objawy odstawienia baklofenu €118.94
07 lis 2013

Autodesk vs. OpenBIM – ceny oprogramowania

  Rok temu postanowiliśmy zestawić cenowo ofertę

07 lis 2013

 

Rok temu postanowiliśmy zestawić cenowo ofertę Autodesku z innymi programami z inicjatywy OpenBIM. Od paru dni pojawiła się pod tym artykułem dyskusja więc postanowiliśmy zrobić ten temat jako cykliczny. Porównanie do pakietu Autodesku zostało ale ponadto dołączyliśmy ceny innych programów klasy BIM. W uwagach nie będziemy wnikać w tematy merytoryczne co jest lepsze bo to naprawdę skomplikowany temat. Na naszym fanpage można znaleźć czasami linki zagraniczne gdzie stale toczy się walka co jest lepsze, wydajniejsze, bardziej uniwersalne itp. Niektóre wnioski mogą się również powtórzyć lub zostać lekko zmienione z uwagi na coraz większą wiedzę.

 

Wnioski, uwagi, przemyślenia:

 1. Robot – cena wersji nie sieciowej
 2. Tekla Structures w opcji OpenBIM jest w kilku miejscach z uwagi na porównanie do pakietu Autodesku. Cena jest tylko raz.
 3. Dystrybutor DDS-a nie udostępnił żadnego cennika, jedynie informację że oficjalny cennik będzie dostępny w 2014 roku.
 4. Advance przeszedł w ręce Autodesku i cena z zestawienia obowiązuje do 14/15 listopada. Ponadto do tego czasu bardzo atrakcyjne rabaty u dystrybutora. Później wkracza Autodesk z własnymi pomysłami (czytaj wyższymi cenami).
 5. Allplan Upgrade z wersji 2012 – 25 % wartości programu
 6. SCIA Umowa serwisowa (automatyczna aktualizacja programu, wsparcie serwisowe) – 18 % wartości programu.
 7. Wzięliśmy pod uwagę pakiet Autodesku a nie jego poszczególne składowe ze względu na politykę sprzedażową Autodesku. Dla przykładu jedna część pakietu „Autodesk Revit Architecture 2013” kosztuje 24 960 zł czyli mniej więcej połowę pakietu…
 8. Pakiet Autodesku pozwala na pracę jednej osoby w tym samym czasie, a pakiet OpenBIM pięciu osobom (nie da się ukryć, że za cenę pakietu OpenBIM możemy kupić 4 zestawy Autodesku).
 9. Wzięto pod uwagę pełną licencję Tekli czyli możliwość modelowania stali i betonu, bo takie możliwości ma Revit Structure wraz z Structural Detailing, ponadto pełna wersja Tekli posiada „menadżera zadań” coś na wzór Navisworks-a. Wiele się niedługo zmieni bo Structural Detailing idzie w odstawkę a za niego wchodzi Advance Steel i Concrete.
 10. W pakiecie OpenBIM nie ma de facto samego Cada, a powinien być bo czasami nie wszystko da się rozwiązać w Tekli.
 11. W przypadku jednoosobowych firm trzeba na to patrzeć indywidualnie czyli porównywać ceny pojedynczych składników. Dla przykładu architekt ma tańsze rozwiązanie z OpenBIM, ale konstruktor już dużo droższe.
 12. Autodesk ma jeden wspólny format plików, w OpenBIM mamy format IFC który otwiera nam drzwi do wielu rzeczy (kosztorysowanie, przeglądarki itd.). Pierwsze ma swoje minusy, drugie same plusy. Choć trzeba pamiętać że Autodesk również ma możliwości exportu i importu IFC.
 13. Pakiek Autodesku nie jest parametryczny (czyli rysunki nie są powiązane na stałe z modelem) jeśli chodzi o wykonanie projektu wykonawczego konstrukcji (przy wykorzystaniu Structural Detailing)

 

I najważniejsza sprawa czyli cena programu dla architekta a cena na konstruktora. Ceny dla konstruktora uwzględniają to, że do pracy w technologii BIM potrzebne jest oprogramowania do liczenia i robienia rysunków wykonawczych. Obecnie nie ma jednego programu który zrobi obie rzeczy.
Architekt ma ceny rzędu od 10 000 zł (Ellitecad) do 25 000 zł (Revit Architecture). 
Konstruktor ma ceny rzędu od 46 000 zł (Building Design Suite Ultimate) do 150 500 zł (Tekla plus Scia) !!!!
Teraz zastanówmy się, a właściwie przypomnijmy sobie ile za projekt dostaje architekt a ile konstruktor…. Pozostawiam otwarte pytanie co w takiej sprawie powinno się stać z cenami projektu wykonanego w pełni w standardzie BIM?

 

linki do cenników i większej ilosci informacji:
http://www.kge.pl/upload/allplan/cenniki/cennik_allplan_2013.pdf
http://www.robobat.pl/webdocs/file/pdf_pl/Oferta_Handlowa.pdf
http://archicad.pl/images/stories/aktualnosci/Cennik_ArchiCAD.pdf
http://archicad.pl/images/stories/aktualnosci/Cennik_Artlantis.pdf
http://www.kge.pl/upload/SCIA/cennik_scia_moduly.pdf
http://www.kge.pl/upload/SCIA/cenniki/cennik_scia_engineer_2012.pdf
http://www.vectorworks.pl/cennik.php
http://www.aecbytes.com/review/2009/BentleyArchV8i.html
http://www.dlubal.pl/prices.aspx?productgroup=0

 

12.11.2013 Update  – w odpowiedzi na komentarze i maile.

Cena Tekli Structures w konfiguracji Primary (Limit na: 2500 elementów, 5000 szt. zbrojenia + grup zbrojenia, nielimitowana liczba śrub) – 29785,60 zł

Po konsultacji z dystrybutorem programu AxisVM zostaje zmieniona cena na  18678,4 zł. Konfiguracja przyjęta do wyceny zawiera następujące rzeczy:
-konfiguracja NL3 Professional (pręty i powierzchnie)
-komplet modułów do żelbetu
-komplet modułów do stali
-moduł do drewna
-generator obc. klimatycznych
-analiza dynamiczna
-IFC – skoro rozmawiamy o BIM
-DXF podkłady bo to popularna funkcjonalność

30.11.2013 Update

Dzisiaj wyszła nowa wersja Allplana 2014 i z tej okazji dystrybutor na Polskę, firma KGE zrobił promocję na wersję:
– Allplan Inżynieria w cenie 2160 Euro ( 9000 zł )
– Allplan Architektura z modułem Arch. plus w cenie 2160 Euro ( 9000zł )

Promocja obowiązuje do 18 grudnia 2013r.

Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

 

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. Konrad listopad 7th, 2013 10:12PM

  Proszę o podanie przybliżonej ceny Tekli Structures w konfiguracji Primary (Limitation: 2500 parts, 5000 reinforcing bars + reinforcing bar groups, unlimited number of bolts).

 2. Dominik listopad 12th, 2013 8:39AM

  W pkt. 4 jest błąd w dacie. Powinno być 14/15 listopada.

 3. maciekd listopad 12th, 2013 9:10AM

  poprawione, dodane. Dzięki za czujność!

 4. jrusin listopad 13th, 2013 10:25PM

  Chciałbym się odnieść do ceny ArchiCADa. Indywidualne stanowisko AC SE (de facto odpowiadająca standardowemu Revitowi – nie Revitowi LT!) wynosi 7490 zł netto. Prawidłowa cena ArchiCADa 17 (wersji sieciowej z modułem pracy zespołowej Teamwork 2) wynosi 16370 zł netto, natomiast roczna subskrypcja 2760 netto, co stanowi ok. 17% ceny programu. Mam nadzieję, że pozostałe ceny są policzone bardziej starannie 😉

 5. maciekd listopad 15th, 2013 10:53PM

  Według cennika z tego linka http://archicad.pl/images/stories/aktualnosci/Cennik_ArchiCAD.pdf mamy cenę 19 010 zł netto. Ceny subskrypcji nie było w tym cenniku, została przyjęta cena uaktualnienia z wersji 16. Z uwagi na cennik dostępny na necie nie poczułem obowiązku wysyłania zapytań ofertowych 🙂
  Natomiast co do AC SE to ciekawa sprawa. W porównaniu cen przejąłem za zasadę wybrania wersji full. Każdy z programów ma mniej lub więcej wersji, modułów itp. Nie ma sposobu aby to wszystko ze sobą porównać….
  W związku z tym potrzebuje porównanie funkcji AC SE z Revitem. Dysponujesz takim?

 6. gester listopad 28th, 2013 7:02PM

  – czy ten allplan inzynieria to pelne oprogramowanie dla konstruktora, czy jeszcze cos jest potrzebne (n.p. dla obliczen)?
  – tekla structures, wersja primary ma limitacje, ktore odpowiadaja jakiej wielkosci budowli?

 7. maciekd listopad 30th, 2013 9:24PM

  allplan inżynieria to tylko modelowanie i rysowanie, co do Teki i wersji primary to kwestia sposobu modelowania i trudno coś prorokować, może pomoże ten link: http://img94.imageshack.us/img94/1715/drp9.png

 8. Kasia luty 3rd, 2015 3:24PM

  Witam,proszę-jeżeli jest taka możliwość- o porównanie aktualnych cen i możliwości programów i nakładek do rysowania konstrukcji stalowych łącznie z cenami szkoleń.Pozdrawiam

 9. admin luty 3rd, 2015 11:03PM

  Kasiu, na naszym blogu robimy porównanie tylko programów klasy BIM, na innych po prostu się nie znamy… 🙂 ale tak swoją drogą przydałby się update bo kolejny rok za nami!
  MD

 10. M.Skwarczek styczeń 12th, 2018 4:34PM

  Witam, podpisuję się, za aktualizacją porównania Autodesk vs reszta świata 🙂
  od czasu publikacji wiele się pozmieniało… Jak coś służę pomocą 😉

Comment