baklofen na bezsenność €121.58
08 paź 2015

BIM klaster – obserwatorem przy BuildingSmart Nordic

W dniu 7 października 2015 roku, decyzją Zarządu organizacji BuildingSmart Nordic pod przewodnictwem Duńczyka Jana Karlshøja, polscy przedstawiciele otrzymali status obserwatora przy BuildingSmart Nordic. Jest to pierwszy krok oficjalnego przyłączenia się do organizacji BuildingSMART International z perspektywą w możliwie krótkim czasie pełnego uczestnictwa po wypełnieniu warunków członkostwa w organizacji, podobnie jak USA i Kanada w Ameryce Północnej, Korea, Japonia, Hong-Kong, Chiny, Malezja i Singapur w Azji, Australasia (Australia i Nowa Zelandia) w Oceani oraz Nordic (Finlandia, Dania i Szwecja), Wielka Brytania i Irlandia, Norwegia, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy w Europie. Instytucjonalnym członkiem z Polski jest Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie „BIMklaster”, z reprezentacją w osobach Macieja Dejera z firmy M.A.D. Engineers, Adam Glema z Politechniki Poznańskiej oraz Andrzeja Tomany z firmy DataComp i Izby Projektowania Budowlanego.

08 paź 2015

logoW dniu 7 października 2015 roku, decyzją Zarządu organizacji BuildingSmart Nordic pod przewodnictwem Duńczyka  Jana Karlshøja, polscy przedstawiciele otrzymali status obserwatora przy BuildingSmart Nordic. Jest to pierwszy krok oficjalnego przyłączenia się do organizacji BuildingSMART International z perspektywą w możliwie krótkim czasie pełnego uczestnictwa po wypełnieniu warunków członkostwa w organizacji, podobnie jak USA i Kanada w Ameryce Północnej, Korea, Japonia, Hong-Kong, Chiny, Malezja i Singapur w Azji, Australasia (Australia i Nowa Zelandia) w Oceani oraz Nordic (Finlandia, Dania i Szwecja), Wielka Brytania i Irlandia, Norwegia, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Francja i Włochy w Europie.  Instytucjonalnym członkiem z Polski jest Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie „BIMklaster”, z reprezentacją w osobach Macieja Dejera z firmy M.A.D. Engineers, Adam Glema z Politechniki Poznańskiej oraz Andrzeja Tomany z firmy DataComp i Izby Projektowania Budowlanego.

BuildingSMART International jest międzynarodową organizacją typu non-profit. BuildingSMART Nordic jest członkiem organizacji światowej, która składa się z krajowych organizacji BuildingSMART w Danii, Finlandii i Szwecji. BuildingSMART Norwegia jest niezależnym członkiem BuildingSMART International. BuildingSMART Norwegia jest obserwatorem BuildingSMART Nordic. Obserwatorami BuildingSMART Nordic są także przedstawiciele Estonii, Litwy i Polski.

Wizja – zrównoważony rozwój poprzez efektywne „SMART” procesy budowlane.

Misja – przyczynić się do zrównoważonego rozwoju budownictwa przez efektywną „SMART” wymianę informacji i komunikacji przy użyciu otwartych standardów międzynarodowych w sektorze budowlanym, prywatnym i publicznym.

Cele

 • Rozwój i utrzymanie otwartych międzynarodowych standardów modelowania informacji o budynku (openBIM),
 • Zapewnienie współpracy i wymiany informacji wśród członków BuildingSMART,
 • Rozszerzenie poznania i wykorzystania technologii BIM w środowisku sektora budowlanego i innych,
 • Opracowanie standardów, specyfikacji, publikacji i materiałów szkoleniowych,
 • Przyswajanie zasad zgodności i interoperacyjności poprzez przykłady dobrej praktyki dla projektów i procesów,
 • Rozwiązywanie problemów techniczno-ekonomicznych gromadzenia, przechowywania i wymiany danych,
 • Przygotowanie i prowadzenie certyfikacji użytkowników, administratorów i zarządców BIM oraz oprogramowania,
 • Wdrożenie technologii BIM i otwartych standardów openBIM w ciągu całego cyklu użytkowania budynku wraz z procesami inwestycyjnymi, projektowania, produkcji, zarządzania i nadzoru budowy, zarządzania nieruchomościami i infrastrukturą, remontu i rozbiórki, a także działania służb utrzymania, ochrony i  bezpieczeństwa.

Korzyści

 • Realizacja publicznych i prywatnych programów zrównoważonego rozwoju,
 • Budowanie szybciej i taniej (efekty finansowe na etapie koncepcji, realizacji i użytkowania obiektu),
 • Bardziej przewidywalne rezultaty, eliminacja konfliktów i zredukowanie ryzyka,
 • Lepsza wydajność, energooszczędność, kosztochłonność i oddziaływanie na środowisko,
 • Nowe możliwości i wykorzystanie technologii informatycznych dla budowania e-gospodarki.

ps. ogromne podziękowania za pomoc w kontakcie i zrobienie prezentacji należą się dla profesora Adama Glemy z Politechniki Poznańskiej !!

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. gester październik 8th, 2015 1:26PM

  dobre wiesci !
  zastanawiam sie jedynie, czy akurat kraje nordyckie to nasz kierunek, tym bardziej, ze kilka organizacji z p. piwkowskim z organizacji inzynierow polskich na czele postulowaly raczej odswiezenie dzialania grupy wyszehradzkiej w tym temacie (polska, slowacja, wegry i bodajze czechy). kraje nordyckie trzymaja sie razem takze ze wzgledu na podobne jezyki, podobnie jak jest buildingsmart z grupa krajow z jezykiem niemieckim. buildingsmart zawiera grupe pracy (product room) nad odwzorowaniem narodowych standardow nazewnictwa budowlanego do matrycy bsdd (i dalej, juz jednoznacznie, do ifc), ktora zyje tymi relacjami. ciekawe, czy wspolpraca z nordykami nam cos pomoze w wypracowaniu naszego standardu (ktorego jeszcze nie ma).

  skoro jednak nic sie innego nie dzieje, pewnie dobre i to… nic nie umniejszajac sukcesowi, well done ! 🙂

 2. admin październik 8th, 2015 8:59PM

  no właśnie nic się nie dzieje 🙂
  wiemy że inni działają ale jakoś nie widać tych działań…
  MD

 3. gester październik 8th, 2015 11:20PM

  powiem szczerze, jestem pod wrazeniem waszej skutecznosci w tym krakowie 🙂 moze powinienem zmienic dealera? 😛

 4. adam.glema@put.poznan.pl październik 9th, 2015 6:53AM

  1. Skandynawia najdłużej i w najszerszym zakresie stosuje BIM. Kolejna jest Wielka Brytania, która ostatnimi krokami nadrabia czas od lat 70-tych.
  2. Na pytanie czy już czas zacząć aktywność realizowaną przez BuildingSmart obecnym krokiem odpowiadamy TAK.
  3. Do spełnienia warunków stworzenia oddziału BuildingSMART Poland jeszcze nam daleko, a status”obserwatora” – jedynie obecnie przy BuildingSmart Nordic – okazał się możliwy, choć potrzebuje umocnienia organizacyjnego i finansowego.
  4. Kraje grupy wyszehradzkiej to dobra propozycja, ale na taką samodzielność jest za wcześnie – obserwator u boku Finlandii, Danii i Szwecji daje perspektywę dokonań praktycznych w technologii BIM w Polsce, a jest dość do odrobienia zapóźnienia.
  5. Niech BIM w Polsce żyje. Niech żyje polski BIM !

 5. janek październik 13th, 2015 10:01AM

  buildingSMART jest stowarzyszeniem (czyt. kartelem jak, nieprzymierzając, OPEC) producentów softu. Żeby rzeczywiście wejść na salony i mieć dostęp do informacji, nie mówiąc o wpływie na cokolwiek trzeba być globalną korporacją i wyłożyć $ 100’000 co roku na imprezki zarządu.

  BuildingSMART został wymyślony przez Autodesk, który podczepił parę mniejszych firm: Trimble, Nemetschka i Arupa jako konsultanta merytorycznego, żeby mieć argument przy przepychankach z Komisją Europejską, po tym jak dostali ogromne kary za działania monopolisytczne, że przecież dają możliwość eksportu i importu do IFC (którego sami wymyślili).

  Taki PAX AMERICA.

 6. gester październik 13th, 2015 11:27AM

  1. autodesk zgoda, zaczal prace nad ifc w organizacji international alliance for interoperability (poczatkowo industry alliance for interoperability) w 1994, po czym zrezygnowal z propagacji formatu ifc (ktory nie jest zadnym ‚softem’, a formatem wymiany danych, ulepszonym step-em) w 2002, po kupieniu revita. od tej pory autodesk zaczal torpedowac ifc, do czasu wprowadzenia przez uk ifc jako obowiazujacego formatu dla bim w zjednoczonym krolestwie. teraz autodesk nadrabia stracone lata.
  nazwa buildingsmart przyszla znacznie pozniej (w 2005), i propaguje open bim, czyli kooperacje miedzy wszystkimi producentami ‚softow’.

  2. poczatkowa (jednorazowa) oplata jakiegos chapter w buildingsmart wynosi $25’000, zas roczna oplata za aktywne uczestnictwo w product room to srednio $5’000 do 8’000, najnizsza roczna oplata dla statusu obserwatora juz od $1’000.

  3. jaki to monopol propaguje buildingsmart?

 7. gester październik 13th, 2015 11:31AM

  aha, jeszcze jedno: revenues autodesk w 2013 -> 2.2 miliarda $, revenues trimble -> 2.0 miliarda $, zas nemetschek ze wszystkich ma najwieksze revenues z samego oprogramowania (320 milionow euro, jako ze i trimble, i autodesk glowny biznes maja nie w software).

  ktora to jest ‚podczepiona mniejsza firma’?

 8. Paweł październik 14th, 2015 4:24PM

  Żaden Revit ani Tekla ani inne wynalazki.
  Google pozamiata wszystkich 🙂

  http://www.construction-manager.co.uk/news/googles-cloud-based-genie-set-torpedo-bim/

 9. gester październik 14th, 2015 6:42PM

  news ma juz 2 lata. any newer news?

 10. admin październik 15th, 2015 10:03AM

  tu nie chodzi o samo Google ale o startup ze stajni Googla 🙂
  https://metro.flux.io/metro/

Comment