baklofen Cena uk €120.91
31 paź 2013

Zegar słoneczny – koordynacja na budowie

Pewien czas temu pisaliśmy o koordynacji fundamentów

31 paź 2013

Pewien czas temu pisaliśmy o koordynacji fundamentów poprzez eksport współrzędnych z modelu do sprzętu Trimble. Wszystko dobrze się sprawdziło na budowie, nie miałem jednak możliwości wzięcia udziału „na żywo” w takiej koordynacji. Tym razem postarałem się być osobiście przy kolejnym wytyczaniu.  Rzecz dotyczyła zegara słoneczno-wodnego. Naszym zadaniem było właściwie ustawić wskazówki stalowe na płycie zegara. W dokumentacji zegara słonecznego była uwaga aby montaż przebiegał na podstawie wydrukowanego szablonu 1:1, więc nie można było sobie pozwolić na żadne wymówki w stylu „na budowie mamy tolerancję 1cm”.

My postanowiliśmy zrobić to nieco inaczej 🙂 Wstawiliśmy w odpowiednich miejscach repery w modelu, które wyeksportowaliśmy do sprzętu TRIMBLE tak jak na tym filmie. Następnie odtworzyliśmy na budowie za pomocą tego sprzętu to co mieliśmy w modelu. Wymiary łączne, przekątne jak i wymiary pomiędzy wskazówkami wyszły co do 1mm!

Poniżej dokumentacja całej akcji czyli:
– rysunek reperów,
– zdjęcia,
– raport ze sprzętu Trimble.

Obecnie pracujemy nad tym, aby tak wyeksportować model do IFC, żeby można było korzystać z reperów bezpośrednio na budowie przy pomocy Tekli BIMsight. Jak się uda, film umieścimy na naszym kanale YT.

Ponadto model posłużył do wykonania projektu warsztatowego wszystkich granitów. Wyglądało to tak:
– model był stworzony według dokumentacji na potrzebę naszej stalówki (żelbet, granity),
– pomiary kontrolne na budowie,
– korekty żelbetu i granitów w modelu,
– wygenerowanie rysunków z modelu. 

Jak widać z modelu można wycisnąć sporo rzeczy 🙂

 

 

Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment