dramamina przecina baklofen krew-mózg €40.25
15 kw. 2017

Kolejne spotkanie konsultacyjne na temat metodyki BIM – krótka refleksja

21 lutego 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury

15 kw. 2017

21 lutego 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne na temat metodyki BIM. Tym razem głos w dyskusji  zabrały organizacje promujące stosowanie tej metodyki.  Na stronie Ministerstwa można od kilku dni pobrać prezentacje prelegentów (poniżej kopia linków)

Co można powiedzieć o tym spotkaniu… moim zdaniem nie wiele. Zaproszeni goście (ciągle Ci sami), pokrótce opisali swoje organizacje oraz propozycje/pomysły dotyczące wdrożenia BIM-u w Polsce.  Pojawiały się w zasadzie te same pomysły: edukacja i pilotażowe projekty. BIM Klaster, który miałem przyjemność reprezentować zaproponował przyśpieszenie sprawy związanej z pilotażem poprzez:

  • analizę inwestycji publicznych wykonanych w technologii BIM (bez jej wymogu) zaprojektowanych przez członków naszego klastra,
  • wysłanie obserwatorów z Ministerstwa na startującą właśnie inwestycję Dolnośląskie Centrum Sportu z wymogiem BIM, gdzie również uczestniczymy.

Minęły już dwa miesiące i niestety w tej sprawie nic się nie dzieje. Szkoda….a czas leci.

Ponadto, wszyscy jednogłośnie stwierdzili potrzebę powołania jednego zespołu eksperckiego,  który uzyskawszy określony budżet (ze środków publicznych) miałby za zadnie opracować plan i sprawnie przeprowadzić proces wdrożenia metodyki BIM w Polsce. Jasno sprecyzowana odpowiedź jak stworzyć organizację z radą składającą się z przedstawicieli MIB, organizacji posiadających grono ekspertów, organizacji inżynierskich, które powołały już (bądź są w trakcie) jednostki mające zająć się metodyką BIM, jednostek naukowych itd. niestety nie padała… Moim zdaniem dlatego, że środowisko BIM-owe jest mocno podzielone, o czym czasami zdarza mi się pisać na BIMblogu….

Zastanówmy się przez ten świąteczny krótki wolny czas czy będziemy w stanie wszyscy się dogadać na rzecz całej Polski. Życzę wszystkim Wesołych i Spokojnych Świąt Wielkiejnocy!

Maciej Dejer
BIM Klaster

Categories BIM
Leave a comment
More Posts
Comments
Comment