Technologia BIM coraz odważniej wkracza do ośrodków akademickich. Swoją ofertę studiów podyplomowych wzbogaca Akademia Górniczo-Hutniczaw Krakowie.
W październiku 2016 r. w Katedrze Geodezji Inżynieryjneji Budownictwa rozpocznie się pierwsza edycja studiów o nazwie:
BIM – modelowanie i zarządzanie informacją o obiektach, infrastrukturze i procesach budowlanych.
Wiedza akademicka i doświadczenie praktyczne – to hasło przyświecało autorom programu studiów. W jego tworzeniu wzięli udział przedstawiciele środowiska przedsiębiorców oraz podmiotów gospodarczych na co dzień pracujących
w technologii BIM. Swoimi doświadczeniami, prowadząc zajęcia, podzielą się między innymi przedstawiciele firm STRABAG, BIM Point, CADmost, Datacomp oraz pracownicy naukowi uczelni technicznych.
Zapraszamy do odwiedzenia witryny internetowej bim.agh.edu.pl (informacje szczegółowe, program oraz formularz rejestracyjny) oraz strony BIM AGH w serwisie Facebook (aktualności).
Pierwszy semestr zajęć obejmuje dwa przedmioty budowlane, które systematyzują wiedzę z zakresu podstaw budownictwa oraz omawiają kwestię siecii instalacji budowlanych w perspektywie technologii BIM. Zajęcia te uzupełnione są
o przedmiot, który omawia metody i technologie pozwalające na pozyskanie danych reprezentujących obiekt w 3D – za pomocą technik fotogrametrycznych oraz skanowania laserowego.Drugi blok przedmiotów obejmuje tematykę modelowania BIM oraz technik interdyscyplinarnego projektowania i wymiany danych. Technologicznie zajęcia te będą prowadzone między innymi w oparciu
o platformę Bentley MicroStation Connect Edition, Bentley AECOsim oraz Autodesk Revit.Pierwszy semestr uzupełniony będzie przedmiotem, który obejmuje aspekty formalne BIM (normy i regulacje), omawia standardy wymiany danych i ich budowę, kładąc szczególny nacisk na formaty otwarte IFC.
Drugi semestr kładzie nacisk na aspekty zaawansowane. Pierwszy z nich to integracja modeli obliczeniowych konstrukcji z modelami BIM, realizowana na przedmiocie elementy inżynierii lądowej. Następnie omówione zostaną budowlane aspekty zarządzania już zrealizowanymiobiektami.Technologicznie na drugim semestrze wiedza z modelowania zostanie uzupełniona o umiejętności automatyzacji pracy na przykładzie programowania platform BIM (C# dla Revit API oraz Dynamo BIM).W drugim semestrze będzie też realizowany przedmiot dedykowany technologii BIMw transporcie szynowym, jako przykład realizacji dużych projektów infrastrukturalnych.Semestr zostanie podsumowany przedmiotem, na którym słuchacze będą mieli możliwość poznania praktycznych aspektów prowadzenia projektów w technologii BIM. Celem tego przedmiotu jest poznanie katalogu dobrych praktyk oraz wymiana doświadczeń z firmami
i instytucjami, które w tej technologii mają już znaczące doświadczenie komercyjne. Omówione zostaną z praktycznego punktu widzenia aspekty technologiczne, formalne oraz organizacyjne.
Miałem AGH za prestiżową uczelnię, a tu zatrudniają do wykładów sprzedawców oprogramowania, którzy będą kolejno lobbować za swoimi produktami. To nie żaden BIM tylko kurs tylko prezentacje sprzedażowe typu: Jak wcisnąć emerytowi garnki?
Grzegorz, tak naprawdę czepiasz się pierdół. Poświęciłeś chwilę swego cennego czasu aby przeczytać ramowy program, czy szczegółowe zagadnienia? Te studia to aktualnie „the best of” wśród studiów podyplomowych czy specjalności BIM-owych w Polsce.
no ale jak już sprzedają różne garnki, to i tak stanie na tym, że muszą wszystkie być zdatne do kuchni indukcyjnych, inaczej niektóre części obiadu się nie ugotują…
Niestety studia bardzo tendencyjne program programem a w praktyce nauka Revita.
znowu ten niszowy soft…. szkoda, bo jest tyle innych rewelacyjnych aplikacji do tworzenia projektów w BIM-ie…