wysoka dawka baklofenu €145.58
01 sie 2016

BIM w przetargach publicznych…

Pomału, nieśmiało jeden za drugim pojawiają się

01 sie 2016

Pomału, nieśmiało jeden za drugim pojawiają się przetargi z obligatoryjnym wymogiem użycia „mocy” technologii BIM. Na naszym blogu wspominaliśmy/omawialiśmy już kilka z nich czyli:

Zaprojektuj/wybuduj – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – część 1 ; część 2

Inwentaryzacja – Sąd Rejonowy Katowice – Zachód – link

Projekt – Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. – część 1 ; część 2  (BIM jako dodatkowe punkty)

Projekt z inwentaryzacją –  Termomodernizacja budynków ASP im. Jana Matejki w Krakowie – link

W międzyczasie skończyły się już poniższe przetargi o których nie wspomnieliśmy na blogu:

Projekt – Rewitalizacja kamienicy przy ul. Jana Pawła II 4 w Mikołowie – link

Zarządzanie Inwestycją z projektowaniem – Budowa Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach – link

Projekt – Przebudowa i rozbudowa obiektów Gmachu Instytutu Techniki Cieplnej w Warszawie – link (BIM jako możliwość domówienia)

Aktualne przetargi z wymogiem BIM to:

Projekt – Budowa internatu dla 500 osób, wraz z niezbędną infrastrukturą – link

Projekt – Budowę budynku MSWiA przy ul. Batorego 5 w Warszawie – link

Zaprojektuj/wybuduj – Przebudowa budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Domaniewskiej 36/38 w Warszawie – link

Dialog techniczny – Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim dla zadania pn. Rozbiórka i budowa mostu kolejowego w km 39,210 linii kolejowej nr 94, w ramach zadania: Prace na linii kolejowej nr 94, na odcinku Kraków Płaszów – Skawina – Oświęcim link

Czy to już faza „tornado BIM” która w Finlandii miała miejsce na przełomie lat 2009/2010 (link). Oczywiście, że nie, ale zaczyna się dziać.  Nasze władze pomału kojarzą korzyści jakie może przynieść nam wszystkim technologia BIM. Zaczęło się od konsultacji w sejmie i interpelacji poselskiej. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że w MiiB od 2015 roku już coś się działo (szczegóły w odpowiedzi na interpelację link), a dosłownie kilkanaście dni temu zakończyła się ocena ofert dotycząca zamówienia ze środków UE o tytule „Zlecenie opracowania ekspertyzy dotyczącej możliwości wdrożenia metodyki BIM w Polsce”

Patrząc wstecz widzimy, że brak ekspertyzy jakoś nie przeszkadza „dorzucić” BIM do przetargów. Inną kwestią jest jakość wymogów technicznych. Jedne z powyższych przetargów mają całkiem nieźle opisane wymogi, ale większość z nich zamyka się w jednym zdaniu czyli „projekt ma być wykonany w technologii BIM” co niestety nie gwarantuje niczego. Więcej można osiągnąć zapisem „wykonawca projektu ma udowodnić brak kolizji pomiędzy branżami w projekcie” co miało miejsce w tym temacie „Łódź – rewitalizacja zespołu Nowej Centrali” i wymogło na projektancie zakup softu klasy BIM.
Kolejny aspekt to kto i w jaki sposób będzie weryfikował te kryteria? W tym miejscu nieskromnie polecamy szkolenie „BIM w Instytucjach publicznych” lub zlecenie weryfikacji ekspertom BIM Klastra.

Wracając do zamówionej ekspertyzy. Najlepszą ocenę uzyskała oferta firmy KPMG .  Poniżej tabela wyników.

ekpertyza BIM wyniki

BIM Klaster również złożył swoją ofertę jako konsorcjum (liderem została firma BIM Point) która została bardzo dobrze oceniona merytorycznie ale niestety nasza cena pozwoliła nam uzyskać dopiero drugą pozycję. Wgląd we wszystkie oferty jest jak najbardziej możliwy, wystarczy wysłać maila z prośbą o ich udostępnienie. Wszystkie informacje są pod tym linkiem:  https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/publication/view/1003947

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że tylko jedna oferta została utajniona i jest nią oferta firmy która wygrała czyli KPMG… Mamy nadzieję, że ekspertyzy również nie utajnią.

Maciej Dejer
BIM Klaster

 

 

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. Grzegorz sierpień 1st, 2016 12:13PM

  Co do aktualnych postępowań to w Dęblinie trzeba się wykazać trzema zrealizowanymi projektami mieszkaniowymi po 700tys zł w tym 1 w BIM w ostatnich 3 latach (ile pracowni ma takie referencje?), a w MSW zrealizowanym bardzo specyficznym projektem biurowym w BIM (LOD300-400) o pow > 10tys m2 w ostatnich 3 latach (ile pracowni ma takie referencje?) – widać ze skrajności w skrajność – najpierw nie chcieli BIM, a teraz stawiają poprzeczkę nie do pokonania dla większości oferentów. To powinny być projekty pilotażowe ze wsparciem eksperckim, żeby edukować rynek.

  Wszystkie te przetargi mniej lub bardziej określają wymogi co do referencji (które nie są osiągalne dla 90% projektantów), ale żaden nie określa wymaganych standardów (BIM Protocol), więc można Klientowi wcisnąć samo 3D bez BIM. Nikt nawet nie zająknął się w tych przetargach o LOI – a to przecież sens BIM. Wygląda na to że BIM w Polsce bezie przez wiele lat jeszcze utożsamiany z 3D i detekcja kolizji.

 2. admin sierpień 1st, 2016 2:26PM

  Odnośnie Dęblina, zaktualizowałem link w artykule, bo ten co był kierował na stronę archiwalną (http://bip.wsosp.pl/index.php?id=139&p=2206) Nastąpiły w SIWZ-ie bardzo sensowne zmiany, lekko w kierunku LOI.
  Jeśli chodzi o wykazanie się już wykonaną pracą, zgadzam się, że ktoś tu przesadził. Bo z jednej strony mamy pierwsze przetargi z wymogiem BIM, a z drugiej strony już trzeba mieć 3 lata doświadczenia…
  Takie podejście albo pokazuje brak zrozumienia rynku, albo specjalnie je zawęża.
  Odnośnie BIM Protocol (czyli de facto metodyki) to zamawiający jeszcze tej wiedzy nie mają. Zamawiający z tematu Jakuszyc, moim zdaniem świetnie podszedł do tematu i dodał w SIWZ-ie napisanie metodyki BIM, która łącznie z całą metodyką będzie poddana ocenie.

 3. Grzegorz sierpień 25th, 2016 2:30PM

  Jeszcze taki kwiatek: REALIZACJA ZADANIA PN „BUDYNEK NIEMAL ZERO-ENERGETYCZNY” WYDZIAŁU ARCHITEKTURY I WYDZIAŁU INŻYNIERII ZARZĄDZANIA (WAIWIZ) POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ. [http://info.put.poznan.pl/zamowienia/2016/adzp4616/3932]

  Zamawiający chce BIM, ale że ZAKAZAŁ(!) IFC i otwarcie zażyczył sobie REVITA (RVT/RVA)!!!

  „moderacja”
  ADMIN 2016-10-18

  • admin sierpień 26th, 2016 12:05AM

   Grzegorz,
   czytałeś całego SIWZ-a, czy może uległeś zbiorowej histerii? 🙂

   Zamawiający NIE zakazał IFC, cytuję:
   „7. Wykonawca w trakcie wykonywania projektu wykonawczego jak i prowadzenia robót, zobowiązany jest do bieżącego wykonania i aktualizowania modelu BIM dla przedmiotowej inwestycji w standardzie IFC (Industry Foundation Classes), z uwzględnieniem wytycznych Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.”

   ale z drugiej strony zgadza się zażyczył sobie RVT/RVA

   Wynika z tego fakt, że zamawiający chciał dobrze, ale mu nie do końca wyszło i myślę, że dojdzie do siebie i to zmieni pod wpływem pytań.

Comment