baklofen w leczeniu uzależnienia od alkoholu, hamujący lub częściowy substytut €50.12
12 mar 2014

SketchUp 2014

Od kilku dni możemy się już cieszyć

12 mar 2014

Od kilku dni możemy się już cieszyć najnowszą wersją programu SketchUp 2014. Wśród kilku nowych funkcji i udoskonaleń związanych z modelowaniem i tworzeniem rysunków pojawiła się jedna bardzo istotna dla nas opcja. Jest to możliwość eksportu modeli ze SketchUpa do formatu IFC.

 

SketchUp 2014 oferuje natywny (czyli od razu wbudowany) eksport do standardu IFC2x3 jak i IFC4. Eksport można przeprowadzić korzystając z  klasyfikacji IFC umieszczonej bezpośrednio w programie lub stworzyć swoją własną. Dodatkowo autorzy nie wprowadzili ograniczeń co do sposobu klasyfikacji elementów w modelu. W zależności co nas interesuje możemy wykorzystać schematy COBie, gbxml (dla zielonych budynków), CityGML bądź tez stworzyć własną unikalną specyfikacje. Pomocą nam służy dość obszerny opis postępowania zawarty na www.help.sketchup.com

Testy, które przeprowadziliśmy wygladają obiecująco. Geometria elementów modelu przenosi się do IFC bez zarzutu. Wszystkie dane wprowadzone w SketchUpie są możliwe do odczytania w przeglądarce (używaliśmy tradycyjnie TeklaBIMSight i BIM Vision) i jego jakość zależy w głównej mierze od osoby modelującej. Ze względu na prostotę programu na razie plik IFC zawiera podstawową informację z gatunku rzeczy liczalnych czyli objętość bryły. Pozostałe wymiary jak: długość, wysokość, szerokość zawsze można sprawdzić w przeglądarce. Jednak pojawienie się tych jak i pozostałych informacji jak np. materiał pozostaje kwestią czasu czy to pod postacią patcha od Trimble czy pluginu od użytkowników. Sprawa jest rozwojowa o czym bezpośrednio świadczy fakt, że Trimble umieściło IFC tylko w płatnej wersji SketchUp PRO – chcąc na tym zarabiać będą musieli produkt rozwijać według oczekiwań klientów.

Dzięki IFC w SketchUpie oferta pakietu OpenBIM powiększyła się o niedrogi program do projektowania architektonicznego. Wydając około 1800 zł można zacząć współpracę z takimi programami jak Tekla Structures, Archicad, Vectorworks, ZuziaBIM i wiele wiele innych. Zapewne nie będzie to w smak wielkim graczom na rynku oprogramowania, ale dla nas użytkowników jest to na pewno optymistyczna wiadomość. Kto wie może sprawdzi się jako tani i dobry modeler w działach ofertowania Generalnych Wykonawców… co aktualnie testujemy 🙂

Po więcej informacji zapraszamy tutaj.

Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. gester marzec 12th, 2014 11:50PM

  akurat vectorworks ma dokladnie takie same mozliwosci modelowania 3d, nawet z identyczna funkcja push-pull, jaka ma sketchup (poprzez zastosowanie 3d engine parasolid firmy siemens). dlatego tez kupowanie sketchupa, gdy sie posiada licencje vectorworks architect mija sie z celem.

  nie pracowalem dawno z archicadem, wiec nie wiem, jakie mozliwosic modelowania ma aktualna wersja i czy sketchup jest tutaj wzbogaceniem arsenalu narzedzi.

 2. andrzej marzec 17th, 2014 11:51AM

  Zgadzam sie z Twoim komentarzem – ktoś kto już posiada Vectorworks lub Archicada nie ma żadnego powodu aby kupować Sketchupa. To jest przede wszystkim opcja dla tych którzy chcieliby zacząć, a nie chcą od razu wydawać kilkunastu tysięcy złotych.

 3. Piotrek kwiecień 24th, 2014 8:27AM

  Witam.
  Według mnie Gester i Andrzej macie rację. Z resztą zawsze jest tak, że nie ma jednego dobrego programu, tylko są różne zamienne, które czasami są o wiele lepsze niż oryginał.
  Pozdrawiam

Comment