików NIE kontrolowany przez jednego określonego dostawcę lub grupę dostawców.
- jedyny powszechnie używany format do współpracy to IFC.
Tłumacząc to tak:
Wymiana danych w otwartym formacie zwiększa interoperacyjność pomiędzy klientami w przypadku projektu sporządzonego w różnym oprogramowaniu. Dodatkowo wspomaga różnorodność, unika monopolu i sprzyja konkurencji. Otwarte standardy są bardzo ważne dla zamawiającego, ponieważ dają możliwość łatwego opisania wymogów. Jedynym wyjątkiem może być faza eksploatacji gdzie właściciel musi użyć formatu natywnego do edycji. Otwarte standardy mają kluczowe znaczenie dla archiwizacji danych projektowych. Modele, rysunki mogą być nieczytelne w ciągu zaledwie kilku lat jeśli nie są przechowywane w otwartych standardach.
notatka prasowa: http://www.eubim.eu/wp-content/uploads/2017/07/BIM-Task-Group-launches-Handbook-for-EU-Public-Sector-Press-Release-1.pdf
Link do podręcznika: EU_BIM_Task_Group_Handbook_FINAL.PDF Wszystkim zamawiającym polecamy przeczytać go od deski do deski!
Maciej Dejer
Zespół M.A.D.
ps. Jestem w szoku, że ani razu w tym raporcie nie pojawiło się słowo „Revit” 😉
na linkedin już rafał zapoczątkował dyskusję na ten temat, ale jakoś ugrzęzła chyba…
https://www.linkedin.com/groups/7476955/7476955-6288653930570227713
… ugrzezla, bo Rob chyba wyczerpujaca i dosc konstruktywna krytyke przedstawil, co chyba ludzi przestraszylo sie i bali sie podniesc rekawice. Szaun za to! 😛
tym bardziej, że piotra (kazmo) nie ma już wśród nas. wielka strata dla polskiego bim. r.i.p, piotrek… 🙁
(*)
przy okazji (chociaż to powinien być nowy wątek, bo to była ważna postać na polskiej scenie bim, m.in. prezes stowarzyszenia bim dla polskiego budownictwa od samego początku powstania organizacji w 2014): wczoraj pożegnaliśmy w domu pogrzebowym w pruszkowie piotra miecznikowskiego, który zmarł nagle w zeszłym tygodniu. wczoraj akurat skończyłby 47 lat… wyprowadzenie urny na cmentarz w olsztynie jest w najbliższy poniedziałek. (piotr, r.i.p., once again).
[*] dla Piotra, niech spoczywa w pokoju.