baklofen zoom Einschlafen €104.13
07 lip 2013

BIM w praktyce – koordynacja fundamentów

Witam w części merytorycznej po lekkiej przerwie

07 lip 2013

Witam w części merytorycznej po lekkiej przerwie związanej z zawaleniem robotą. Rozpoczynamy dziś kolejną ciekawą kategorię na blogu, czyli „BIM w praktyce”. Kategoria bardzo podobna do „Projekt BIM w praktyce”  w której postanowiliśmy zostawić sam projekt „ASP Wydział Rzeźby” z myślą że jeszcze do niego wrócimy. Swoją drogą przetarg już ruszył i model IFC konstrukcji nie został załączony do oficjalnej dokumentacji projektu… Ponadto w drodze zapytań niestety nikt nie zainteresował się uwagą którą można znaleźć na każdym naszym rysunku wykonawczym czyli „analizować łącznie z modelem IFC konstrukcji”… co zrobić 🙂

Wracając do rzeczywistości! W nowej kategorii nie będziemy się skupiać na jednym projekcie, tylko na case-ach z różnych projektów.


Pracujemy obecnie nad projektem warsztatowym małej architektury na Rynek Główny w Jaworznie i mamy fajny case związany z koordynacją fundamentów. Rzecz tyczy się tzw. „Gazonów wysokich”. Ciężko wytłumaczyć o co chodzi więc poniżej screen z tej części Rynku Głównego.

W związku z tym, że geometria tych gazonów jest bardzo skomplikowana (każdy z nich jest pochylony do ścieżki pod kątem 80 stopni i do tego ścieżki są pod różnymi spadkami związanymi z topografią terenu) postanowiliśmy skoordynować fundamenty na budowie tak aby idealnie pasowały do naszej stali, co pozwoli nam znacznie zaoszczędzić czas na ich montaż.

Aby nie było tak łatwo 🙂 postanowiliśmy oprócz rysunków zrobić plik wsadowy do sprzętu Trimble w tym przypadku dla zestawu SPS882.

Takiego rodzaju plik można zrobić na dwa sposoby:

1. Poprzez funkcję „Layout Manager” którą można naleźć na tych filmach (część 1 ; część 2), które były inspiracją do tego posta,
2. Poprzez skonstruowanie własnego prostego raportu.

Pierwsza opcja jest według nas bezużyteczna bo nie można exportera w żaden sposób modyfikować (czego strasznie nie lubimy) jest przygotowany tylko na jeden konkretny model LM80, więc wybraliśmy drugą opcję która pozwala na totalną wolność. Ci co pracują na Tekli wiedzą że ten program nie lubi jak się pracuje na bardzo dużej odległości od punktu 0,0,0. Można powiedzieć, że jest to wręcz niemożliwe! Stąd pracujemy na układzie lokalnym a w raporcie mamy specjalny wzór dla współrzędnych. Dla przykładu współrzędna X wyliczana jest tak: (GetValue(„START_X”)+6591042974.1)

 

Kwestie techniczne i formalne:

Przebudowa rynku w Jaworznie jest realizowana w oparciu o program funkcjonalno- użytkowy, czyli koncepcję autorstwa firmy PA NOVA z Gliwic, natomiast zamawiającym jest firma DRO CAD Sp. z o.o.  dla której wykonaliśmy plik do sprzętu Trimble oraz rysunki poglądowe.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia filmu gdzie krok po kroku pokazaliśmy w jaki sposób mieć pewność że nie popełni się błędu i co za tym idzie nie doczeka się żadnego telefonu z budowy 🙂 Przypominamy, że film ma adnotacje, które w niektórych przypadkach trzeba włączyć manualnie.

httpv://youtu.be/KfFd9rxFclQ

Maciej Dejer
Zespół M.A.D. 

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. bdzz lipiec 8th, 2013 5:19PM

  Szkoda, że film bez komentarza.
  Szkoda, że praktyka i koordynacja zamyka się na monitorze, myślałem, że faktycznie pokażecie koordynację w polu z wykonawcą i ta piekielną machiną 🙂

  Ale i tak zazdroszczę

  A jak tam konferencja w Portugalii?

 2. maciekd lipiec 8th, 2013 5:27PM

  jak to bez komentarza? Są przecież adnotacje… Może bezpośrednio na YT będą działały?
  Koordynacja na polu też będzie, czekamy tylko na sygnał 🙂 jak będzie co opisać to napiszemy.

  Niedługo będzie relacja z Portugalii.

Comment