zaparcia baklofenu €116.60
18 paź 2012

Czym jest BIM ?

Dziś gościnnie Jurek Rusin z Archicadowni przypomni

18 paź 2012

Dziś gościnnie Jurek Rusin z Archicadowni przypomni i mam nadzieje, że utrwali kilka słów o BIM-ie.

• BIM – GDZIE JESTEŚMY?

BIM to termin, który pojawia się coraz częściej w rozmowach o przyszłości branży projektowo budowlanej na świecie. W Stanach Zjednoczonych już dziś wszystkie inwestycje publiczne na etapie projektowania i realizacji muszą być obsługiwane w BIM.
W Wielkiej Brytani zasada ta będzie obowiązywała począwszy od 2016 roku. Niestety w Polsce technologia jest jeszcze bardzo mało znana.


• CZYM JEST BIM?

Niektórzy mówią, że BIM to oprogramowanie do projektowania. Inni, że jest to wirtualny model budynku. Dla niektórych to proces lub zorganizowana baza danych o budynku.
Okazuje się, że BIM jest każdym z powyższych.
W BIM (Building Information Modelling) najważniejszy jest model 3D budynku. Nie jest to jednak zwyczajny model geometryczny ubrany w estetyczne tekstury i tworzący ładne wizualizacje dla klienta. W modelu BIM każdy element jest wirtualnym odpowiednikiem rzeczywistych elementów składowych budynku wraz z ich charakterystyką. Każdy z wirtualnych elementów jest cyfrowym prototypem fizycznych elementów budynku: ścian, słupów, okien, drzwi, schodów itp. Dzięki temu model BIM pozwala nam zrozumieć budynek jeszcze zanim zacznie się jego budowa: znamy wydajność energetyczną, kontrolujemy koszt budowy i materiałów, a także koszt utrzymania przez cały cykl życia budynku już na etapie projektu. Na modelu BIM możemy łatwo przeprowadzać szereg analiz, od wykrywania kolizji elementów, analiz konstrukcyjnych, czy energetycznych po analizę nasłonecznienia bądź analizy akustyczne. Model BIM jest więc przydatny nie tylko w momencie projektowania, ale także w momencie budowy i długo po jej zakończeniu.

• BIM – NIE TYLKO DLA ARCHITEKTÓW!

Dzięki modelowaniu 3D proces projektowania budynku przez architekta jest analogiczny do procesu budowania w rzeczywistości. Ale nie tylko architekci mogą skorzystać dzięki modelowi BIM. BIM jest technologią OTWARTĄ – pozwala na współpracę systemów informatycznych w różnych branżach projektowania i realizacji inwestycji. Z BIM mogą korzystać wszyscy specjaliści biorący udział w projektowaniu budynku (konstruktorzy, projektanci instalacji itd.) Praca odbywa się na jednym wirtualnym modelu, a zmiany wprowadzane są równolegle – pojawiają się jednocześnie u wszystkich osób pracujących nad modelem. Dzięki dokładności elementów modelu BIM, z projektu mogą korzystać również producenci prefabrykatów, które zostaną użyte do budowy budynku. Model BIM pozwala również na płynne zarządzanie projektem budowlanym w trakcie jego realizacji. Ponadto wraz z pojawieniem się urządzeń mobilnych, typu smartfony i tablety, modele BIM stały się dostępne dla klientów, właścicieli budynków czy ich zarządców.

• BIM ZNACZY UNIWERSALNY

Model BIM zapewnia różnorodność zastosowań, gdyż ma uniwersalny charakter i może być wykorzystywany w szerszym zakresie niż tradycyjna, nawet cyfrowa dokumentacja. Wszystkie dotychczas dostępne metody projektowania jako finalne opracowanie udostępniają informacje w formie rozmaitych rysunków 2D, modelu „siatkowego” lub bryłowego 3D, ewentualnie danych ilościowych w postaci tabeli. Są to często ubogie dane obejmujące jedynie odwzorowanie, nie zawierające żadnych parametrów dotyczących konstrukcji, charakterystyki elementów itd. Dane takie wymagają interpretacji.

• BIM ZNACZY SPÓJNY

O ile poszczególne elementy tradycyjnej dokumentacji mogą być ze sobą powiązane i zawierać przedstawione w różnej formie te same informacje (np. wielkość okna na rzucie może być taka sama, jak w zestawieniu stolarki), to niestety nie jest to warunek konieczy. Stąd często występujące niespójności takiej dokumentacji.
Wszystkie dane BIM są przechowywane w jednym centralnym wirtualnym modelu budynku, a dokumentacja, która jest tworzona z modelu, niezależnie od jej formy reprezentuje ten sam model. Wyklucza to pojawienie się niespójności dokumentacji, a co za tym idzie ogranicza ilość błędów.

• DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z BIM?

Open BIM to przyszłość przemysłu budowlanego. Szczegółowość modelu, łatwość przepływu informacji między branżami i płynność wprowadzania zmian w projekcie, symulacja kosztów i bilansu energetycznego zaczynając od budowy poprzez cały cykl życia budynku – wszystko to sprawia, że powszechność użycia modeli BIM na świecie wzrasta w dynamicznym tempie. BIM to nowy paradygmat w projektowaniu budowlanym i przyszły światowy standard.

Jurek Rusin
Archicadownia

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment