baklofen i znieczulenie €55.65
22 kw. 2014

Serock 2014 – słowem wstępu

        Dwa tygodnie temu zakończyła

22 kw. 2014

 

     

Dwa tygodnie temu zakończyła się w Serocku pierwsza konferencja z cyklu Projektowanie Przyszłości, poświęcona nowoczesnym  rozwiązaniom, wspomagających projektantów i wykonawców na każdym etapie realizacji projektów budowlanych. Ideą przewodnią konferencji był zatem BIM (chociaż w jej nazwie nie został wprost wywołany), o którym mówiło się dużo także w kuluarach podczas przerw kawowych, nie tylko w aspekcie technicznym, ale także prawnym i organizacyjnym. Polska, tak jak pozostałe kraje unijne stoi wobec perspektywy wdrożenia w ustawodawstwie krajowym osławionej unijnej dyrektywy sprzed kilku miesięcy dotyczącej odejścia od kryterium najniższej ceny w przetargach publicznych. Dało się odczuć szereg obaw związanych z przeforsowaniem jej w Polsce i przekuciem na konkretne zapisy prawa (brak zainteresowania ze strony urzędników państwowych i polityków – cisną się pod palce na klawiaturze mocne słowa na ich temat, ale dla dobra spawy zachowajmy się powściągliwie), z drugiej strony wszyscy uczestnicy mają pełną świadomość, że w interesie każdej ze stron: rządu, inwestorów, projektantów i wykonawców jest to, by BIM się w naszym kraju jak najszybciej upowszechnił.
BIM nie jest już nowinką, okrzepł, obrósł w szereg dojrzałych rozwiązań organizacyjnych, narzędzi i knowhow, ponieważ w ciągu ostatnich lat przebył długą drogę w wielu państwach na świecie, bynajmniej nie pod presją prawa, a po to, by stopniowo doprowadzić do stworzenia odpowiednich przepisów prawnych i regulacji.

Na konferencji wysłuchaliśmy m.in. Tommi Hentinena reprezentującego Building Smart Alliance Finland, który opowiedział nam, jaką drogę od teorii do praktycznego wdrożenia technologii BIM przebyła Finlandia. W kolejnych artykułach, które będziemy regularnie zamieszczać na naszych łamach, przeczytacie m.in. o najciekawszych zagadnieniach poruszanych na konferencji w Serocku, część tematów zreferujemy, część zaś rozwiniemy poświęcając im nieco więcej miejsca.

Organizatorzy zapewniają, że w najbliższym czasie udostępnią część materiałów konferencyjnych uzyskanych od uczestników spotkania. Proszę śledzić stronę http://www.projektowanieprzyszlosci.pl oraz regularnie zaglądać na nasz portal.

 

Artur Doliński
BIMklaster

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment