Thury " C baklofen 10mg €70.10
17 paź 2012

10 Prawd o BIM – według WSP Group

WSP Group to międzynarodowa firma projektowa wykorzystująca

17 paź 2012

WSP Group to międzynarodowa firma projektowa wykorzystująca w swojej działalności standard BIM oraz pełniąca często funkcje BIM koordynatora. Jednym z głównych celów strategii firmy na lata 2011-2015 jest wprowadzenie standardu BIM do wszystkich projektów, które będą wykonywali. Aby sprostać temu ambitnemu zadaniu postanowili przyjrzeć się bliżej jak BIM jest postrzegany na całym świecie – jak inni interpretują BIM, jak przyjmuje się on w branży, czym kierują się klienci decydując się na BIM bądź rezygnując z niego. W tym celu zatrudniona została firma Kairos Future. Wykorzystując połączenie wywiadów ze statystyczną analizą mediów online oraz dogłębną lekturę 600.000 artykułów z całego świata stworzyła ona raport pokazujący jak BIM jest postrzegane i omawiane na całym świecie zarówno wśród branży projektowej jak i wśród naukowców. Dzięki wyżej opisanemu raportowi powstało 10 Prawd o BIM (The 10 Truths about BIM) czyli coś na kształt 10 przykazań, które opisują teraźniejszość oraz przyszłość jaka czeka BIM.

Poniżej znajdziecie nasze tłumaczenie, staraliśmy się bardzo ale miejscami może zabrzmieć dziwnie, w końcu to specjalistyczny tekst 🙂 Oryginał do wglądu znajdziecie tutaj.

  1. BIM przenosi projektowanie na wyższy poziom – Rozwój technologii zawsze otwierał nowe możliwości dla projektowania i BIM nie jest tu żadnym wyjątkiem. Funkcja 3D pozwala na kształtowanie złożonych brył, a oprogramowania umożliwiają zaawansowane obliczenia, które pozwolą inżynierom coraz śmielej przesuwać granice w projektowaniu.
  2. Litera „I” jest znacznie ważniejsza niż „B” – Ładne modele są imponujące, ale dopiero zarządzanie informacjami jakie zawierają pozwala im zabłysnąć. Jedną z przyczyn powolnego wdrażania BIM w budownictwie jest to, że społeczność BIM do tej pory bardziej koncentrowała się na „budynku” na niekorzyść „informacji”.
  3. Kolor BIM jest zielony – Używając go poprawnie skracamy czas projektu, a tym samym zużycia energii, jak również koszty. BIM ogranicza marnotrawstwo materiałów podczas budowy, a możliwość zamodelowanie zużycia energii pozwala zminimalizować jej zapotrzebowania w ciągu całego życia budynku.
  4. BIM zdestabilizuje sytuacje w budownictwie – W odróżnieniu od systemów CAD, które zrewolucjonizowały działalność projektową, BIM zmieni wszystko . Nie ma sensu, wdrażając oprogramowanie BIM w całej branży oczekiwać, że wszystko zostanie po staremu.
  5. Rządy państw muszą przejąć inicjatywę – Największe korzyści ze współpracy z BIM są osiągalne tylko przy ścisłej współpracy. Jeśli jeden członek zespołu projektowego wykorzystuje BIM podczas gdy inni nadal pracują po staremu, korzyści będą ograniczone. Aby inwestycja w BIM była opłacalna, ktoś musi przełamać impas. Tym kimś jest często rząd tworzący wytyczne do przetargów publicznych jak to ma miejsce np. w Danii czy Wielkiej Brytanii.
  6. Firmy muszą pracować razem jak jeden zespół – Firmy pracujące oddzielnie, których współpraca polega jedynie na wymianie dokumentacji projektowej po prostu nie wniosą już nic więcej do rozwoju branży. BIM zarówno umożliwia oraz wymaga ściślejszej integracji.
  7. Oprogramowanie i użytkownicy muszą ze sobą współpracować – Tylko wspólnie działanie nie wystarczy – zwyczaje i procedury muszą być dostosowane w celu naturalnej współpracy. Oprogramowanie będzie musiało być opracowane tak, aby umożliwić bezproblemową integrację, ale również postawy użytkowników będą musiały ulec zmianie.
  8. Pojawią się nowe typy kontraktów – Zarówno cyfryzacja jak i bliska współpraca stanowią wyzwanie dla istniejącego systemu własności intelektualnej. W tej sytuacji Istnieją dwie możliwe drogi rozwoju. Jedną z nich jest wzrost specjalizacji, gdy własność pozostaje w obrębie jednej branży. Drugą jest konsolidacja w duże przedsiębiorstwa, które będą zajmowały się wykonaniem całego projektu.
  9. Platforma oprogramowania znajduje się obecnie na rozdrożu – Rywalizacja o dominację w świecie oprogramowania z dnia na dzień staje się coraz bardziej widoczna. W zależności od wyników tego starcia, cyfrowa współpraca w nowym budownictwie będzie przebiegać zgodnie z jednym z trzech standardów: otwartym, zamkniętym i zastrzeżonym  lub poprzez kilka niezależnych i niekompatybilnych .
  10. BIM stanie się DNA przyszłego budownictwa –  kiedy system zostanie już odpowiednio usprawniony wtedy możemy się skupić na jego użytkowaniu. Gdy będziemy posiadać podstawową infrastrukturę do działania z BIM (odpowiednio dopracowane oprogramowanie) i nauczymy się z niej korzystać wtedy zaczną się niewątpliwie pojawiać liczne nowe udoskonalenia i sposoby wykorzystywania BIM.

 

Na stworzenie raportu poświęcono zapewne wiele czasu i pieniędzy dlatego jest on wart zainteresowania. Według nas niektóre punkty są mocno oderwane od rzeczywistości, szczególnie patrząc na nasz rodzimy kraj, a punkt drugi czyli:  Litera „I” jest znacznie ważniejsza niż „B”, jest sednem całej sprawy.

Teraz pozostaje tylko czekać na rozwój sytuacji i sprawdzenie jak sprawdzą się przewidywania specjalistów. Nie będziemy oczywiście ukrywać, że czekamy z niecierpliwością na „zrozumienie” BIM-u na świecie, a przede wszystkim w Polsce. Według nas jest to panaceum na dzisiejsze trudne dla branży budowlanej czasy…

Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment