Dzisiaj zajmiemy się modelowaniem słupów wolnostojących ponieważ są to miejsca, które można zamodelować przynajmniej na dwa sposoby.
Zacznijmy od kilku słów wprowadzenia. Słupy w ArchiCADzie składają się z dwóch komponentów: rdzenia reprezentującego konstrukcję i opcjonalnie okładziny, która stanowi warstwę wykończeniową lub powłokę przeciwpożarową. Możemy im zdefiniować własne materiały budowlane, a co za tym idzie odpowiednie priorytety i parametry.
Spróbujmy stworzyć żelbetowy słup wolnostojący o kwadratowym przekroju. Niech będzie obudowany płytą kasetonową z blachy stalowej wykonaną na podkonstrukcji ze stali ocynkowanej.
W tym celu wybieramy narzędzie Słup, ustalamy jego położenie, definiujemy wymiary i materiał. Następnie chcąc dodać okładzinę natrafiamy na problem: okładzina może składać się tylko z jednej warstwy, a więc nie ma możliwości wykonania płyt kasetonowych i podkonstrukcji, tak aby odzwierciedlały rzeczywistość. W takim razie, w celach testowych, na początku spróbujmy wykonać często spotykany przypadek słupa wykończonego tynkiem. Wybieramy typ i definiujemy grubość warstwy (Rys.1).
Rys.1 Ustawienia okładziny słupa
Na poniższym rysunku (Rys.2) przedstawiliśmy widok tego słupa w ArchiCADzie: rzut, przekrój i widoki 3d. W przypadku, gdy model ma służyć jedynie dokumentacji rysunkowej rozwiązanie to wydaje się być odpowiednie (oczywiście przy założeniu, że okładzina słupa składa się tylko z jednej warstwy). Dodatkowo przy odpowiednio zdefiniowanym typie obudowy, opcje wyświetlania struktury umożliwiają wygaszanie obudowy i wyświetlanie samego rdzenia konstrukcji.
Rys.2 Widok słupa w ArchiCADzie: (od lewej) rzut, przekrój i widoki 3d: cały model oraz sam rdzeń.
Spróbujmy teraz wyeksportować go do IFC i zobaczyć jak będzie wyglądała jego geometria. W tym celu w opcjach konwersji jak zwykle używamy BREP i rozbijamy struktury warstwowe na komponenty (Rys.3)
Rys. 3 Eksport do IFC – Opcje konwersji geometrii
Okazuje się, że cała okładzina wyeksportowana została jedną bryłą. Brak podziału jej na proste elementy uniemożliwia jej SZYBKIE prawidłowe zwymiarowanie. W przypadku użycia BIMestiMate program nie zwymiaruje nam automatycznie tego elementu ponieważ wykryje nietypową geometrię, co widać na rys. 4. W tym przypadku musielibyśmy ręcznie wskazać i zsumować dwie płaszczyzny po zewnętrznej stronie i dwie po wewnętrznej aby uzyskać poprawny wynik.
Używając tej metody warstwa tynku została przypisana w strukturze IFC do elementu: Słupy. Patrząc pod kątem przedmiarowania, jest to zazwyczaj odpowiednia klasyfikacja dla słupów wolnostojących, natomiast gdybyśmy chcieli przypisać tak zdefiniowane wykończenie do ścian metoda ta nie daje nam takiej możliwości z automatu (musimy przenieść ją ręcznie ze słupów do ścian) .
Rys.4 Widok słupa w programie BIMestiMate
Aby uzyskać prawidłowy model IFC słupa, musimy modelować go bez zaznaczonej opcji okładziny oraz obudowania (opcja przeznaczona do słupów będących rdzeniem ścian, o czym w następnym artykule).
Właściwą (najszybszą pod względem automatyzacji) metodą jest wykonanie warstw wykończeniowych słupa strukturą wielowarstwową.
Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie kilku materiałów wykończenia i co za tym idzie wykonanie poprawnego przedmiaru.
Rys.5 Wyłączone opcje okładziny i obudowania słupa
Na poniższym modelu IFC widać różnice między wykończeniem słupa wykonanym przy użyciu okładziny oraz strukturą warstwową składającą się z kilku materiałów. Od razu rzuca się w oczy, że geometria struktury warstwowej podzielona na proste elementy (prostokąty) umożliwia jej poprawne i szybkie zwymiarowanie (Rys. 6).
Rys.6 Widok modeli IFC. Po lewej stronie: słup wykonany błędnie z zaznaczoną opcja okładziny, po prawej: poprawnie obudowany ścianą warstwową.
Jeśli chodzi o strukturę IFC, w przypadku wykończenia słupa ścianą warstwową w zależności od potrzeb sami możemy zdecydować czy będzie ona należała do elementu: Ściany czy do Słupa (Rys.7, 8).
Rys.7 Klasyfikacja wykończenia słupa
Rys.8 Automatycznie, poprawnie wykonany przedmiar w BIMestiMate (na czerwono wykończenie przypisane do Słupa, na niebiesko: do Ściany)
Widzimy więc, że niezależnie od klasyfikacji IFC wykończenia słupa (IfcWall, IfcColumn) przedmiar jest wykonywany automatycznie poprawnie. Pozwala na to prawidłowo wyeksportowana geometria w postaci prostych elementów.
Pliki IFC użyte w artylule:
Słupy wolnostojące (26,9 KiB, 676 hits)
Joanna Karkoszka
Zespół MAD