baklofen karta przyjmowania leków €138.56
29 lip 2014

ASP – przedmiar zbrojenia w 32 sekundy :)

Dziś kilka słów o możliwości przedmiarowania zbrojenia.

29 lip 2014

Dziś kilka słów o możliwości przedmiarowania zbrojenia.  Wykorzystamy do tego zadania program ZuziaBIM. Po załadowaniu modelu mamy domyślny widok struktury kosztorysu stworzony na podstawie zmiennej „IFC buildind storey name” czyli inaczej mówiąc zdefiniowanych pięter w modelu. U nas piętra przypisane są w taki sposób w jaki budowany był kosztorys. Czyli mamy: schody, słupy, płyty, belki itd. Do każdej części mamy zbrojenie które należy do tych elementów. Na początku jest wyświetlone w domyślny sposób czyli nazwa plus średnica, domyślna jednostka to tony.

zuzia bim schody

Na nasze potrzeby musimy pogrupować zbrojenie w każdym „piętrze” na odpowiednie grupy. Zgodnie z życzeniem kosztorysanta miały wyglądać tak:

– zbrojenie fi do 7mm
– zbrojenie fi od 8mm do 14mm
– zbrojenie fi 16mm i większe
– siatki zbrojeniowe.

Takie właściwości zostały przypisane w modelu konstrukcji. Czyli każdy pręt z osobna ma informację do której grupy należy. Można to już mieć w standardzie czyli od razu modelując odpowiednie pręty mieć tą informację wpisaną, lub wpisać przed wysłaniem modelu do kosztorysanta. My używamy specjalnie stworzonego pola gdzie wpisujemy takie informacje których nie ma z automatu w innych właściwościach danego elementu.

zbrojenie asp
Jak już wiemy, że mamy taką informację w pliku iFC, a możemy to sprawdzić klikając na „Właściwości” przystępujemy do grupowania zbrojenia.

wlasciwosci zbrojenia

Użyjemy funkcji automatycznego grupowania elementów, którą już pokazywaliśmy na blogu. Tym razem wybieramy aby nazwę tworzył ze zmiennej „for ZuziaBIM” a jednostką będzie waga całkowita. Jednostka tak się dziwnie nazywa ponieważ pręt może występować osobno lub jako grupa prętów.

automatyczne grupowanie

Poniżej film prezentujący to co opisałem powyżej. Film trwa 1min i 19 sekund. W 32 sekundzie można powiedzieć, że zamknąłem temat przedmiaru 🙂 Film jest z adnotacjami które wyświetlają się tylko po wejściu na YT.

httpv://youtu.be/Hnds7ONrRzM

Prętów było 12 224 sztuki o wadze 243,3 tony. Jakby było ich 10 razy więcej przedmiar trwałby tyle samo! Oczywiście to wszystko jest możliwe i prawdziwe kiedy model konstrukcji odzwierciedla co do pręta dokumentację papierową. Na szczęście u nas tak jest 😉

Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. csh czerwiec 21st, 2015 6:19PM

  z ciekawości, w czym modelowaliście konstrukcję?

 2. Malgol grudzień 22nd, 2015 5:59PM

  Witam, chciałam zapytać czy do wykonania czegoś takiego potrzebne są jakieś wtyczki. W mojej wersji zuziBIM za nic nie mogę znaleźć paska IFC Bar który jest potrzebny do wykonania przedmiaru w podany sposób. Z góry dziękuję za odpowiedź!

 3. admin grudzień 28th, 2015 10:49PM

  Witam,

  pasek „IFC bar” będzie się nazywał „BIM dla expertów” i będzie dostępny dopiero w wersji przebrendowanej (ZuziaBIM -> BIMestiMate) od 1 marca 2016 oku (według informacji od producenta softu firmy Datacomp)

  MD

Comment