baklofen skutki uboczne nietrzymanie moczu €97.65
01 wrz 2015

Dodawanie określonych parametrów do pliku IFC – Archicad

Archicad posiada kilka schematów IFC które służą

01 wrz 2015

Archicad posiada kilka schematów IFC które służą do określania jakie parametry będzie posiadał plik IFC. Schematy zapisane są w formacie XML w katalogu „IFC Schemes” w miejscu gdzie jest zainstalowany Archicad. Jest kilka gotowych schematów  typu COBIE, Omniclass itd. przygotowanych głównie pod Wielką Brytanię. Na ten temat można poczytać na innym bimblogu: http://bimblog.bondbryan.com/

Schematy pozwalają zarządzać naprawdę bardzo dużą porcją informacji w modelu IFC. Sam podręcznik do IFC do Archicada to zaledwie 124 strony…

My postanowiliśmy sprawdzić czy osiągniemy odpowiednią porcję informacji dla modelu konstrukcji na potrzebę przedmiaru i wyceny.  Testy wypadły rewelacyjnie. Udało nam się uzyskać wszystkie potrzebne nam parametry dla konstrukcji i w lepszej formie niż z Tekli…!  W Tekli nie ma np. możliwości zmienić jednostki długości z „mm” na „m” w pliku IFC….

Poniżej krótka instrukcja dla jednego parametru: profil belki.

Z zakładki plik wybieramy „opcje specjalne plików/ IFC 2×3/ Ustawienia schematów IFC…”

1

Następnie w okienku „Filtruj elementy schematu” wybieramy element, któremu chcemy przypisać parametr IFC, np. IfcBeam dla belek.

2

W okienku „Właściwości schematu” możemy edytować istniejące lub dodawać nowe parametry.

Po wybraniu „Nowa właściwość / klasa” możemy dopisać parametr do istniejących zestawów lub stworzyć nowy.

3

Wracamy do okienka „Ustawienia schematu IFC”. W przypadku, gdy parametr ma być sterowany ręcznie, możemy zakończyć kllikając OK. Jeśli chcemy aby parametr był uzależniony od wartości elementu wybieramy „Nowe zadanie” i „Dodaj parametr”.

4

Wybieramy właściwości elementu, którą chcemy przypisać do parametru IFC. Można przypisać kilka właściwości jednocześnie do jednego parametru.

5

Wybrane właściwości pojawiają się w okienku „zawartość reguły”. Oprócz właściwości możemy wstawiać tekst wybierając polecenie „Wstaw tekst statyczny”.

6

Ustawione parametry pojawią się we właściwościach wszystkich elementów, które mają przypisaną kategorię IfcBeam. Wybierając „zarządzanie cechami IFC…” możemy sterować,  które parametry dla konkretnego elementu mają być wyświetlane.

7

 

Dawid Szczyrbak
Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment