baklofen baklofen skutki uboczne €71.51
03 cze 2013

BIM Klaster

Pewnego dnia a dokładnie 2 kwietnia 2012

03 cze 2013

Pewnego dnia a dokładnie 2 kwietnia 2012 roku zebrała się grupa przedstawicieli kilku firm z rejonu Małopolski. Firmy reprezentowały i nadal reprezentują branżę budowlaną, IT oraz ICT (technologie informacyjne). Owocem tego spotkania było porozumienie o stworzeniu Klastra Technologii Informacyjnych w Budownictwie. Ustalono że koordynatorem Klastra będzie oficjalnie zarejestrowane Stowarzyszenie. Od tego momentu trwały prace nad jego stworzeniem i najważniejszym dokumentem czyli statutem. Następnie wielomiesięczna walka w KRS-ie o wpis, który uzyskaliśmy ostatniego dnia stycznia 2013 roku.

Dzisiejszego dnia mamy oficjalną premierę strony Klastra pod adresem www.BIMklaster.org.pl Na stronie brakuje jeszcze parę rzeczy, jak np. dokumenty rejestracyjne, ale stwierdziliśmy że czas najwyższy pokazać się światu 🙂

Skąd nazwa BIM Klaster? Otóż nazwa ma się kojarzyć z wiodącą i najważniejszą technologią informacyjną w branży budowlanej czyli technologią BIM. Natomiast o samej idei „klasteringu” polecamy poczytać na stronie http://www.klastry.org/

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Klastra.

Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. bdzz czerwiec 3rd, 2013 4:02PM

  Bardzo ładna stronka! Bravo!

  Anglosasi twierdzą, że :

  BIM is a Methodology, Not a Technology

  gdyż warto odróżnić BIM od faktycznych technologii stosowanych w budownictwie, a uzupełniają:

  BIM implies a free flow of information about the design or project among all the participants throughout the entire lifecycle of the project. Whether it is the quality of the design solution, the construction materials or the pricing and availability of this information, BIM refers to an integrated approach.

  Zastanawiam się nad tym od kilku miesięcy i też używam pojęcia metodologia. Ale jednak zgodnie z definicjami słownikowymi, w języku polskim powinno się jednak użyć „technologii”

  Ale w obliczu nakładu pracy i spodziewanych efektów to nic nie znaczący drobiazg.

 2. maciekd czerwiec 3rd, 2013 4:08PM

  dziękujemy za miłe słowa!
  zauważyłem już wcześniej, że używasz słowa metodologia w odniesieniu do BIM, co mi osobiście nie pasowało. BIM tak jak kiedyś CAD jest technologią. Metodologia za to pasuje do IPD i dzięki temu wszystko nam się łączy w piękną całość!

 3. Krzysztof czerwiec 3rd, 2013 5:12PM

  Ciekawy Pomysł na Klaster.

  Metodologia jako „sposób myslenia” wydaje się lepszym rozwiązaniem niż technologia czyli „sposób wykonania”.
  Zauważyłem, że macie Panowie na tym Blogu skłonność do przypisywania BIM jako cechy jednego ze znanych produktów informatycznych a nie sposobu podejścia do informacji i modelowania. W tym sensie faktycznie można by go uznawać za jedna z dostępnych w tym produkcie technologi – ale chyba nie o to w BIM chodzi ?..

  Swoją drogą czemu tłumaczenie pojęcia BIM na nasze jest takie jakie jest ?
  Może coś bardziej w stronę: Informacyjnego Modelowania Budynku (modelowania budynku przy uzyciu informacji) niż modelowania informacji o budynku ??

  Pozdrowienia

  Krzysztof Górecki

 4. maciekd czerwiec 3rd, 2013 5:43PM

  dla mnie osobiście BIM to głównie IT i ICT, stąd krócej do „technologii”

  co do skłonności to nie za bardzo ją czuję… staramy się pisać informacyjnie o innych programach. Skupiamy się przede wszystkim na wykorzystaniu formatu IFC bo tak jest bardziej OPEN i taniej ( w odniesieniu np. do Tekli BIMsight)

  Kategoria „Projekt BIM w praktyce” jest o Tekli, Archicadzie, Revicie bo na takim oprogramowaniu pracował zespół. Najwięcej o Tekli bo najwięcej my wkładamy serca w ten blog…. reszta zespołu co zrobić nie ma zbytnio zaangażowania w opisywanie co jak po co na co i dlaczego 🙁

  Poza tym jesteśmy otwarci na innych producentów czy dystrybutorów programów obsługujących BIM, ale tutaj mamy podobną historię jak wyżej (chodzi oczywiście o merytoryczne treści)

Comment