baklofen herz €138.30
31 sie 2012

Archicad 16

Pierwszego sierpnia 2012 r. rozpoczęła się oficjalna

31 sie 2012

Pierwszego sierpnia 2012 r. rozpoczęła się oficjalna sprzedaż polskiej wersji oprogramowania ArchiCAD 16. Jak to zwykle bywa posiada ona wiele udogodnień i nowych rozwiązań, których nie zawierały poprzednie wersje. Postaramy się pokrótce opisać nowości poświęcając trochę więcej miejsca dla najbardziej użytecznych funkcji.

Wprowadzone w oprogramowaniu zmiany zostały podzielone na następujące kategorie :

1. Modelowanie
–         narzędzie „Kształt”,
–         operowanie na obiektach oraz wygładzanie ich powierzchni przy pomocy narzędzia „Kształt”,

2. Wizualizacja/Nawigacja 3D
–         przyciąganie kursora do płaszczyzny w widoku 3D,
–         przesuwanie i podnoszenie elementu w jednym kroku,
–         wizualizacja efektów poleceń „Obrót” oraz „Podziel” w widoku 3D,

3. Dokumentacja
–         import danych geodezyjnych do programu oraz możliwość ich edytowania narzędziem „Kształt”,

4. Zarządzanie projektem, wydajność
–         dodanie właściwości termicznych wypełnieniom,
–         dostęp do dziesiątek tysięcy gotowych obiektów ArchiCADa poprzez internetowy portal www.BIMComponents.com ,
–         łatwe tworzenie własnych obiektów ArchiCADa z możliwością modyfikacji ich parametrów,
–         zintegrowane charakterystyki energetyczne budynku,

5. Wymiana danych, integracja z branżami
–         możliwość filtrowania elementów IFC przy pomocy narzędzia „Znajdź i zaznacz” oraz tworzenie z nich zestawień,
–         dostęp do danych IFC (ODBC Driver/ArchiCAD API),
–         wbudowane reguły do automatycznego tworzenia klasyfikacji i właściwości obiektów IFC,
–         funkcja „Ustawienia schematów IFC”,
–         dodano następujące dane IFC : Classification Reference, Space Occupant, Actor

6. Biblioteki
–         funkcja „Szukaj” przegląda wszystkie aktywne biblioteki użytkownika oraz portal  www.BIMComponents.com ,

7. Praca zespołowa, BIM serwer
–         możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa do przywracania danych dla BIM Serwera,
–         zapis kopii bezpieczeństwa w formacie PLN w celu szybkiego odzyskania danych  w ArchiCADzie.

Spośród wszystkich wymienionych nowości na szczególne zainteresowanie zasługują naszym zdaniem następujące narzędzia:

1. Stworzenie i udostępnienie użytkownikom portalu  BIMComponents.com – ArchiCAD 16 udostępnia swym użytkownikom rewolucyjną technologię dostępu do elementów przechowywanych w internetowej „chmurze”. W pełni zintegrowany z programem specjalny portal umożliwia tworzenie, wyszukiwanie, przesyłanie i pobieranie komponentów BIM. Oczywiście nadal można korzystać z tradycyjnych bibliotek, jednak serwer komponentów BIM stanowi wygodną i stale aktualizowaną bazę, która nieustannie będzie się rozwijać przy aktywnym udziale architektów jak i firm produkujących dla budownictwa. Aby uniknąć problemów związanych z prawem autorskim wszystkie komponenty umieszczane są na portalu na licencjach Creative Commons. Samo korzystanie ułatwiają nam odpowiednie narzędzia – potrzebny komponent znajdziemy za pomocą rozbudowanej wyszukiwarki, a następnie stosując metodę „drag & drop” umieścimy go w naszym projekcie. Portal ten to idealne ospełnienie hasła towarzyszącego ArchiCADowi 16 „BIM components at your fingertips” (Komponenty BIM zawsze pod ręką).

 httpv://www.youtube.com/watch?v=qcvmK0AkXxE

2. Narzędzie „Kształt” (Morph Tool) – dotychczas użytkownicy ArchiCADa  stosujący w swych projektach skomplikowane formy korzystali z zewnętrznych programów do modelowania, takich jak np. SketchUp. Przenoszenie brył do programu było proste, jednak stworzone w ten sposób elementy miały jedną zasadniczą wadę – nie były elementami ArchiCADa. Najnowsza wersja ArchiCAD 16 przynosi nam istotną zmianę – w palecie narzędzi dodano nową funkcję Kształt (Morph).  Elementy mogą być stworzone od podstaw lub przez przekształcenie brył wstawianych innymi narzędziami. Samo „morphowanie” jest dziecinnie łatwe – wybieramy punkt, krawędź, płaszczyznę lub kombinację, a następnie przesuwamy w dowolnym, pożądanym przez nas kierunku. Oczywiście ostateczny kształt elementu możemy zapisać w bibliotece, a następnie używać go w odpowiednim momencie. Narzędzie „Kształt” jest rekomendowane przez Graphisoft także do tworzenia wszelkiego rodzaju komponentów.

httpv://www.youtube.com/watch?v=92SZToemSs8

3. Zintegrowane narzędzie do oceny energetycznej budynku – Graphisoft do tej pory oferował współpracujący z ArchiCADem program EcoDesigner, służący ocenie efektywności energetycznej inwestycji. ArchiCAD 16 idzie o krok dalej, oferując wbudowany w program aplikacje VIPCore, który umożliwia na bieżąco prowadzenie analiz oceny energetycznej projektowanych budynków w miarę postępów projektowania. Nie zapomniano także o zapewnieniu możliwości współpracy z zewnętrznymi firmami zajmującymi się audytem energetycznym.  ArchiCAD 16 oferuje nam opcje eksportu danych z modelu do arkusza kalkulacyjnego lub do formatu IFC.

4. Open BIM – nadal aktywnie wspierana jest inicjatywa otwartego formatu wymiany informacji w postaci plików IFC. W  ArchiCAD 16 dodano obsługę nowych typów danych IFC, możliwość wybierania, filtrowania i raportowania elementów IFC, dostęp do danych poprzez ODBC Driver oraz kilka innych użytecznych funkcji.

 

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że  ArchiCAD 16 jest godnym następcą poprzedniej wersji i posiada na tyle dużo ulepszeń i nowości iż warto w niego niezwłocznie zainwestować aby nie zostać w tyle za konkurencją.

Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment