Czy potrzebuję recepty na baklofen €133.73
14 sie 2012

Autodesk vs. OpenBIM

Porównamy dziś dwóch głównych graczy na rynku oprogramowania BIM. Są nimi firma Autodesk i organizacja/inicjatywa OpenBIM. Na początku sprawdzimy jak sytuacja wygląda pod kątem kosztów jakie musi ponieść firma, która chce posiadać komplet programów do wykonania projektu w technologii BIM.

14 sie 2012

Porównamy dziś dwóch głównych graczy na rynku oprogramowania BIM. Są nimi firma Autodesk i organizacja/inicjatywa OpenBIM. Na początku sprawdzimy jak sytuacja wygląda pod kątem kosztów jakie musi ponieść firma, która chce posiadać komplet programów do wykonania projektu w technologii BIM.


Wnioski i przemyślenia:

 1. Wzięliśmy pod uwagę pakiet Autodesku a nie jego poszczególne składowe ze względu na politykę sprzedażową Autodesku. Dla przykładu jedna część pakietu „Autodesk Revit Architecture 2013” kosztuje 24 462,60 zł czyli mniej więcej połowę pakietu…
 2. Pakiet Autodesku pozwala na pracę jednej osoby w tym samym czasie, a pakiet OpenBIM pięciu osobom (nie da się ukryć, że za cenę pakietu OpenBIM możemy kupić 4 zestawy Autodesku).
 3. Wzięto pod uwagę pełną licencję Tekli czyli możliwość modelowania stali i betonu, bo takie możliwości ma Revit Structure wraz z Structural Detailing, ponadto pełna wersja Tekli posiada „menadżera zadań” coś na wzór Navisworks-a.
 4. W pakiecie OpenBIM nie ma de facto samego Cada, a powinien być bo czasami nie wszystko da się rozwiązać w Tekli.
 5. W przypadku jednoosobowych firm trzeba na to patrzeć indywidualnie czyli porównywać ceny pojedynczych składników. Dla przykładu architekt ma tańsze rozwiązanie z OpenBIM, ale konstruktor już dużo droższe.
 6. Autodesk ma jeden wspólny format plików, w OpenBIM mamy format IFC który otwiera nam drzwi do wielu rzeczy (kosztorysowanie, przeglądarki itd.). Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy.
 7. Zdarzają się promocje pakietów Autodesku, nie tak dawno pakiet ULTIMATE kosztował 32 500zł netto wraz z roczną subskrypcją,
 8. Promocji pakietu OpenBIM brak gdyż poszczególne oprogramowanie jest sprzedawane przez swojego dystrybutora. Być może jeszcze doczekamy się jednej wspólnej oferty wszystkich firm w korzystniejszej cenie.
 9. Pakiek Autodesku nie jest parametryczny jeśli chodzi o wykonanie projektu wykonawczego konstrukcji.
 10. Nazwa „Revit” powstała nie tak dawno, a Tekla czy Archicad dorobiły się już wielu wydań. Wiadomo o czym to świadczy 🙂

Można oczywiście dowolnie miksować konfiguracje pakietu OpenBIM wybierając oprogramowanie innych firm (nie należących do organizacji) dla mniejszej ceny. Trochę to dziwne gdyż firmy w organizacji OpenBIM nie połączyły przecież swoich sił z nudów. Głównym powodem powstania organizacji jest kontr oferta dla wszystko mającego (ale czy działającego?…)  Autodesku. Czy czynią to pod względem jakości to już subiektywna opinia, ale pod względem cenowym nie stanowią wielkiej konkurencji.

Generalnie to ciężko porównywać oba pakiety bo mamy różne podmioty na rynku: jednoosobowe działalności, biura zatrudniające kilka czy kilkanaście osób  specjalizujące się w jednej branży, duże biura wielobranżowe. Każdy z nich potrzebuje czegoś innego dlatego przed zakupem trzeba wszystko przeanalizować czynniki takie jak:

– ile lat (wydań) ma za sobą dany program,
– jakie oprogramowanie jest dostępne na uczelniach,
– jakie oprogramowanie znają studenci,
– jakie programy mają firmy współpracujące,
– opinie użytkowników na forach,
– itp.

Porównanie cen mamy już z głowy 🙂

Na koniec pozostaje już tylko posłuchać OpenBIM bluesa…

httpv://www.youtube.com/watch?v=3-TaMp4_Nfo

 Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. atomana październik 17th, 2013 12:32PM

  Odnoszę wrażenie, że wycena jest nieco tendencyjna, np. pomija elementy oznaczone dwoma znakami zapytania a przy Tekli są wartości zerowe co budzi wątpliwości. W rezultacie nie wiadomo co z czym jest porównywane. Proszę o wyjaśnienia

 2. maciekd październik 19th, 2013 5:30PM

  Dwa znaki zapytania nie mają odpowiednika dla pakietu openBIM, ale w sumie to nie ma pakietu openBIM więc można sobie coś dodać, czyli np. zamiast Autocada dać ZwCADa. Ale w ten kwestii każdy może sobie dodać jeszcze kolejną kwotę do już i tak dużej kwoty.
  Tekla Structures jest wstawiona w sumie trzy razy, bo odpowiada trzem programom z pakietu Autodesku. Natomiast cena jest wstawiona jeden raz.
  Podsumowując wycena nie jest tendencyjna i może jedynie wzrosnąć.

 3. gester październik 21st, 2013 5:38PM

  nie bardzo to wszystko rozumiem.

  porownywane sa dwa rozne podejscia do bim, ale wzieto miarke jednego: przeciez wlasnie o to chodzi, ze w open bim nie ma zadnych ‚pakietow’, tylko wolna kombinacja roznego typu software, niejednokrotnie free- (solibri viewers, energy+ do symulacji energetycznych) lub shareware.

  w open bim mozna dobrac do konkretnego projektu taki zestaw software, ktory wlasnie do opracowywanego tematu pasuje, a nie z gory narzucony przez jednego vendora. elastycznosc wyboru jest tu kryterium, a nie sprostanie calkowitej funkcjonalnosci srodowiska bim dla wszystkich mozliwych projektow od malego centrum handlowego do miedzynarodowego portu lotniczego przy pomocy programow jednego producenta. tak to nie funkcjonuje, tym bardziej, ze u adeska na lapu capu dokupowane sa nowe aplikacje niejednokrotnie o niespawdzonej do konca funkcjonalnosci i, co chyba nawet wazniejsze: kompatybilnosci z innymi pakietami software tego vendora.

  poza tym nie kazdy element pakietu adeska musi miec odpowiednik w procesach sterowanych aplikacjami open bim. beda takie projekty, gdzie jedynie trzy czy 4 moduly z pakietu beda uzywane, reszta nie. to jest w ogole porownywanie jablek z gruszkami.

  ipd i lean construction polegaja na efektywnosci i eliminacji niepotrzebnych funkcjonalnosci.
  do kazdej nowej inwestycji zespol, zestaw software i sama procedura powinny byc dobrane indywidualnie. tylko to zapewni odpowiedni dla kazdego procesu naklad pracy i ekonomiczna decyzje zestawu niezbednych narzedzi.

  pytanie jest, czy chcecie jeden grzebien, ktory ma uczesac kazda glowe, czy do kazdej glowy odpowiedni grzebien czy szczotke roznej wielkosci lub twardosci?
  rob

 4. maciekd październik 21st, 2013 9:23PM

  już spieszę wytłumaczyć,
  otóż porównanie wzięło się z tego że pomyślałem sobie (i nie tylko ja) że OpenBIM nie ma koncepcji na konkurowanie z Autodeskiem. Koncepcją mógłby być jakaś forma pakietu w stylu Autodesku. Teraz jak czytam Twój komentarz to forma pakietu OpenBIM wydaje mi się bzdurną formą 🙂
  Tak czy siak takie porównanie pokazało jedną rzecz, że jak nie patrzeć i co nie wybrać aby stworzyć komplet oprogramowań dla zespołu to cenowo oferta OpenBIM po prostu jest ofertą z kosmosu…

 5. gester październik 22nd, 2013 12:39AM

  ja jestem w ogole zaskoczony tak wysoka cena scia engineer. pakiet do architektury tej samej firmy nemetschek (vectorworks) kosztuje 1/8 tego. pisales o duzej cenie tekla structures i widze, ze w ogole programy dla konstruktorow kosztuja jakies nienormalne pieniadze.
  nie jest to chyba efektem tego, ze oba maja certyfikaty import/export dla ifc? 😉

 6. maciekd październik 22nd, 2013 9:35AM

  apropo cen to ostatnio na forum konstruktorów w temacie „Autodesk kupił Graiteca” napisałem coś takiego:
  „Spójrzmy na temat jeszcze inaczej.
  Porównajmy cenę Tekli ( pełna wersja: stal i żelbet) do ceny Archicada (pełna wersja):
  Tekla: 88 200 PLN (przy kursie 4,20)
  Archicad: 19 010 PLN
  A teraz porównajmy sobie wynagrodzenia architekta z wynagrodzeniem konstruktora.
  Wrażenie dyskomfortu bezcenne”

  Chyba trzeba będzie na dniach zrobić artykuł porównujący ceny programów.

 7. gester październik 22nd, 2013 10:17AM

  cene ewentualnego ‚pakietu openbim’ podbija wlasnie modul konstrukcyjny. tutaj adesk ma przewage ekonomiczna, ktorej zapewne nie bedzie chcial utracic.
  – jakie sa w ogole sensowne alternatywy dla tekli i scia?
  – czy revit structure dorownuje tym dwom aplikacjom?

Comment