funkcja baklofenu €102.68
03 paź 2016

Trimble European BIM Forum 2016

„Czy ktoś z Państwa zna ludzi umiejących

03 paź 2016

„Czy ktoś z Państwa zna ludzi umiejących chodzić po wodzie? …” 20% z osób obecnych na Sali unosi ręce. Hmmm? „Pytanie z cyklu podchwytliwych” myślę sobie i nie mylę się. W ostatnich słowach swej prelekcji Peter Vesterbacka stwierdza, że w Finlandii jest to zjawisko powszechne. Zimno + woda = lód 🙂 . Proste? Proste! Gdzie w tym ukryty sens? Otóż nie ma rzeczy niemożliwych, nawet te z pozoru nieosiągalne mogą być w zasięgu ręki, wszystko zależy od warunków w jakich przyjdzie nam je realizować i oczywiście naszego nastawienia.

Pierwszy dzień Forum zdominował aspekt ludzki w kontekście cyfryzacji przemysłu budowlanego. Na wstępie Kirsi Hautala (WSP Finland) swą prezentacją podkreśliła nieuchronność nadchodzących zmian. Nowe technologie, systemy umożliwiają firmom zwiększenie produktywności, zmniejszenie opóźnień i optymalizację kosztów projektów, a także zwiększenie bezpieczeństwa i jakości oferowanych usług. Cyfryzacja całkowicie zmieni układ sił w branży budowlanej. Firmy, które dziś ignorują ten trend niedługo będą zmuszone do walki o przetrwanie.

1

Źródło: http://www.bcg.com/en-gr/expertise/industries/engineered-products-infrastructure/digital-engineering-construction.aspx

Autorka daje jasno do zrozumienia, że oczywiście podstawę BIM stanowi oprogramowanie dające możliwość modelowania 3D i zarządzania informacją. Im bardziej zagłębiamy się jednak w technologię tym lepiej rozumiemy zasady na jakich jest oparta. Po technologii przychodzi proza dnia codziennego, czyli praca nad projektem. Dzięki możliwościom jakie daje sama technologia zmienia się też podejście do kwestii współpracy pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego. Ostatecznie prowadzi to do zmian w standardach pracy.

2

Źródło: http://www.wsp-pb.com/en/Who-we-are/In-the-media/News/2013/What-is-BIM/

W kolejnych wystąpieniach poznaliśmy historię wdrożenia technologii BIM, tzw. studium przypadku, które kolejno prezentowali Thomas Henke (ThyssenKrupp) , Tobias Svenberg (Consolis) i Marcin Dominiak (Constravia), Jason Hyde (AECOM Mott MacDonald Joint Venture) oraz Jaakko Jauhiainen (Sweco).

Ostatnia prezentacja poświęcona produktowi ze stajni Microsoft – Hololens wywołała u mnie automatyczne skojarzenie z filmem Raport mniejszości. W dwóch słowach –  fajna sprawa 🙂

Organizatorzy zadbali oczywiście o czas, w którym uczestnicy Forum mogli wymienić doświadczenia związane z pracą w technologii BIM, nawiązać nowe kontakty businessowe czy zapoznać się z ofertą Partnerów wydarzenia. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim gościom, którzy odwiedzili stoisko firmy DATACOMP i oczywiście zaprosić do dalszej współpracy :). Miło było móc zaprezentować Państwu możliwości oferowanych przez nas narzędzi: BIM Vision i BIMestiMate.

Pierwszy dzień zakończył się uroczystą Galą rozdania nagród Tekla Global BIM Awards w uroczej Oranżerii Pałacu Wilanów. Niezwykle miłym akcentem na zakończenie dnia była nagroda  przyznana w kategorii „Projekty studenckie”, którą otrzymali Katarzyna Kaczorowska, Karolina Malańska, Robert Szuba, Krystian Warda z Politechniki Łódzkiej za projekt zatytułowany „Lodz City Gate”. Brawo! Tak trzymać!

6

Źródło:http://www.construsoftbimawards.com/pl/winner/student-projects/lodz-university-of-technology-lodz-city-gate

Drugi dzień Forum rozpoczął wątek akademicki. Profesor Jason Underwood z Uniwersytetu Salford w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważny jest przemyślany i kompletny proces kształcenia nowych pokoleń studentów. Wagi nabierają doświadczenie, umiejętność współpracy w zespole, wiedza techniczna ale i swoboda w wykorzystywaniu nowych technologii z korzyścią dla realizowanych przedsięwzięć projektowych. Kolejna prezentacja, której autorem był Leon Leenders poświęcona była zagadnieniu OpenBIM. Prezentacja rzeczowa, na temat , w mojej ocenie 10 na 10.

4

Źródło: Prezentacja Leon Leenders

Wystąpienia Astrid Asgeirsdottir (Per Aarsleff) oraz Arturs Neiburgs i Arturs Seilis (UPB), które skupiały się głownie na takich zagadnieniach jak współpraca uczestników projektu czy zarządzanie procesem projektowym od koncepcji po etap wykonawczy w oparciu o doświadczenia z prawdziwych realizacji – rzuciły jasne światło na korzyści płynące z wykorzystania technologii BIM przy realizacji nie tylko trudnych i skomplikowanych projektów ale również nieco mniejszych. Przesłanie autorów: BIM nie jest dedykowany tylko do dużych inwestycji, równie dobrze sprawdza się przy małych realizacjach.

5

Źródło: Prezentacja AstridurElinAsgeirsdottir

Konferencję zamykały prezentacje projektów laureatów Tekla Global BIM Awards. Po szczegóły odsyłamy do prezentacji, które można pobrać pod linkiem:  Trimble European BIM Forum 2016

Jeszcze raz dziękujemy za wspólnie spędzony czas wszystkim uczestnikom Forum a Organizatorom imprezy za niezwykle cieple przyjęcie. Życzymy dalszych sukcesów wszystkim Laureatom i uczestnikom Tekla Global BIM Awards. Pozdrawiamy gorąco i do zobaczenia!

 

Katarzyna Orlińska-Dejer
www.bimestimate.eu

Categories BIM
Leave a comment
More Posts
Comments
Comment