baklofen działa w porównaniu z przyjmowaniem SOMA Flexeril i baklofen €1.46
07 maja 2013

Tekla Strucures v19

W dniu 13 marca 2013 roku odbyła

07 maja 2013

W dniu 13 marca 2013 roku odbyła się premiera najnowszej wersji oprogramowania Tekla Structures oznaczona liczbą 19. Z małym poślizgiem chcielibyśmy przyjrzeć się najważniejszym zmianom i usprawnieniom jakie zostały wprowadzone. Niestety ze strony Tekli prezentacja nowości wygląda bardzo skromnie i trzeba trochę się natrudzić żeby dowiedzieć się czegoś konkretnego.

Wszystkie innowacje zostały podzielone na cztery działy : przepływ informacji (workflow), efekty wizualne (visualization), dokumentacja (documentation) oraz współpraca (collaboration). W naszym opisie zachowamy wybrany przez Tekle podział gdyż w wygodny sposób opisuje czego nowego możemy się spodziewać po Tekli 19.

1. Przepływ informacji

W celu usprawnienia i zwiększenia efektywności w przepływie informacji dodano nowe opcje. Najważniejsze z nich to :

a) możliwość opisania, przyporządkowania i ustalenia priorytetów kolizji do naprawy oraz sortowania i zaznaczania poprawionych elementów za pomocą Clash Check Managera.

b) Object Browser do szybkiego wyznaczania ciężaru stali lub objętości betonu dla każdej możliwej konfiguracji.

c) dedykowane narzędzia dla projektantów i wykonawców konstrukcji żelbetowych do modelowania, planowania i wykonywania tychże konstrukcji. Niestety poza ogólnymi hasłami nie ma podanych konkretnych szczegółów.

d) Model Organizer czyli pomoc w harmonogramie projektu. Podział na fazy budowy, terminy wysyłek, zapotrzebowanie na materiały mają za zadanie usprawnić cały proces inwestycyjny.

2. Efekty wizualne

W modelu pojawiły się spawy w fizycznej postaci. Dzięki temu możemy teraz od razu rozpoznać zastosowane w połączeniu spoiny. Tekla bardzo się ekscytuje tym rozwiązaniem lecz według mnie jest to tylko niepotrzebne obciążanie karty graficznej. Nawet nie chce myśleć co będzie się działo z modelem, w którym zespawamy kilkaset elementów. Pozostaje tylko nadzieja, że funkcję to będzie można wyłączyć w opcjach programu.

Dużo ważniejszym usprawnieniem spawania jest moim zdaniem możliwość dodawania wielu linijek tekstu w opisie spoiny. Każdy kto musiał wstawiać opisy „z ręki” bo nie mieścił się w dwudziestu kilku znakach wie o czym mówię.

Wprowadzono szereg usprawnień w silniku graficznym. Teraz krawędzie zostały wygładzone, łatwiej modeluje się profile oraz blachy. Wygląda tez na to (według opisu), że możliwe będzie rozwinięcie giętych elementów.

 

(źródło : Tekla Corporation)

3. Dokumentacja

W celu szybkiego podglądu rysunków dodano możliwość tworzenia tzw. „snapshotów”. Narzędzie to wygląda na bardzo fajne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku skomplikowanych lub dużych rysunków montażowych, które potrafią się uruchamiać ponad 10 minut.

 

(źródło : Tekla Corporation)

Usprawnione zostało także robienie przekrojów na rysunkach. Dotychczas obraz, który chcieliśmy otrzymać wymagał dodatkowej obróbki na otrzymanym przekroju. Teraz ma to być o wiele łatwiejsze – już podczas zaznaczania przekroju na rysunku zostaniemy poinformowani co będzie się znajdować na wykonanym przez nas przekroju.

4. Współpraca

Według podanej informacji zostały ulepszone dotychczasowe oraz dołożono nowe połączenia z innymi programami do projektowania oraz wykonywania elementów na wytwórni. W dalszym ciągu dopracowywany jest format IFC – w wersji 19 możliwy jest już eksport m.in. spiralnego zbrojenia oraz elementów w spadku. Jak na uczestnika inicjatywy OpenBIM to trochę mało i powoli, ale cieszmy się, że cokolwiek jest w tym celu robione. Osobiście uważam, że poprawki do IFC powinny być dostępne dla każdej wersji Tekli w postaci serwis packa, a nie tylko dla posiadaczy najnowszej wersji.

Została dodana możliwość użycia rysunków w formacie PDF jako podkładu do modelowania. Rzecz warta uwagi chociaż nie dodano jakie warunki powinien spełniać taki PDF żeby móc wygodnie pracować.

Oprócz usprawnień w samej Tekli doszły także dwie globalne zmiany:

1. Wraz z Tekla Structures 19 uruchomiony został nowy serwis wsparcia dla użytkowników czyli Tekla User Assistance. Zbiera on w jednym miejscu wszystkie materiały pomagające w obsłudze programu – instrukcje obsługi, informacje o wersji, różne artykuły i samouczki wideo.
Wszystko to ma nam teraz ułatwić dostęp do potrzebnych informacji. Wcześniej trzeba było szukać pomocy w helpie oprogramowania, artykułach pomocy technicznej i informacjach w Tekla Extranet oraz na filmach z internetu. Teraz wszystkie one znajdują się w Tekla User Assistance, a udostępniona nam wyszukiwarka znajdzie każdy potrzebny element.
Tekla User Assistance zawiera również materiał z poprzednich wersji Tekla Structures, więc jest to z korzyścią także dla tych, którzy pracują w starszych wersjach(co prawda w opcjach wyszukiwania można wybrać tylko wersje 19 i 18.1) . Materiał dostępny jest w kilku językach(jest nawet język polski chociaż ilość dostępnych artykułów nie powala na kolana), a fakt, że jest w trybie online, pozwala użytkownikom otrzymać pomoc niezwłocznie bez obawy o jakieś opóźnienia ze strony firmy Tekla.
Tekla pragnie zaprosić wszystkich użytkowników do Tekla User Assistance, dlatego w początkowym okresie funkcjonowania usługi zawartość będzie dostępna dla wszystkich. Po tym okresie tzw. funkcje „Power”, na przykład takie jak możliwość zapisywanie wyników poszukiwań czy tworzenia własnych plików PDF z wybranych tematów będą dostępne tylko dla klientów posiadających wykupione wsparcie techniczne.
Dostęp do Tekla User Assistance uzyskujemy naciskając klawisz F1 w Tekla Structures 19 lub przechodząc do strony http://teklastructures.support.tekla.com/.

 

(źródło : Tekla Corporation)

 

2. Wraz z pojawieniem się Tekla Structures 19 definitywnie żegnamy się z opcją Tekla Structures Steel Detailing Limited. Jej miejsce zajmuje teraz Tekla Structures Primary. Tekla Structures Primary posiada te same funkcje co pełna konfiguracja, ale jest ograniczona do 2500 elementów( z wyłączeniem śrub i nakrętek) i 5000 prętów zbrojeniowych lub ich grup ( w wersji Steel Limited mieliśmy max 2000 elementów liczonych łącznie ze śrubami!). Użytkownik może tworzyć modele 3D konstrukcji stalowych i betonowych, tworzyć wszystkie typy rysunków, generować wszelkie dane wyjściowe stosowane w produkcji i na montażu. Niestety dla wszystkich użytkowników wersji Steel Limited mamy złą wiadomość – aby móc cieszyć się z nowej wersji trzeba wykupić niezbędną ilość upgrade’ów oprogramowania do wersji 19. Więcej szczegółów znajdziecie pod adresem:  http://www.tekla.com/international/products/tekla-structures/other/primary/Pages/Default.aspx

Mam nadzieje, że ten krótki chociaż w miarę treściwy artykuł w jakiś sposób pomoże Wam w decyzji czy warto zainwestować 2930Euro (sam moduł dla stali!) za upgrade jednej licencji do wersji 19. Bo pomimo naszych nadziei związanych z przejęciem Tekli przez Trimble oraz sytuacją w gospodarce Tekla Structures nadal:

– dzierży niechlubną palmę pierwszeństwa w rankingu Najdroższe Oprogramowanie dla branży budowlanej,
– nie ma  wersji trial
– nie ma wersji edukacyjnych dla studentów.

Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. simon maj 13th, 2013 3:44PM

  Z tego co widzę macie duże doświadczenie w wykonywaniu projektów konstrukcji przy użyciu Tekli. Czy możecie określić orientacyjnie jakiej wielkości projekty można wykonywać za pomocą Tekla Structures Primary z jej ograniczeniem elemenów ?

 2. maciekd maj 13th, 2013 6:40PM

  De facto można wykonać każdą możliwą konstrukcję, bez względu na jej wielkość. Dzieli się daną konstrukcję na fazy i robi kilka odrębnych modeli. Czyli dla przykładu kończymy fazę pierwszą bo jesteśmy blisko limitu zapisu. W ten sposób mamy pierwszy model w którym ogarniamy rysunki dla tej fazy. Chcąc pracować na kolejnej fazie, exportujemy model do formatu IFC z pierwszej fazy i odpalamy nowy model i w nim wstawiamy jako model referencyjny ten z pierwszej fazy.
  Dość upierdliwa jest ta droga ale do ogarnięcia 🙂
  Druga kwestia to terminy! Taka droga lekko wydłuża nam ogarnianie tematu i trzeba wsiąść to pod uwagę!

  Co do wielkości konstrukcji to ciężko jest ją opisać, jedna drugiej nie równa… Proponuje pościągać modele IFC czy to z naszego bloga czy to z neta i posprawdzać ile jest obiektów w Tekli BIMsajt 🙂

Comment