lioresal intrathecal refill kit 8566 €23.78
17 paź 2014

Drugi grant z UE dla BIM…

I znowu dobra wiadomość! Dostaliśmy kolejny budżet

17 paź 2014

I znowu dobra wiadomość! Dostaliśmy kolejny budżet z UE na opracowanie związane z BIM-em ale o innym temacie niż poprzednio. Tym razem temat wniosku brzmiał tak:

„Opracowanie metodologii budowy modelu BIM (wirtualnego modelu obiektu budowlanego) umożliwiającej efektywne  wykorzystanie modelu w procesach analiz zakresu rzeczowego robót budowlanych, analiz kosztów realizacji robót budowlanych i planowania robót budowlanych.”

Grant będzie realizowany przez Politechnikę Krakowską w Instytucie Zarządzania w Budownictwie i Transporcie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.2 Transfer wiedzy, na rzecz firmy M.A.D. Engineers.

Planowane jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających w efektywne wykorzystywanie  technologii BIM w zakresie projektowania, analiz kosztowych oraz harmonogramowania robót budowlanych. Pracownik Politechniki Krakowskiej dokona analizy wirtualnych modeli obiektów budowlanych opracowywanych przez M.A.D. Engineers pod kątem przydatności struktury modelu dla celów analiz kosztowych oraz harmonogramowania. Wyniki analizy pozwolą na opracowanie zasad implementacji w strukturach modeli fasetowej klasyfikacji umożliwiającej uporządkowanie sposobu definiowania właściwości elementów obiektów budowlanych oraz przetwarzania danych o projektowanych obiektów budowlanych dla celów analiz kosztowych i harmonogramowania robót. Kolejne etapy to: implementacja modelu analizy kosztowej microBIM opartego o ceny jednostkowe elementów konstrukcji budowlanych w oparciu o system klasyfikacji Omniclass, zaprojektowanie struktury przedmiaru robót oraz kosztorysu powiązanej z modelem BIM, opracowanie nazewnictwa (klasyfikacji wraz z indeksami) bibliotek elementów konstrukcji budowlanych do wykorzystania przez projektantów w celu zautomatyzowania procesu przedmiarowania robót budowlanych.

Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

 

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. kazmo październik 17th, 2014 4:13PM

  Szczere GRATULACJE!!!

 2. admin październik 17th, 2014 10:33PM

  Dziękujemy!
  Przed nami sporo pracy piśmiennej 🙂

 3. KG październik 17th, 2014 11:29PM

  🙂 Gratuluję determinacji I skuteczności.
  Gdybyście Państwo uznali za przydatne skorzystanie z już gotowej metodologii I technologii informatycznej służącej do modelowania i ewidencjonowania takich struktur typu BIM (definiowane obiekty i właściwości, elastyczna konstrukcja modelu, .., itd.) zapraszam do skorzystania z moich kilkuletnich doświadczeń w tworzeniu takiego narzędzia. Krzysztof Górecki THB SI Wrocław.

 4. admin październik 17th, 2014 11:48PM

  byłem na Twojej stronie dawno temu i przed chwilą i niestety nie znalazłem słowa o BIM-ie…
  Ale jak mówisz że coś masz to na pewno będziemy chcieli to zobaczyć 🙂

 5. k.gorecki@thb.com.pl październik 18th, 2014 12:32AM

  🙂 Fakt. Dla tego piszę o metodologii i technologii a nie o produkcie rynkowym. Kilka lat temu przyznano Nam dotację z działania 1.4 na nowe technologie dla Naszych produktów dla rynku komunalno- mieszkaniowego. Cechą wyróżniającą te produkty na rynku jest uwzględnianie struktury technicznej zasobów w procesach naliczeń, księgowań, analiz kosztów, itd. Szeroki temat. Pracujemy jakby nad ciągiem dalszym tego czym Wy się zajmujecie. Od wielu lat pomagamy w eksploatacji i utrzymaniu budynków (struktur technicznych) które Wy powołujecie do istnienia.
  Stąd wiedza,potrzeba, dotacja, technologia i nieco inny niż Wasz punkt widzenia na informacjeo budynku. Stad pomysł na Informacyjny model budynku i jego realizacja. 🙂

 6. smok październik 18th, 2014 12:51AM

  Wracając do wypowiedzi z poprzedniego wątku. W tym sęk, że środowisko BIM kręci się w kółko w towarzystwie parunastu osób. Spotkania, stowarzyszenia, BIM Breakfast, BIM weekend itd itp. Ciągle to są te same osoby. Musicie wyjść do szerszego grona, bo tylko tak to ma szansę na realizację.

  BIMowcy tak naprawdę mają problem w tym żeby dać odpowiedź laikom co to takiego BIM. Z drugiej strony nie są w stanie przekonać profesjonalistów, że to się opłaca. Niestety, mamy teraz rynek inwestora i dopóki on nie będzie chciał tylko dym… GW i budować za darmo to nic się nie zmieni… 🙁

  Co do liczby odsłon miesięcznie to kiepawka, bo o BIM się teraz trąbi wszędzie, więc w cale taką niszą nie jest. Inzynierbudownictwa ma około 300-400 000 odsłon, budnety i inne portale pewnie podobnie. Nawet ci studenci mają podobno 300 000 odsłon miesięcznie

 7. admin październik 18th, 2014 3:04PM

  Smok, MAD (bo bimblog jest własnością MAD) przede wszystkim obchodzi grono swoich obecnych klientów i współpracowników. Nowi klienci pojawiają się w stosunkowo dobrej prędkości więc nie mamy dużego parcia na szerokie grono.
  Jeśli chodzi o laików i profesjonalistów to weź pod uwagę, że BIM nie jest dla wszystkich. BIM jest głównie dla ludzi o otwartych umysłach. I Ci przychodzą czy dzwonią do nas z własnej nie przymuszonej woli aby zasięgnąć opinii u źródła. Reszta musi czekać, trudno…

  Porównanie nas do inzynierbudownictwa.pl to już zniewaga 🙂 Owszem trąbią o BIM-ie na zasadzie że będzie BIM Breakfast czy forum Autodesku 🙂 i na tym trąbienie się kończy. Pomóż mi tam znaleźć merytoryczny artykuł.
  W zakładce „Linkownia” masz linki do innych blogów o BIM-ie w Polsce. I do nich możesz nas porównywać.

 8. k.gorecki@thb.com.pl październik 18th, 2014 10:28PM

  🙂 Smok-u. BIM to metodologia modelowania złożonych struktur technicznych przy pomocy informacji. Została przygotowana dla wspomagania procesu inwestycyjnego (budowlanego). Konstrukcja modelu jest oparta o podstawy teorii grafów. I już.Nie ma w tym nic niejasnego. Problemy ewentualnie powoduje różnorodność sposobów czy celów wykorzystania tej metodologii. A, że dostępność (dla projektantów i wykonawców) narzędzi opartych na tej technologii wyprzedziła potrzebę jej wykorzystania (u inwestorów) to jest, jak jest.
  To, ze M.A.D. poświęca swój czas i pieniądze na utrzymanie tego miejsca wymiany informacji jest miłym gestem z ich strony. Trudno się więc dziwić, że forma i treść tutaj są, w jakimś stopniu, zgodne z Ich potrzebami biznesowymi. 🙂

Comment