baklofen i osłabienie mięśni €55.68
18 sty 2014

BIM z UE

Ze Strasburga nadeszły optymistyczne wieści związane z

18 sty 2014

Ze Strasburga nadeszły optymistyczne wieści związane z technologią BIM. Parlament Europejski uchwalił bowiem nowe zasady zamówień publicznych i umów koncesyjnych. Zmianą rewolucyjną jest koniec „dyktatury najniższej ceny”, będącej przekleństwem zamówień publicznych.

Wprowadzenie kryterium „najwyższej korzyści ekonomicznej” ma zapewnić publicznym władzom możliwość przykładania większej wagi do jakości, kwestii wpływu na środowisko oraz korzyści społecznych ofert, wciąż jednak biorąc pod uwagę cenę oraz koszty wynikające z cyklu życia przedstawionych w ofercie produktów.

Nowe przepisy traktują także bardziej surowo oferty „rażąco niskie” cenowo, poprawiają los podwykonawców oraz zachęcają do dzielenia zamówień na części, co jest bardzo ważne dla firm małych i średnich.

Z naszego punktu najbardziej istotna jest rekomendacja do używania w przetargach publicznych na roboty budowlane i projektowanie, modelowania informacji o budynku czyli BIM. Jak to będzie wyglądało w kwestii przepisów zobaczymy po opublikowaniu dyrektywy w Dzienniku Urzędowym UE. Więcej informacji tutaj: http://verkstadsforum.se/nyheter_e.asp?n=90

Dyrektywy wejdą w życie 20 dni po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, następnie państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na wprowadzenie przepisów do prawa krajowego.

Miejmy nadzieję, że tym razem nasi rządzący nie będą czekać nas ostatnią chwilę i zaimplementują omawiane dyrektywy do polskiego prawa znacznie wcześniej co pozwoli na szybszy rozwój BIM-u w Polsce.

 

Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

Categories BIM
Leave a comment
More Posts
Comments
 1. Andreas wrzesień 4th, 2014 11:07AM

  Przeczesałem dyrektywę i nie znalazłem słowa BIM, czy to nie ściema z tą dyrektywą?
  Także w wersji polskiej:
  file:///C:/Users/andrzej/Downloads/Dyrektywa%20klasyczna_26.02.2014.pdf
  Chyba ze to nie ta, ewent. dajcie namiar na dobrą
  Andreas

 2. Filoss wrzesień 15th, 2014 4:58PM

  art. 22 ust. 4 – wprost nie jest napisane, ale to tam.

 3. admin październik 10th, 2014 4:00PM

  Filoss, dzięki za pomoc!

Comment