lioresal en venezuela €40.83
14 mar 2015

Projektowanie Przyszłości II, Kraków 2015. Dziękujemy :)

Kolejna odsłona konferencji już za nami. Dziękujemy

14 mar 2015

Kolejna odsłona konferencji już za nami. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym zarówno w organizację tego wydarzenia, jak również gościom, którzy tak licznie przybyli na to, wciąż jeszcze niszowe spotkanie ;). Czas na podsumowanie i statystyki. Jak zapewne się domyślacie najczęściej powtarzanym słowem imprezy, które zdominowało zarówno wszystkie prezentacje prelegentów jak i swobodne rozmowy przy małej czarnej, był „BIM”. Najczęściej wykorzystywany graf:

schemat BIM

Jak policzyli to uważni słuchacze, pierwszego dnia pojawił się on przeszło osiem razy :). Na sali znaleźli się zarówno projektanci, inwestorzy, generalni wykonawcy , sprzedawcy oprogramowania jak również studenci czy wykładowcy. Cieszy nas fakt, że zainteresowanie konferencją wzrosło co pozwala sądzić, że coraz więcej jest osób, które dostrzegają ogromny potencjał jaki drzemie w BIM-ie.

Tematyka konferencji była bardzo ogólna i odnosiła się do wielu aspektów związanych tak z możliwościami jakie daje nam praca w technologii BIM, problemów i korzyści związanych z wdrożeniem tej technologii jak również nowych możliwości wykorzystania samej technologii i ogromu danych jakie dzięki niej pozyskujemy tak na etapie realizacji inwestycji jak również na etapie zarządzania obiektem (BIM for handover and facility management – Mitch Boryslawski, EcoDomus – LifeCycle). W tym roku często podkreślano też znaczenie współpracy i umiejętności profesjonalnego zarządzania danymi. Często powtarzane słowo „kolaboracja” choć niejednokrotnie wywoływało uśmiech na twarzach słuchaczy, głównie z uwagi na swoje historycznie negatywne zabarwienie, tu miało jak najbardziej pozytywne znaczenie. Kolaboracja = współpraca w realizacji projektu mająca na celu osiągnięcie wspólnego sukcesu, z korzyścią dla wszystkich uczestników procesu (Kolaboracja jako integralna część BIM – Marzena Lisiecka Kawalska, prezes AEC Design).

aec design

Praktycy, bazując na swych dotychczasowych doświadczeniach, pokazali jak wielkie możliwości drzemią w BIM-ie i na jak wielu polach możemy korzystać z potęgi tej technologii. Poznaliśmy BIM od strony marketingowej (BIM marketing – koszty, możliwości, narzędzia- Maciej Dejer, M.A.D. Engineers) oraz czysto projektowej (Projektowanie wspierane algorytmami (AAD, architektura parametryczna) i Open BIM-Wojciech Gawinowski, Vostok Design, Wykorzystanie BIM do projektowania domów niskoenergetycznych – Katarzyna Knap- Miśniakiewicz, Pracownia Projektowa Inżynierii Cieplnej).  Uczestnicy konferencji mieli też możliwość udziału w warsztatach tematycznych, podczas których   zapoznali się z silnikiem graficznym UNITY 3D oraz współczesnymi technikami projektowania wspartego algorytmami w architekturze i wykorzystaniu dynamicznych modeli w środowisku BIM.

Konferencję zakończyła charyzmatyczna prezentacja autorstwa Jurka Rusina (Od inwentaryzacji do realizacji – zastosowanie BIM w projektach przebudów obiektów zabytkowych, BIM Point), który w niespełna 15 minut przy współudziale swojego asystenta zaprezentował potencjał jaki drzemie w systemie Flexijet  pozwalającym na tworzenie inteligentnych modeli BIM bezpośrednio podczas laserowych pomiarów inwentaryzacyjnych.

Prezentacje, które zrobiły na mnie największe wrażenie, moje TOP 4 (pamiętajmy jednak, że o gustach się nie dyskutuje):

” BIM tkwi w szczegółach” – Jakub Kulig, BIM Project Manager, Robobat Polska. Krótko, zwięźle i na temat wdrożenia BIM-u. W prezentacji omówione zostały: etapy i poziomy wdrożenia, rozpoznanie, diagnoza i koordynacja BIM. Czy warto? i co nas czeka na końcu tej drogi – pyta autor i puentuje uroczym slajdem …

sukces

… i trudno się nie zgodzić 🙂

„Putting BIM at the heart of practice” – David Miller , Director & Principal Architect. Doskonała prezentacja opisująca doświadczenia małej czteroosobowej firmy projektowej, która na przestrzeni pięciu lat wdrożyła technologię BIM i znacząco poszerzyła swe szeregi (do 24 osób). Krótka i konkretna prezentacja o motywach zmiany, kosztach i pomysłach związanych z procesem wdrożenia. Zalety, trudności i efekty – wszystko to zaprezentowane w niezwykle przyjazny sposób i w oparciu o faktyczne doświadczenia a nie teoretyczne założenia. To lubię.

„BIM w praktyce” – Sander Boogers, ARUP Netherlands – specjalista BIM, koordynator działań BIM w regionie europejskim. Myśl przewodnia, powtarzana wielokrotnie podczas prezentacji —> BIM to ogromna ilość danych, którymi musimy umiejętnie zarządzać, tylko wtedy możemy liczyć na korzyści.

„Modelowanie energetyczne budynków” – Jarosław Witek, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Jaka jest różnica pomiędzy tradycyjnymi obliczeniami statycznymi a symulacją dynamiczną? Jak wiele możemy zyskać dzięki wykorzystaniu modeli energetycznych obiektów i jakie elementy podlegają szczegółowej analizie przy opracowywaniu symulacji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznaliśmy podczas w/w prezentacji. Ciekawe i dające do myślenia.

Podsumowując. Spotkanie ciekawe i warte poświęconej mu uwagi. Niedługo wszystkie prezentacje z konferencji będą dostępne na stronie www.projektowanieprzyszlosci.pl Galerię zdjęć można obejrzeć pod tym linkiem:  http://www.slideshare.net/HannaWincenciak/projektowanie-przyszoci-edycja-2015

Jeszcze raz dziękujemy za spotkanie i duże zainteresowanie stoiskiem BIMklastra!

 

Katarzyna Orlińska-Dejer
BIMklaster

ps. Już dziś zapraszamy na trzecią edycję konferencji Projektowanie Przyszłości, która odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia 2016 r. w Hotelu Narvil Conference & SPA w Serocku pod Warszawą.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. pogodno maj 9th, 2015 11:58PM

  Czyli druga edycja również bez przedstawicieli inwestora publicznego? Żałosne. Dopóki na takie wydarzenia nie będą ochoczo pojawiać się urzędnicy, dopóty potencjał tych konferencji nie będzie w pełni wykorzystany. Chciałbym widzieć inicjatywę rządową na wzór Wielkiej Brytanii. Może czas założyć BIM partię?

 2. admin maj 10th, 2015 11:06PM

  Nie kojarzę przedstawicieli inwestora publicznego. To trudna i uparta grupa 🙂 Ponadto nie zapominajmy o kosztach tej konferencji…
  Co do inicjatywy to mamy BIM klaster, który można wykorzystać do dowolnych celów związanych z BIM. Nie sądzę aby kolejne byty coś wniosły do sprawy. Czas pokaże.
  Tymczasem nie zapomnijmy o tym że jest konferencja „Dzień BIM” na PK, gdzie poruszymy kwestię zamówień publicznych. Twój komentarz mnie zmotywował aby przeszukać wizytówki i odszukać odpowiednie osoby.
  MD

 3. gester maj 14th, 2015 11:42PM

  bim/ipd wprowadza w polsce inwestorzy, zarowno publiczni, jak i prywatni. niestety. na politykow nie ma co liczyc (vide: pro civili i w konsekwencji cena polskich budow publicznych), a projektanci maja aktualnie pelne gacie.
  a na reakcje musimy dac inwestorom czas.

 4. pogodno maj 17th, 2015 1:33PM

  „Ponadto nie zapominajmy o kosztach tej konferencji…”
  Co masz tutaj na myśli?

  BIM to nie tylko projekt i budowa. To przede wszystkim utrzymanie obiektu. Kiedyś przeczytałem, że ok. 30% kosztów „życia obiektu” to projekt i budowa. Pozostałe 70% to koszty utrzymania (nie chcę się skupiać na tym jak prawdziwe są te liczby). I tutaj są dopiero prawdziwe oszczędności. Bez woli politycznej i dialogu z branżą nie uda się wypracować ogólnopolskiej koncepcji na wprowadzenie BIM. Głównie chodzi mi o standard/system do zarządzania budynkami i infrastrukturą publiczną. Póki co to każdy sobie rzepkę skrobie i będzie jeden wielki bajzel.

 5. admin maj 17th, 2015 9:28PM

  Konferencja kosztowała 1000zł i myślę że to mogła być jedna z blokad w dotarciu na nią…

  BIM oczywiście można wykorzystać przy zarządzaniu budynkiem. Ale aby zmniejszyć te 70% to w głównej mierze należy wykonać dobrze projekt i nic nie zepsuć na budowie 🙂
  Np. ktoś mnie kiedyś zaczepił apropo BIM-u i sprzątania wielkich galerii handlowych. Koszt sprzątania jest ogromny i i ta osoba wspomniała że gdyby inaczej zaprojektować pewne rzeczy to koszt mógłby się zmniejszyć nawet o połowę. Ale to już jest daleki śpiew przyszłości. Póki co u nas w Polsce najpierw się robi a potem myśli…
  Osobiście nie widziałem jeszcze żadnego praktycznego przykładu z zakresu FM-u na projekcie wykonanym w technologii BIM. Może dlatego że nie jest to jeszcze mój zakres jaki ogarniam w głowie.
  MD

Comment