badanie leku baklofenu €143.50
16 cze 2014

Konferencja BIM dla polskiego BUDOWNICTWA 2014 – odwołana

Oficjalny komunikat organizatorów: Jest nam niezmiernie przykro,

16 cze 2014

Oficjalny komunikat organizatorów:

Jest nam niezmiernie przykro, że nie zdołaliśmy zainteresować w wystarczającym stopniu docelowych odbiorców naszej Konferencji. Tak jak Generalni Wykonawcy byli zainteresowani w małym stopniu, tak przedstawiciele Inwestora Publicznego, niestety nadal nie są zainteresowani wykorzystaniem wiedzy z innych rynków w celu podniesienia skuteczności działań w obszarze planowania, projektowania i realizacji inwestycji budowlanych.
Oczywiście nie ustajemy w dotarciu do właściwych osób, środowisk, w celu propagacji wiedzy, rozwiązań. Będziemy próbowali nieustannie zainteresować tych, którzy widzą cel w skuteczności planowania i realizacji polskich inwestycji publicznych.
Na jesieni tego roku ponownie zaprosimy Państwa na Konferencje poświęconą technologii BIM czyli modelowaniu informacji o budowli, która może być wykorzystywana przez wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Parlament Europejski zarekomendował 15 stycznia 2014 r. stosowanie elektronicznych rozwiązań w procesie zamówień publicznych w pozyskiwaniu środków unijnych dla projektów lokalnych w krajach członkowskich. W naszej branży, oznacza to, zapalenie zielonego światła, dla technologi BIM i zastosowania jej w procesie zamówień publicznych, z wykorzystaniem środków wspólnotowych dla polskich inwestycji. Najwięcej z tych środków w ostatniej już dla nas transzy na lata 2014 – 2020 przypadnie Infrastrukturze.

Kilka słów od nas:

Wiemy, że organizatorzy włożyli spory wysiłek aby zainteresować największych beneficjentów technologii BIM czyli inwestorów publicznych. Maciej Kindler, który pisze dla nas o FInlandii napisał mi coś takiego: „praktyka pokazuje, że bez zaangażowania inwestorów publicznych proces implementacji BIMu traci główny silnik napędowy.”
Ja osobiście mam takie wrażenie, że naszym polskim urzędnikom pasuje tak jak jest, bo przecież wszystko idzie jakoś do przodu, nie trzeba się uczyć niczego nowego a kryterium najniższej ceny uwalnia od wielu trudnych obowiązków. Powodów dla niechęci do zmian można podawać bez końca, mamy tylko nadzieję że odwołanie tej konferencji odniesie pozytywny skutek i doprowadzi do zmian!

Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Categories BIM
Leave a comment
More Posts
Comments
 1. gester czerwiec 16th, 2014 12:29PM

  macku,
  masz niewatpliwie racje z twoim wrazeniem.
  bim/ipd niosa z jednej strony oszczednosci kosztow i eliminacje marnotrawstwa, ale z drugiej wymagaja transparentnosci finansowej i klarownego przeplywu platnosci.
  oczywiste, ze bylby tym zainteresowany inwestor prywatny, bo to jego pieniadze, natomiast w obecnym ukladzie politycznym zaden urzednik nie ma w tym interesu. socjalistyczni urzednicy wrecz chca, aby prawo bylo przedmiotem interpretacji, a procedury niejasne. mysle, ze bez radykalnych zmian politycznych zaden obecny funkcjonariusz nie pojdzie na bim/ipd, bo i na co mu to? zachodu i pracy duzo, a efekt odwrotny od zamierzonego, czyli obowiazujacego, jak piszesz, status quo.

 2. admin czerwiec 16th, 2014 1:24PM

  dzięki za zrozumienie!
  moje wrażenie starałem się jak mogłem opisać w miarę delikatny sposób, a nie było to łatwe ponieważ w głowie miałem dużo mocniejsze słowa…

 3. kazmo czerwiec 19th, 2014 6:56AM

  Robercie zapewniam Cię że w najbliższych latach rozwój i implementacja technologii BIM u Inwestora Publicznego nie będzie zależała od układu politycznego, nie ważne kto się dorwie do koryta, każdy będzie przeciwny transparentności procesu inwestycyjnego

  … natomiast, ja jako idealista, wierzę w ludzi, wierzę w działania oddolne i wierzę, że BIM jak zdrowy wirus się rozprzestrzeni…

  … po informacji o rezygnacji z Konferencji, urzędnicy zaczęli sami dzwonić, inżynierowie, projektanci, osoby nadzorujące, widzą ułatwienia, dostrzegają korzyści, chcą rozmawiać, chcą się uczyć ….

Comment