CRP baklofenu bezpiecznie €41.12
16 maja 2017

International conference BIM and cost estimation 2017 – Praga

Kolejne spotkanie z technologią BIM. Tym razem

16 maja 2017

Kolejne spotkanie z technologią BIM. Tym razem wystąpiliśmy w roli gościa i obserwatora.

Konferencja adresowana była głównie do osób odpowiedzialnych za opracowanie kosztorysów oraz Inwestorów zastępczych, których rolą jest m.in. koordynacja i nadzór nad budżetem inwestycji.Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki, z których każdy miał inny temat przewodni. Sesja pierwsza dedykowana była prezentacjom międzynarodowym, opowiadającym o doświadczeniach związanych z wdrożeniem BIM’u w Norwegii, Finlandii, na Słowacji i w Polsce. Druga cześć poświęcona była procesom legislacyjnym i standardom BIM, tym razem w Czechach. Ostatni panel to prezentacje z praktycznego zastosowania technologii BIM na etapie planowania inwestycji i jej realizacji.

Zacznijmy od początku. Konferencję rozpoczął pan Michal Hanak z URS PRAHA, a.s. , który powitał wszystkich zebranych gości i w kilku słowach zaprezentował cel naszego spotkania oraz nową rolę kosztorysanta w procesie inwestycyjnym prowadzonym w technologii BIM. Pierwsza prezentacja, którą zaprezentował pan Geir Johansen z Norwegii podzielona została na dwie części, z których pierwsza skupiała się na zaprezentowaniu  inwestycji realizowanych w technologii BIM od A do Z. Drugą cześć prezentacji rozpoczynało stwierdzeniem „It all starts with cost” („Wszystko zaczyna się of kosztu”), z którym na marginesie mówiąc – trudno się nie zgodzić. Prezentacja słusznie zwraca uwagę na fakt iż poziom wymaganej dokładności wyceny zależy od tego w jakim celu jest ona robiona i jakiego etapu procesu inwestycyjnego dotyczy. Np. szacowanie budżetu planowanej inwestycji odbywa się wskaźnikowo zaś wycena kosztów inwestycji dla właściciela obiektu to koszt związany z zarządzaniem obiektem (w tym remontów, wymiany elementów, przeglądów technicznych na przestrzeni np. 60 lat). W prezentacji pojawiła się też klasyfikacja kosztorysów (Rysunek1).

Rysunek 1. Źródło: Cost estimation and BIM in Norway, Geir Johansen.

Kolejna prezentacja, tym razem z Finlandii, którą przedstawił pan Kari Siren skupiała się bardziej na aspekcie zarządzania informacją w całym procesie inwestycyjnym. Podkreślona została rola organizacji Building Smart, standardów i klasyfikacji w procesie wdrożenia technologii ale również usprawnienia współpracy poszczególnych uczestników przedsięwzięcia budowlanego.

Koledzy ze Słowacji w pierwszej części swojego wystąpienia zaprezentowali działalność Stowarzyszenia BIM działającego na Słowacji (BIM ASOCIACIA SLOVENSKO) w tym jednostki zrzeszone i współpracujące w ramach Stowarzyszenia oraz podejmowane aktywności (warsztaty, szkolenia …). Druga część dedykowana była omówieniu praktycznych aspektów wdrożenia technologii na Słowacji. Poruszane były m.in.: znaczenie podejścia firm projektowych do zagadnienia wdrożenia BIM’u, popularyzacja technologii i kwestia edukacji a także brak, a może raczej małe, zaangażowanie ze strony inwestorów.  W prezentacji pojawiły się też ciekawe statystyki w tym jedna dedykowana aktywności (fanom obserwującym strony stowarzyszenia) – Rysunek 2. Statystyka ta zwróciła moją uwagę nie tylko z uwagi na fakt że jestem kobietą i zmartwiła mnie tak duża przewaga panów (co skądinąd jest zrozumiałe z uwagi na branżę), ale też doskonale pokazuje, w której grupie wiekowej leży największy potencjał dla rozwoju BIM’u  również w Polsce.

Rysunek 2. Źródło: Rozpoctovani a BIM na Slovensku; Ing. Thomas Futnik, PhD, Ing. Peter Sukenik

Ciekawe zestawienie prezentuje też slajd mówiący o poziomie zainteresowania BIM’em różnych grup zawodowych w tym.: inwestorów, projektantów, projektantów branżowych, wykonawców oraz zarządców budynków – Rysunek 3. Autorzy klasyfikują poziom zainteresowania w trzystopniowej skali, jako: ‘wykorzystywana/ stosowana’ (Vyuziva), ‘czekająca na okazję’ (Caka na prilezitost’) i ‘brak zainteresowania’ (Nezaujima sa) [ z góry przepraszam za tłumaczenie, ale język słowacki nie jest moją mocną stroną :)].

Rysunek 3. Źródło: Rozpoctovani a BIM na Slovensku; Ing. Thomas Futnik, PhD, Ing. Peter Sukenik

Firma DATACOMP miała przyjemność reprezentować Polskę podczas tego wydarzenia. W kilku słowach przybliżyliśmy słuchaczom naszą krótką historię związaną z technologią BIM. Jak to się zaczęło. Gdzie jesteśmy dziś i dokąd zmierzamy. Wszystko okraszone kilkoma uwagami opartymi o doświadczenia  w pracy z tą technologią. Zachęcam do przejrzenia naszej prezentacji.

Rysunek 4. Źródło: BIM and cost estimation in Poland; Katarzyna Orlińska-Dejer; DATACOMP Sp z o.o.

Ostatnia prezentacja pierwszego panelu, to omówienie procesu wdrożenia technologii BIM na przykładach takich krajów jak Anglia, Stany Zjednoczone czy Singapur … , ze szczególnym zwróceniem uwagi na motywację jaka przyświecała całemu procesowi oraz poziom wdrożenia jaki udało się osiągnąć poszczególnym krajom. Autorka porusza też takie kwestie jak: BIM a zarządzanie ryzykiem  czy BIM a Life Cycle Cost.

Rysunek 5. Źródło: BIM ve svete, zapravy z ICIS; Ing. Barbora Pospisilova, PhD., URS PRAHA, a.s.

Mój ulubiony slajd z tej prezentacji 🙂

Rysunek 6. Źródło: BIM ve svete, zapravy z ICIS; Ing. Barbora Pospisilova, PhD., URS PRAHA, a.s.

Blok II to dyskusja o technologii BIM w ujęciu procesu legislacyjnego w Czechach. W bloku znalazły się prezentacje, które kolejno przedstawiali

  • Ludmila Kratochvílová, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR; Aktuální vývoj BIM a legislativa ČR
  • Štěpánka Tomanová, CAD-BIM s.r.o.; UNMZ – aktuální dění v oblasti BIM norem a legislativy
  • Tomáš Čermák, OBERMEYER HELIKA, a.s.; BIM parametry v rámci Odborné rady pro BIM, PS03

Niestety, brak znajomości języka czeskiego znacząco utrudnił mi zreferowanie tej części spotkania. Mimo to jednak nie mogę się oprzeć ogólnemu wrażeniu, że koledzy z Czech borykali się z podobnymi problemami w relacji ze stroną rządową oraz z próbą tak przekonania do samej idei jak i czynnego zaangażowania w działania instytucji państwowych. Jak ujęła to w swym wystąpieniu pani Štěpánka, na początku swej drogi sami nie zdawali sobie sprawy do jak wielu drzwi przyjdzie im zapukać i ile ministerstw będą musieli odwiedzić po drodze.  W ramach zadośćuczynienia zapraszam do zapoznania się z prezentacjami wszystkich prelegentów, które znajdziecie Państwo na końcu artykułu.

Blok III – zagadnienia praktyczne i dyskusja panelowa.

Pierwsza prezentacja panelu, której autorem był Pan Michal Hanák z firmy ÚRS PRAHA, a.s., zatytułowana była „BIM w procesie planowania inwestycji”. Poruszane zagadnienia: zamiar inwestycyjny vs potrzeby operacyjne, projekt w fazie koncepcyjnej (studium architektoniczne), dane zawarte w modelu (format IFC) i ich znaczenie dla oszacowania kosztów realizacji planowanej inwestycji. Tu miła niespodzianka, szczególnie dla nas 🙂

Rysunek 7. Źródło: BIM při plánováni investic; Michal Hanák, ÚRS PRAHA, a.s.

Kolejna prezentacja, prowadzona była na żywo i dotyczyła możliwości narzędzia dedykowanego do opracowania wyceny realizacji inwestycji z uwzględnieniem informacji dotyczących cyklu życia obiektu, którego twórcą jest firma Norconsult (Calcus).

W trzeciej prezentacji mieliśmy okazję bliżej poznać możliwe powiązania pomiędzy modelami BIM i bazami cenowymi RYRO.

Prezentacja kolegów z firmy KROS rozpoczęła się cytatem „If only one book were to be written about BIM, it might have „DON’T PANIC” printed in large uppercase letters on the front cover” (Pete Zyskowski). I co tu dużo kryć – trudno się z tymi słowami nie zgodzić ;). Całość prezentacji dedykowana możliwościom jakie daje BIM tak w zakresie analizy projektu, jego wyceny jak i zarządzania całym procesem. Jednym słowem coś co już dobrze znamy.

Rysunek 8. Źródło: Vazba SW KROS na CAD systémy ; Milan Mrázek, KROS, a.s.

Konferencje zamykała prezentacja firmy CAD Studio zatytułowana „Oprogramowanie Autodesk BIM i ich zastosowanie w przygotowaniu budżetu inwestycji. Niestety, z uwagi na małe opóźnienie przebiegu konferencji tą prezentacje zmuszona byłam opuścić (trzymając w ręce wcześniej zarezerwowany bilet powrotny do Polski). Nie mniej jednak, podobnie jak poprzednio – odsyłam wszystkich czytelników do lektury prezentacji.

Podsumowując.

Spotkanie uznaję za udane. Ludzie bardzo sympatyczni. Myślę, ze jesteśmy na podobnym etapie zmagań i że zarówno przed nami jak i przed kolegami z Czech jeszcze długa droga, ale wierzę też, że możemy się wzajemnie wspierać w naszej drodze na szczyt :). Wzajemna wymiana doświadczeń pozwoli nam o wiele skuteczniej omijać przeszkody jakie na nas czekają a tym samym szybciej osiągnąć cel.

Katarzyna Orlińska-Dejer,
Datacomp Sp. z o.o.
www.datacomp.com.pl

[1] Wszystkie prezentacje pochodzą z konferencji organizowanej przez firmę URS PRAHA, a.s.. Wszystkie materiały zawarte w prezentacjach jak i same prezentacje są objęte prawem autorskim i chronione przepisami prawa. Ich wykorzystywanie, kopiowanie czy rozpowszechnianie bez wiedzy autorów jest niezgodne z prawem odpowiedzialnością cywilną i karną.

Link do prezentacji International conference BIM and cost estimation 2017

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia:

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment