co silniejszy baklofen lub soma €22.69
28 lip 2015

Przedmiarowanie (Sketchup & BIMestiMate)

Nawiązując do posta z grudnia zeszłego roku

28 lip 2015

Nawiązując do posta z grudnia zeszłego roku „Sketchup, BIM, 64-bit, IFC, Tekla Structures, grant UE” chcielibyśmy zaprezentować przedmiar w BIMestiMate (dawniej ZuziaBIM) z oprogramowania Sketchup pro 2015. Cały przedmiar z exportem, importem IFC i exportem do XLS zmieścił się w 3 minutach i 22 sekundach ( nagranie nie było przyśpieszane 😉  )

Na filmie użyliśmy modelu domku jednorodzinnego który został stworzony w Sketchup-ie na potrzebę obliczeń w oprogramowaniu DDS CAD ( o tym niebawem w odrębnym poście). Model posiada pełną klasyfikację IFC ( projekt, teren, budynek, piętro itp.) pokazaną na poniższym screenie.

klasyfikacja IFC Sketchup

 

Jak widać model nie grzeszy detalami, ale to nie fajne okna, drzwi (które jak najbardziej można zmienić) czy tekstury są najważniejsze 🙂 Jak zawsze najistotniejsze są informacje jakie zawiera model iFC. Dla przykładu tutaj najważniejsze dla nas były tylko dwa parametry: nazwa i materiał. Dzięki nim udało nam się zrobić przedmiar na jednostkach: m3, m2, szt. Przy czym nie potrzebowaliśmy zaszytych w IFC ilości przedmiarowych. Wszystkie obliczenia zrobił za nas program BIMestiMate!

Minusem na dzień dzisiejszy jest to że Sketchup potrafi zrobić export tylko 3 parametrów IFC (nazwa, opis, tag). Biorąc pod uwagę, że wersja 2015 to pierwsza wersja w której pojawił się natywnie import i export IFC, póki co nam to mocno nie przeszkadza 🙂

Poza tym nie mamy wiele różnic do poprzedniego przedmiarowania konstrukcji z Tekla Structures o którym pisaliśmy w poście: „Przedmiar konstrukcji w 5 min…?” 

 

Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment