baclofen ratiopharm 10 mg nebenwirkungen €29.62
16 sie 2016

Teoria ewolucji. BIM 3D … 7D …

„Przyszłość ma wiele imion. Dla słabych ma

16 sie 2016

Przyszłość ma wiele imion. Dla słabych ma imię niemożliwe, dla nieśmiałych – nieznane, myślący i walczący nazywa ją ideałem. Wiktor Hugo

Skąd pomysł na artykuł? Proste. Nigdy nie byłam bliżej zagadnienia BIM-u w ujęciu 4D i 5D niż dziś. Tak się wkręciłam, że postanowiłam skrobnąć na ten temat kilka słów, mam nadzieje, ze zarażę was moim entuzjazmem 😉

Na dobry początek…

McKinsey[1] zidentyfikowałBIM 5D jako jeden z pięciu największych trendów, które zmienią przyszłość światowego przemysłu budowlanego. Według McKinsey„Połączenie technologii BIM 5D z możliwościami rozszerzonej rzeczywistości zmieni przebieg całego procesu inwestycyjnego od etapu budowy przez utrzymanie budynku po jego pełny proces eksploatacji. Aby w pełni wykorzystać korzyści jakie daje technologia BIM, inwestorzy i wykonawcy musza uwzględnić prace w tej technologii już na etapie projektowym. Wszystkie zainteresowane strony powinny przyjąć standardy BIM w oparciu o które musza pracować. Co więcej, Inwestorzy i wykonawcy musza liczyć się z inwestycją w proces wdrożenia samej technologii jak również w budowanie wykwalifikowanego zespołu.”[2]

„BIM 5D jest rozwijającym się segmentem w branży budowlanej, rozumiejącym zwyczajowe trzy wymiary BIM z harmonogramem jako czwartym wymiarem i kosztami jako piątym. (…) Podejście 5D BIM oferuje wyjątkowe otwarcie zjednoczenia dobrych praktyk w zakresie projektowania, budowy i analizy kosztów realizacji inwestycji. Z drugiej strony należy zauważyć, że 5D BIM wymusza zmianę sposobu pracy przez firmy budowlane…”[3]

Szczebelek po szczebelku…[4]

3D (…  ale o co chodzi? )

„Modelowanie 3D (lub modelowanie trójwymiarowe) jest procesem opracowania matematycznej reprezentacji dowolnego trójwymiarowego obiektu (martwego lub żywego) poprzez specjalistyczne oprogramowanie. Produkt jest nazywany modelem 3D. Może być wyświetlany jako obraz dwuwymiarowy w procesie nazywanym renderowaniem 3D lub używany w komputerowej symulacji zjawisk fizycznych. Model może być również „odwzorowany fizycznie” przy użyciu urządzeń drukujących 3D.”[5]

BIM to (w ujęciu podstawowym) zintegrowany model 3D zawierający dane istotne z punktu widzenia wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, w tym m.in. inwestorów, projektantów, wykonawców, zarządców i właścicieli obiektów. Daje on niemal nieograniczone możliwości w zakresie prezentacji i analizy projektu w tym m.in. identyfikacji kolizji czy zarzadzania zmianą. Co do zasady wykorzystanie modeli 3D: poprawia możliwość prezentacji projektu, znacząco usprawnia komunikacje miedzy stronami procesu inwestycyjnego, redukuje wkład pracy (np. w procesie wprowadzania zmian czy poprzez analizę i redukcje konfliktow)

2a

U1

Źródło: http://www.bimvision.eu

4D (… długo jeszcze?)

„BIM 4D odnosi się do inteligentnego powiązania poszczególnym elementom 3D  informacji dotyczącej czasu jaki przewidywany jest na ich realizacje. Termin ten w zamierzeniu odnosi się do czwartego wymiaru: 4D = 3D + harmonogram. 4D umożliwia uczestnikom procesu inwestycyjnego (projektanci, wykonawcy, inwestorzy) wizualizacje przebiegu całego procesu i postępu prac związanych z realizacja zadania. Takie podejście do zarzadzania projektami ma bardzo duży potencjał i znacząco wpływa na usprawnienie przebiegu całego procesu, niezależnie od jego wielkości i złożoności.”[6] Jednym słowem – 4D służy do planowania działań związanych z placem budowy.

Wykorzystanie technologii BIM 4D pozwala na lepszą kontrolę nad realizacją zadania inwestycyjnego m.in. dzięki możliwości wykrywania konfliktów jeszcze przed przystąpieniem do realizacji zadania, sprawnemu zarządzaniu zmianą i ryzykiem czy wspieraniu komunikacji miedzy stronami procesu inwestycyjnego. Harmonogram co do zasady jest w pełni kompatybilny z modelem 3D.

harmonogram

Źródło: http://bimestimate.eu

5D (…na czym możemy przyciąć?)

BIM 5D to nic innego jak model 3D + harmonogram + informacje dotyczące kosztów. BIM 5D pozwala poszczególnym uczestnikom procesu inwestycyjnego nie tylko zaplanować czas realizacji zadania w ścisłym odniesieniu do modelu obiektu i przy uwzględnieniu warunków realizacji zadania (np. narzuconych przez umowę tj. czas rozpoczęcia, zakończenia, podział na etapy czy pogodowe w tym np. przestój w zimie) ale również koszty związane z jego realizacją. 5D daje możliwość zarówno przeprowadzenia szczegółowej analizy kosztów, tworzenia i analizy scenariuszy przebiegu procesu jak również oceny skutków przyjętych założeń jeszcze przed przystąpieniem do realizacji zadania (tj. jeszcze na etapie projektowym)

kosztorys

Źródło: http://bimestimate.eu

6D (… zimno / ciepło)

BIM 6D ułatwia wykonanie analiz energetycznych dla obiektów budowlanych. Wykorzystanie 6D pozwala na dokładniejszą i bardziej kompleksowa analizę energetyczną budynku już na wcześniejszym etapie procesu projektowego. Umożliwia też pomiar i weryfikacje danych już na etapie użytkowania obiektu w zakresie m.in. faktycznego zapotrzebowania na energie dla budynku. Co zyskujemy? W oparciu o zgromadzone dane i tworzone na ich podstawie modele symulacyjne podnosimy trafność i jakość projektów co przekłada się na zmniejszone zużycie energii.

7D (… kiedy przegląd?)

BIM 7D jest wykorzystywane przez menedżerów w procesie zarzadzania obiektem na etapie jego eksploatacji. 7D pozwala uczestnikom procesu wyodrębnić i zapisać dane dotyczące aktywów, takie jak np.: stan obiektu/elementu, specyfikacje techniczną, wymagane terminy konserwacji czy przeglądów technicznych, instrukcje obsługi, dane serwisu czy obowiązujący termin gwarancji. Takie podejście do procesu zarządzania obiektem nie tylko usprawnia cały proces, ale również podnosi jakość usługi w tym zakresie.

X D

„Przyszłość ma wiele imion. Dla słabych ma imię niemożliwe, dla nieśmiałych – nieznane, myślący i walczący nazywa ją ideałem.” Wiktor Hugo

A teraz do rzeczy!

Ostatnie dziewięć lat mojego życia zawodowego spędziłam pracując w generalnym wykonawstwie, z czego 80% w dziale handlowym tj. odpowiedzialnym za opracowywanie budżetów  do przetargów. Codzienne zmagania zespołu, w tym również moje własne uświadomiły mi, że czas na zmiany. Jako osoba odpowiedzialna za domknięcie budżetu wiele godzin spędziłam na wykonywaniu swojej pracy w sposób, który z perspektywy czasu wydaje się być niemal prehistorycznym. Nawet jak już udało nam się przebrnąć przez:

 • Dokumentację od klienta, w której brakowało przeszło 40% danych
 • Niepasujące do siebie rysunki konstrukcji i architektury nie wspominając nawet o instalacjach
 • Przedmiary, które wciąż trzeba było odsyłać do weryfikacji kolegom, którzy gubili się w milionie odsłon i rewizji
 • Zmiany, zmiany, zmiany niczym niekończąca się opowieść
 • Każdy dokument opracowywany w innym sofcie – od nadmiaru głowa nie boli 😉

… to i tak osiągając sukces w postaci wygranej i decyzji o realizacji zaczynaliśmy swoją przygodę z projektem na nowo. I można by tak w nieskończoność, ale że nie leży to w mej naturze – postanowiłam to zmienić.

Nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi o to, że robiliśmy to błędnie, bo wkładaliśmy w to całe serce, czas i 150% zaangażowania, zapewne podobnie jak i Wy, ale spójrzmy prawdzie w oczy warto czasem skorzystać z nowych DOBRYCH! pomysłów z korzyścią dla projektu ale i dla nas samych.Chciałabym zabrać Was na wycieczkę po arkanach tego co jeszcze nieznane, ale uwierzcie mi warte poznania 🙂

Co to jest BIM 5D i jak może ci on pomóc w Twojej codziennej pracy wyjaśnię w kolejnych odsłonach naszych spotkań. Dziś na zachętę:

Pakujcie plecaki. Lecimy!

 

Katarzyna Orlińska-Dejer
www.bimestimate.eu

 

[1]McKinsey & Company http://mckinsey.pl/

[2]https://thebimhub.com/2016/07/25/mckinsey-says-next-generation-5d-building-will-of/#.V6nGXDUqu1k

[3]https://thebimhub.com/2014/09/16/bim-5d-tools-redefine-construction/#.V6m97jUqu1k

[4]http://www.bimpanzee.com/bim-3d-4d–5d–6d—7d.html

[5]https://en.wikipedia.org/wiki/3D_modeling#Models

[6]https://en.wikipedia.org/wiki/4D_BIM

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. gester sierpień 17th, 2016 10:17AM

  8d – bezpieczeństwo w czasie eksploatacji: n.p. ewakuacja ludzi z płonących budynków. są nawet software do tego, n.p. japoński plug-in dla vectorworks o nazwie sim tread (cena jakieś $1900). animuje drogi ucieczki i kalkuluje czas w zależności od położenia wyjść ewakuacyjnych.

  • Pawel sierpień 17th, 2016 12:16PM

   Symulacje oddymiania i ewakuacji w oparciu o model jest stosowana w projektowaniu od jakiś 15 lat – czyli zanim wymyślono termin BIM. Zaprojektowaliśmy w ten sposób kilkadziesiąt dużych budynków. Modelowanie CFD wykorzystuje równania Naviera-Stokesa.
   W Graph’it Studio prawie każdy model architektoniczny podlega symulacjom numerycznym w zakresie ewakuacji, oddymiania i energetycznym. Nie rozumiem jak można Klientowi przekazać komercyjny projekt bez takiej weryfikacji swoich założeń. Jest to dla nas standard jakościowy i gewrancja należytej staranności – uważamy to za obowiązek architekta, a Klient nawet o tym nie musi wiedzieć.

   • gester sierpień 17th, 2016 1:16PM

    a kto przekazał klientowi model bez takich kalkulacji?

 2. ravscin sierpień 24th, 2016 11:52PM

  Szczerze nie mogę się doczekać.

  Jeśli ktoś z braci budowlanej miał do czynienia z wdrożeniami produkcji przemysłowej i to nie tylko produktów powtarzalnych ale i małoseryjnych (czy wręcz customowych) to wie, że przed 6D w budownictwie już teraz nie ma odwrotu.

  Problem w tym, że inżynieria budowlana i inżynieria przemysłowa ma się do siebie jak stolarstwo meblowe i szkutnictwo. Wnioski łatwo wyciągnąć 😉

 3. gester sierpień 25th, 2016 10:06AM

  jedną z podstawowych różnic w budownictwie i produkcji przemysłowej (n.p. branże samochodowa czy lotnicza) jet to, że nie ma w tych ostatnich fazowania nasycenia modeli informacją w rodzaju lod (100-200-300 itp.). to też jest do rozwiązania, a przynajmniej do wyjaśnienia.

  a co do wprowadzania bim, to niestety architekci (chociaż sam jestem jednym z nich) są pod tym względem największym hamulcowym. w jednym z największych biur projektowych w polsce oświadczono po objaśnianiu bim: ‚ok, wiemy już mniej więcej, co to jest, ale dołożymy wszelkich starań, aby u nas to weszło jak najpóźniej’. komentarz zbyteczny. całe szczęście, że inwestorzy sami uregulują rynek.

Comment