baklofen duitsland €26.32
12 lis 2015

BIM menedżer – któż to taki?

W świetle oferowanego przez M.A.D. Engineers  szkolenia

12 lis 2015

W świetle oferowanego przez M.A.D. Engineers  szkolenia „BIM dla menedżerów” pojawiło się pytanie, kim tak naprawdę jest BIM menedżer? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka prosta. Patrząc np. na pierwszy wynik google http://www.bimmanager.com/wp-content/uploads/2008/11/bim-manager-job-description.pdf  mamy dokument z 2008 roku… gdzie nie wiedzieć czemu pojawia się tylko jedna nazwa software-u – REVIT…  sugerując wymagania menadżera oprogramowania firmy Autodesk. Ponadto znajdziemy tam takie istotne rzeczy jak: uczestnictwo na konferencjach, umiejętność renderingu i tworzenia szablonów widoków, dostarczanie sprzętu IT, wsparcie dla druku, czy obsługa sieci lokalnej…

Nie tędy droga!

Naszym zdaniem wszystko zależy od miejsca pracy. Możemy trafić (lub już w nim jesteśmy) do miejsca gdzie:

 1. Tworzy się modele BIM – gdzie używany jest Archicad, Bentley, Vectorworks, Sketchup, Allplan, Tekla, Revit itd.
 2. Zarządza się modelami BIM (4D,5D, 6D, 7D) –  gdzie używany jest Archicad, Bentley, Vectorworks, Sketchup, ale również BIMestiMate, Vico, Trimble Connect, Navisworks, Tekla BIMsight, Solibri, BIM Vision itd.

Jak to wszystko pogodzić? Stali czytelnicy bloga już wiedzą, że to wszystko łączy jedna rzecz: IFC – międzynarodowy format wymiany informacji pomiędzy programami klasy BIM.  Można powiedzieć że w Polsce standard znany najbardziej dzięki naszemu blogowi 🙂 Pierwszy artykuł o IFC pojawił się na naszym blogu już w grudniu 2011 roku! http://www.bimblog.pl/2011/12/ifc-kilka-suchych-faktow/  Patrząc na zagranice, np. na najbardziej BIM-owe państwa jak Finlandia czy Dania, to tam format IFC jest wszystkim doskonale znany, o czym pisał na łamach naszego bloga Maciej Kindler ze Skanska Finland, a w rozporządzeniu Duńskim jest wprost napisane, że model BIM ma być dostarczony w formacie IFC. Patrząc na zamówienia publiczne w Polsce (mieliśmy trzy odważne instytucje),  w wymogach była mowa również o dostarczeniu modelu BIM w formacie IFC.  

Format IFC niestety nie jest taką prostą i łatwą rzeczą….  Robiąc kilka lat temu nasz pierwszy projekt w kilku oprogramowaniach (ArchiCAD, Tekla, Rvit MEP) spędziliśmy około miesiąca czasu na same tylko testy importu i exportu do formatu IFC. Mimo upływu czasu translatory w programach klasy BIM niestety nadal są źle konfigurowane…

Wracając do tego co powinien umieć BIM menadżer. Pierwsza i najważniejsza rzecz, powinien znać się na IFC.  Druga rzecz według nas to umiejętność pracy na darmowych programach obsługujących modele BIM oraz posiadanie wiedzy ile da się z nich wycisnąć. Kolejne rzeczy to:

 • podstawowe definicje,wymogi techniczne w Polsce i za granicą,
 • dobre praktyki w zakresie modelowania bez względu na oprogramowanie,
 • lokalny rynek oprogramowania,
 • elementy wdrożenia, tworzenie BEP.

Taki menadżer to według nas niezbędny członek każdego zespołu pracującego w technologii BIM i dlatego nasz program szkolenia „BIM dla menadżerów” jest nakierowany na tego typu zagadnienia.

P.S. Wiedza, którą chcemy przekazać podczas szkolenia będzie przydatna także dla każdej osoby, która pracuje lub ma zamiar zacząć pracować wykorzystująć BIM. Dlatego na szkolenie zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych niezależnie jaką zajmują funkcje. 

Maciej Dejer, Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

 

 

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. gester listopad 12th, 2015 9:59PM

  spokojnie, panowie. z zawodow bim powstaly tez i inne: bim modeler, bim koordynator, bim operator, zas manager to ich najwyzsza forma. szkolenia dla koordynatora bim n.p. sa juz oficjalnie oferowane przez organizacje posrednictwa pracy w kadym landzie w austrii (2 semestry a 144 godzin kazdy), ale szkoeleni szkoleniu nierowne, biorac pod uwage fakt, ze norme bim napisano przy wspolpracy adesku – ci to wszedzie sie wcisna 😉 o ifc pisalem juz na goldenline w 2010, ale nie to jest istotne: wazne, zeby wreszcie miec aktualna implementacje tego formatu, oraz przekonac dostawcow i producentow, zeby sie wzieli za eksporty obiektow bim do ifc. natomiast projektantow trzeba nauczyc, jak zapisywac dane w ifc, bo jak sami wiecie, temat jest zielony jak wiosenna łąka (mackowi sie pewnie podoba z uwagi na kolor ;))

 2. admin listopad 12th, 2015 10:19PM

  Rob,
  czy jest dostępny gdzieś program tych szkoleń w Austrii?
  MD

 3. gester listopad 12th, 2015 10:57PM

  instytucja nazywa sie wifi, to jest zajawka kursow:
  http://www.noe.wifi.at/357605.
  a tutaj jest pelna strona informacyjna wifi z landu salzburg:
  http://www.wifisalzburg.at/eShop/bbDetails.aspx/Ausbildung-zum-BIM-Koordinator-gemäß–ÖNORM-A-6241/@/bbnr/215175/vanr/21517015/

 4. admin listopad 13th, 2015 12:44AM

  Ciekawy program, połączenie rzeczy miękkich z technicznymi. Szkoda, że nie ma konkretów jeśli chodzi o techniczne aspekty.
  Generalnie szacunek dla Austrii za takie kursy. Choć można powiedzieć, że to raczej coś takiego jak nasze studia podyplomowe.
  Ta instytucja WIFI to rozumiem jak nasze urzędy pracy?

  MD

 5. gester listopad 14th, 2015 12:35PM

  wifi to raczej instytucja wspomagajaca, takie dalsze doksztalcanie, ale bardziej wyrafinowane – urzedy pracy to ams (arbeitsmarktservice), ktore tez przeprowadza szkolenia, ale takie bezposrednio dla dlugoterminowo bezrobotnych, a wiec kursy podstawowe komputerow dla sprzataczek, spawaczy czy robotnikow z tasmy produkcyjnej, gdy zaklady zostaly zamkniete i wyeksportowane do chin czy kazachstanu.

  niestety austria idzie zbytnio po linii autodesku, ktory pomagal nawet pisac norme bim, mimo, ze jeden z glownych motorow rozwoju bim w austrii, arch. peter kompolschek, jest uzytkownikiem archicada. zreszta, przegladajac spis kursow cad w dolnej austrii (niederoesterreich) nie ma sie czemu dziwic…

  http://www.noe.wifi.at/kursinfo/35760/CAD_2015-16_K5.pdf

  o wiele techiczniej nic nie znalazlem.

Comment