zniesienie baklofenu Republika Południowej Afryki €128.21
10 lip 2013

“BIM International Conference in Porto” relacja

Konferencja okazała się strzałem w dziesiątkę, a

10 lip 2013

Konferencja okazała się strzałem w dziesiątkę, a ja nawet przez chwilę nie żałowałam, że przebyłam tyle kilometrów :). Nie da się opisać uczucia, które towarzyszyło mi przez dwa dni. To tak jakbym w Polsce mówiła w jakimś kosmicznym, niezrozumiałym dla wszystkich dialekcie aż tu nagle trafiam w centrum zdarzenia gdzie wszyscy mówimy w tym samym języku, wszyscy doskonale się rozumiemy i mamy ten sam cel. Nie ważne czy jesteś z Finlandii, Anglii, Portugalii czy Polski. Super uczucie.

Same prezentacje miejscami zaskakująco ciekawe i dające do myślenia a miejscami wręcz usypiające. Szanując czas swój i Wasz skupię się wyłącznie na zagadnieniach najciekawszych i takich które po prostu utkwiły mi w pamięci  . Nie będę szczegółowo opisywać wszystkich prezentacji.  Dzięki uprzejmości organizatorów konferencji, udostępnione zostały wszystkie prezentacje , link będzie na końcu artykułu. Dla porządku wspomnę jeszcze, ze cała konferencja podzielona była na panele tematyczne: inicjatywy rządowe, architektura i inżynieria (projektowanie), wykonawstwo, facility management , BIM w programie nauczania. Załączone prezentacje będą odpowiednio dotykać poszczególnych zagadnień.

Na co warto zwrócić uwagę:

1. Nie jest tajemnicą, że najbardziej zaawansowane w BIMie są Anglia, USA i Skandynawia – prezentacje i wypowiedzi prelegentów potwierdziły to w stu procentach.

2. Paul Morrel.  Doskonała prezentacja ukazująca jak trudną i ciężką drogę trzeba przejść chcąc przekonać innych do zasadności pracy w oparciu o technologię BIM i korzyści finansowych jakie są naturalną tego konsekwencją . Główna przesłanie prezentacji: „jeśli nie mamy pieniędzy, musimy zacząć myśleć”. Trudno odmówić autorowi charyzmy i konsekwencji w dążeniu do założonego celu. PS. Niestety sama prezentacja bez autora nie wiele Wam powie, jej głównym zadaniem było obrazowanie głównych treści przekazywanych przez samego mówcę i oddziaływanie na wyobraźnię słuchaczy.

Złote myśli:
“I have never seen such speed in BIM adoption as here in UK in the last two years … and I have closely followed or participated in the development in almost all of the global BIM adoption list -Finland, USA, Denmark, Australia”
Arto Kiviniemi, Salford University

„Nie czas na projektowanie wyimaginowanych konstrukcji. Dziś powinniśmy się skupić na projektowaniu i realizowaniu prostych, przyjemnych dla oka i funkcjonalnych obiektów.
Paul Morrell

3. Wszyscy prelegenci zgodnie powtarzali, że zarówno Inwestorzy jak i  Generalni Wykonawcy, którzy raz realizowali projekt w technologii BIM nie chcą wracać do starych metod przy kolejnych zadaniach.

4. Malcolm Taylor. Doskonała prezentacja (POLECAM!) pokazująca cykl życia projektu od koncepcji do etapu zarzadzania obiektem w oparciu o realizację faktycznego zadania jakim była budowa kolei tunelowej w Londynie. Sam projekt kolei podziemnej powstał w starej technologii 2D ale kolejne etapy realizacji zadania prowadzone były w oparciu o modele 3D i technologię BIM. 

Sam autor w swojej prezentacji pięknie wypunktował korzyści wykorzystania technologii BIM przy realizacji w/w zadania:

 • Redukcja strat (dzięki minimalizacji konfliktów)
 • Poprawa wydajności
 • Poprawa komunikacji, mniej utraconych informacji (praca w oparciu o najnowsze dokumenty / rysunki)
 • Poprawa bezpieczeństwa (wizualizacje modelu prowadzi do większej świadomości i wiedzy o projektu)
 • Zmniejszenie ryzyka związanego z harmonogramem robót (poprzez analizy 4D)
 • Współpraca przy aktualizacji modelu projektowego pod kontem wykonawczym
 • Innowacyjne zarządzanie aktywami (łączenie modeli bezpośrednio do naszej bazy danych aktywów)
 • Oszczędności:
  – nie ma konieczności magazynowania niezliczonej ilości segregatorów z dokumentacją – teraz przeważająca większość dokumentacji i informacji archiwizowana jest w formie elektronicznej;
  – tworzenie wszelkiego typu raportów, zestawień, baz danych …
  – zautomatyzowane;
  – tworzenie modeli i rysunków – sprawniejsze, krótsze w czasie.
 • Inne:
  – Bezpieczeństwo. Lepsze zrozumienie budowy poprzez wizualizacje, łącząc 2D i 3D.
  – Wydajność. Redukcja odpadów / strat poprzez wykrywanie kolizji modelu.
  – Skuteczność. Praca zawsze przy użyciu najbardziej aktualnych informacji ze zintegrowanego jednego źródła.

5. Andreas Furenberg. „BIM nie jest celem samym w sobie, cele stanowią pośrednie kroki wprowadzania tej technologii”. Co przekonuje do implementacji technologii BIM w przedsiębiorstwie? Sam autor przytacza dane z raportu Chalmers University:

 • 6% redukcji kosztów produkcji przez podniesienie jakości i eliminację błędów
 • 3% redukcji w kosztach produkcji przez redukcję start

Brzmi ciekawie 🙂

6. Frank Haase. Prezentacja oparta na własnych doświadczeniach z wprowadzania BIMu w firmie WEBCOR BUILDERS. Odsyłam do niej generalnych wykonawców i managerów budów. Jak wiele można osiągnąć i jak bardzo można ułatwić sobie życie wykorzystując BIM i mądrze zarządzając bazami danych.

7. Antonio Ruivo Meireles. W tej prezentacji należy zwrócić szczególną uwagę na przemyślany plan wprowadzania BIM-u do przedsiębiorstwa „krok po kroku”, opis struktury zespołu i subtelną uwagę autora (slajd 8), że nie wszyscy są jeszcze gotowi na prace z technologią BIM :).

8. Arto Kiviniemi. Autor w prezentacji podnosi kilka problemów związanych z oczekiwaniami jakie stawiamy uczelniom wyższym, jednocześnie zadając kilka ciekawych pytań np.:
–  kto będzie szkolił kadry szkoleniowe (profesorów, doktorów) w zakresie pracy w BIMie?
–  dzieci / młodzież w dzisiejszych czasach bardzo swobodnie czuje się w środowisku 3D, tymczasem my ( w domyśle: uczelnie) zmuszamy ich do cofnięcia się krok wstecz i pracy w środowisku 2D i tu pojawia się pytanie czy nie łatwiej (i z korzyścią dla wszystkich) byłoby nauczyć studentów pracy w modelu 3D a później generowania dokumentacji do 2D.
Prezentacja będzie interesująca głównie, dla osób które są zainteresowane wprowadzeniem BIM-u do programu nauczania.

Uczulam jednak, pamiętajmy że uczenie studentów wyłącznie teorii w odniesieniu do BIM-u to jedynie złudzenie BIM-u. Jeśli poważnie myślimy o BIM-ie w Polsce warto zainwestować czas, energię i nie oszukujmy się fundusze w stworzenie młodym ludziom możliwości uczenia się nie tylko suchych regułek ale również dając im do ręki narzędzie jakim jest umiejętność projektowania w 3D. Jeżeli oznacza to konieczność, w pierwszym kroku przeszkolenia kadry profesorskiej, doktorantów – dlaczego się nad tym nie zastanowić? Naprawdę warto otworzyć umysł i uruchomić naszą wyobraźnię …  Nie mam co do tego wątpliwości, że pierwsze uczelnie, które zdecydują się na ten krok z czasem będą z tego czerpać korzyści.

Złote myśli:
“Education is not an island, it is strongly connected to our industry”
“In the context of my presentation this is not an English feature, but typical for the AEC industry – Many people try to invent excuses why not accept changes –such as BIM –but the real reason is that they do not want to change!”

 

Najlepszą puentą będzie tu chyba odniesienie się do wypowiedzi prof. Arto Kiviniemi, który swoją prezentację zaczął słowami „Za czasów kiedy studiowałem kreśliliśmy ręcznie. Przeżyłem już walkę o wprowadzenie CAd-a, który wszyscy komentowali jako bezsensowny wynalazek, bez przyszłości. Jak wiemy jest inaczej. Dziś to samo mówią o BIMie…” „_ 

Wszystkie wykorzystane w artykule wizualizacje, cytaty, tabele pochodzą z prezentacji prelegentów biorących udział w „1st BIM International Conference”, która odbyła się w Portugalii, Porto 20-21.06.2013. Całość materiałów dostępna tutaj: http://bitly.com/bundles/o_54tpkjgcg5/2
Ponadto jest kilka ciekawych materiałów na kanale YT z tej konferencji, link: http://www.youtube.com/user/bimforum?feature=watch

Katarzyna Orlińska-Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. gester lipiec 10th, 2013 9:01PM

  hi,
  dzieki za relacje.
  przejrzalem wszystkie prezentacje (antonio meireles zapodal linki na linkedin kilka dni temu) i mam takie wrazenie, ze panowala spora roznica poziomow przedstawionego materialu. o ile gwiazdy jak morrell i kiviniemi mowili o waznych rzeczach, kilka prezentacji (przede wszystkim portugalskie) nie doroslo do ogolnego poziomu. tak, jakby organizatorzy na sile wepchneli ‚swoich’, aby cos pokazali.
  ciekawa byla jednak prezentacja vanessy tavarez (#9 z drugiego dnia), ktora przedstawila wyszczegolnienie kosztow implementacji bim w przypadku konkretnego biura (w tym wypadku architektonicznego, ale mozna przelozyc i na inne)…
  rob

 2. bdzz lipiec 10th, 2013 9:49PM

  Rewelacyjna Relacja!!!

  I te materiały!!!

  Jak długo to będzie dostępne? Niestety jestem na telefonie, a przy stałym łączu będę dopiero w poniedziałek wieczorem 🙁

  Zazdroszczę tych dwóch dni.

 3. bdzz lipiec 11th, 2013 8:54AM

  Jednak udało mi się telefonem wszystko ściągnąć i przejrzeć w nocy.
  Z prezentacji „firmowych” niestety tylko trzy firmy miały albo mają coś wspólnego z Polską.
  PEAB niestety wycofał się z Polski.
  ARUP nie myśli na razie o implementacji BIM w polskich projektach.

  A jak tam to wygląda w MOTA? Ja jestem żywotnie zainteresowany zastosowaniem BIM w wykonawstwie, prefabrykacji, całości dostaw materiałów, podwykonawców, sprzętu. Jeśli MOTA myśli o implementacji w Polsce to chętnie nawiąże współpracę… (od zaraz)

 4. KODejer lipiec 11th, 2013 10:28PM

  Oczywiście, ze poziom prezentacji był zróżnicowany, ale to raczej normalne zjawisko na konferencjach. Moim skromnym zdaniem trudno porównywać prezentacje przedstawicieli z Anglii, USA czy Skandynawii, gdzie nad implementacją BIM pracują już miejscami od 10 lat, a w Portugalii zgodnie z moją wiedzą proces ten trwa max 3-4 lata.

 5. Andreas lipiec 12th, 2013 11:49AM

  Autorce należą się słowa uznania za materiały i sprawozdanie. Nie wiem komu dziękować za to, że „nasz człowiek” był na tej konferencji. Ciekawe, czy konferencja nt. BIM w Polsce miałaby szanse powodzenia. Co sądzicie o tym? Oczywiście myślę o konferencji merytorycznej a nie ogladania efektownych wizualizacji pod hasłem „BIM to Revit”

 6. gester lipiec 23rd, 2013 11:26AM

  @kodejer
  wszystko ladnie pieknie, ale prezentacje portugalskie wyraznie odstaja poziomem, zas nawet chwalona przez mnie uprzednio prezentacja v. tavares zawiera wnioski, tkorych w ogole nie rozumiem. wynika z niej, ze przy nakladach 238.000 euro zyski dla biura wyniosly 177.000 euro, zas laczne zyski byly ponad 800.000 euro. gros oddane zostalo podobno klientom.
  albo to sa jacys filantropi, albo klienci zaplacili czesciowo za ich wdrozenie bim.
  te dane finansowe sa w ogole jakies zupelnie niewiarygodne: w 7. roku implementacji bim biuro pisze powazne straty, po kilku latach wzglednych dochodow…

 7. Cww75 lipiec 23rd, 2013 12:06PM

  Wielkie dzięki – zawsze coś można na bim-blogu znaleźć ciekawego, ale te materiały to wisienka na torcie.

Comment