baklofen bluelight €39.89
25 sty 2016

UE BIM Handbook

Europejska grupa „EU BIM Task Group” podjęła

25 sty 2016

Europejska grupa „EU BIM Task Group” podjęła właśnie nowe wyzwanie. Jej członkowie zobowiązali się do stworzenia podręcznika „UE BIM Handbook”, stanowiącego przewodnik do korzystania z BIM w projektach z sektora publicznego, który mógłby przyczynić się do stworzenia spójnego podejścia do BIM w całej UE.

Przewodniczący grupy Adam Matthews (przedstawiciel „UK BIM Task Group”) w wywiadzie dla portalu BIM+ powiedział :

„ W kwestii powstania podręcznika chodzi o to, aby uzyskać jasny przekaz dla przemysłu w całej Europie. Tworzymy podręcznik aby wskazać podstawy BIM, a jeśli kraje członkowskie zechcą zainicjować BIM na poziomie zamówień publicznych, to jest to odpowiednia publikacja pokazująca jak to zrobić. Podręcznik będzie skupiał się na trzech głównych obszarach : praktyki udzielania zamówień przetargowych; normy techniczne i zasady BIM oraz edukacja i rozwój umiejętności. „UE BIM Handbook”zostanie opracowany jako wynik szeregu warsztatów trwających w całym 2016 r. poprzez zestawianie najlepszych praktyk i określenia najlepszego sposobu współpracy”.

Poprzez ten podręcznik UE chce znaleźć wspólną płaszczyznę dla specyficznych przepisów w każdym kraju (na przykład różnych ustaleń zamówień publicznych), z uniwersalnymi zasadami, które mogą być stosowane przez wszystkich.

źródło: http://www.bimplus.co.uk/news/eu-commission-fu3nds-eu4rope-wide-bim-alig8nment/

Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

Categories BIM
Leave a comment
More Posts
Comments
 1. janek styczeń 25th, 2016 5:40PM

  Adam Matthews jest dyrektorem d/s marketingu Autodesk UK, więc raczej będzie to instrukcja do Revita 🙂

 2. pawel styczeń 26th, 2016 11:21AM

  Tak potwierdzam. Jednak Polskę temat raczej ominie, ze względu na brak zainteresowania tematem strony rządowej. Jesteśmy jedynym krajem UE, którego rząd nie desygnował przedstawiciela do EU BIMtg, bo trzeba by wydać na to kilka tys EUR.
  Przy okazji polecam wydanie litewskiego almanachu BIM – wg mnie najlepiej wydany raport naświecie.
  LItwini – Bravo!!! (o Polsce na str 18) http://skaitmeninestatyba.lt/flipbook-plugin/data/book.html#p=1

 3. admin styczeń 26th, 2016 12:25PM

  @pawel
  no tak Polska to dziwny kraj…

  Co do almanachu litewskiego to wydawca jest nie poważny, ponieważ zamówił artykuł od BIM klastra, a następnie stwierdził, że jednak chce od kogo innego i widzę, że padło na Ciebie….
  Byłeś o tym poinformowany?

  @janek
  w końcu coś sensownego napisałeś 🙂
  wyobraź sobie, że testowaliśmy Revita i chętnie byśmy opublikowali testy, ale że wypadały nie do końca pomyślnie to jak to powiedział jeden z dystrybutorów, ktoś mógłby się nas doczepić…. bo testy były na wersji trial.

 4. ravscin luty 12th, 2016 12:44PM

  A kogo w Polsce interesuje pełna transparentność procesu budowlanego? A przecież to właśnie jest automatyczną konsekwencją stosowania BIM. Nie bądźmy hipokrytami – to się długo nie zmieni.

 5. gester luty 13th, 2016 10:52AM

  i to jest, kurna, racja.

  z drugiej strony wierzę w prywatnych inwestorów, oni chyba najbardziej potrzebują ekonomiczności procesów na własnych inwestycjach.

 6. ravscin luty 13th, 2016 2:00PM

  Z czterech stron, które powinny być uczestnikami procesu: projektanci, wykonawcy, urzędnicy i inwestorzy właśnie ci ostatni są w PL (paradoksalnie) najdalej od tematu stosowania BIM w swoich przedsięwzięciach. A przecież ostateczne korzyści w sposób oczywisty skupiają się na końcu właśnie w ich rękach. Uważam, że Handbook, o którym mowa jest krokiem we właściwym kierunku.

Comment