Dziś kilka słów o możliwości przedmiarowania zbrojenia. Wykorzystamy do tego zadania program ZuziaBIM. Po załadowaniu modelu mamy domyślny widok struktury kosztorysu stworzony na podstawie zmiennej „IFC buildind storey name” czyli inaczej mówiąc zdefiniowanych pięter w modelu. U nas piętra przypisane są w taki sposób w jaki budowany był kosztorys. Czyli mamy: schody, słupy, płyty, belki itd. Do każdej części mamy zbrojenie które należy do tych elementów. Na początku jest wyświetlone w domyślny sposób czyli nazwa plus średnica, domyślna jednostka to tony.
Na nasze potrzeby musimy pogrupować zbrojenie w każdym „piętrze” na odpowiednie grupy. Zgodnie z życzeniem kosztorysanta miały wyglądać tak:
– zbrojenie fi do 7mm
– zbrojenie fi od 8mm do 14mm
– zbrojenie fi 16mm i większe
– siatki zbrojeniowe.
Takie właściwości zostały przypisane w modelu konstrukcji. Czyli każdy pręt z osobna ma informację do której grupy należy. Można to już mieć w standardzie czyli od razu modelując odpowiednie pręty mieć tą informację wpisaną, lub wpisać przed wysłaniem modelu do kosztorysanta. My używamy specjalnie stworzonego pola gdzie wpisujemy takie informacje których nie ma z automatu w innych właściwościach danego elementu.
Jak już wiemy, że mamy taką informację w pliku iFC, a możemy to sprawdzić klikając na „Właściwości” przystępujemy do grupowania zbrojenia.
Użyjemy funkcji automatycznego grupowania elementów, którą już pokazywaliśmy na blogu. Tym razem wybieramy aby nazwę tworzył ze zmiennej „for ZuziaBIM” a jednostką będzie waga całkowita. Jednostka tak się dziwnie nazywa ponieważ pręt może występować osobno lub jako grupa prętów.
Poniżej film prezentujący to co opisałem powyżej. Film trwa 1min i 19 sekund. W 32 sekundzie można powiedzieć, że zamknąłem temat przedmiaru 🙂 Film jest z adnotacjami które wyświetlają się tylko po wejściu na YT.
httpv://youtu.be/Hnds7ONrRzM
Prętów było 12 224 sztuki o wadze 243,3 tony. Jakby było ich 10 razy więcej przedmiar trwałby tyle samo! Oczywiście to wszystko jest możliwe i prawdziwe kiedy model konstrukcji odzwierciedla co do pręta dokumentację papierową. Na szczęście u nas tak jest 😉
Maciej Dejer
Zespół M.A.D.
z ciekawości, w czym modelowaliście konstrukcję?
w Tekli Structures
MD
Witam, chciałam zapytać czy do wykonania czegoś takiego potrzebne są jakieś wtyczki. W mojej wersji zuziBIM za nic nie mogę znaleźć paska IFC Bar który jest potrzebny do wykonania przedmiaru w podany sposób. Z góry dziękuję za odpowiedź!
Witam,
pasek „IFC bar” będzie się nazywał „BIM dla expertów” i będzie dostępny dopiero w wersji przebrendowanej (ZuziaBIM -> BIMestiMate) od 1 marca 2016 oku (według informacji od producenta softu firmy Datacomp)
MD