Pierwszego sierpnia 2012 r. rozpoczęła się oficjalna sprzedaż polskiej wersji oprogramowania ArchiCAD 16. Jak to zwykle bywa posiada ona wiele udogodnień i nowych rozwiązań, których nie zawierały poprzednie wersje. Postaramy się pokrótce opisać nowości poświęcając trochę więcej miejsca dla najbardziej użytecznych funkcji.
Wprowadzone w oprogramowaniu zmiany zostały podzielone na następujące kategorie :
1. Modelowanie
– narzędzie „Kształt”,
– operowanie na obiektach oraz wygładzanie ich powierzchni przy pomocy narzędzia „Kształt”,
2. Wizualizacja/Nawigacja 3D
– przyciąganie kursora do płaszczyzny w widoku 3D,
– przesuwanie i podnoszenie elementu w jednym kroku,
– wizualizacja efektów poleceń „Obrót” oraz „Podziel” w widoku 3D,
3. Dokumentacja
– import danych geodezyjnych do programu oraz możliwość ich edytowania narzędziem „Kształt”,
4. Zarządzanie projektem, wydajność
– dodanie właściwości termicznych wypełnieniom,
– dostęp do dziesiątek tysięcy gotowych obiektów ArchiCADa poprzez internetowy portal www.BIMComponents.com ,
– łatwe tworzenie własnych obiektów ArchiCADa z możliwością modyfikacji ich parametrów,
– zintegrowane charakterystyki energetyczne budynku,
5. Wymiana danych, integracja z branżami
– możliwość filtrowania elementów IFC przy pomocy narzędzia „Znajdź i zaznacz” oraz tworzenie z nich zestawień,
– dostęp do danych IFC (ODBC Driver/ArchiCAD API),
– wbudowane reguły do automatycznego tworzenia klasyfikacji i właściwości obiektów IFC,
– funkcja „Ustawienia schematów IFC”,
– dodano następujące dane IFC : Classification Reference, Space Occupant, Actor
6. Biblioteki
– funkcja „Szukaj” przegląda wszystkie aktywne biblioteki użytkownika oraz portal www.BIMComponents.com ,
7. Praca zespołowa, BIM serwer
– możliwość tworzenia kopii bezpieczeństwa do przywracania danych dla BIM Serwera,
– zapis kopii bezpieczeństwa w formacie PLN w celu szybkiego odzyskania danych w ArchiCADzie.
Spośród wszystkich wymienionych nowości na szczególne zainteresowanie zasługują naszym zdaniem następujące narzędzia:
1. Stworzenie i udostępnienie użytkownikom portalu BIMComponents.com – ArchiCAD 16 udostępnia swym użytkownikom rewolucyjną technologię dostępu do elementów przechowywanych w internetowej „chmurze”. W pełni zintegrowany z programem specjalny portal umożliwia tworzenie, wyszukiwanie, przesyłanie i pobieranie komponentów BIM. Oczywiście nadal można korzystać z tradycyjnych bibliotek, jednak serwer komponentów BIM stanowi wygodną i stale aktualizowaną bazę, która nieustannie będzie się rozwijać przy aktywnym udziale architektów jak i firm produkujących dla budownictwa. Aby uniknąć problemów związanych z prawem autorskim wszystkie komponenty umieszczane są na portalu na licencjach Creative Commons. Samo korzystanie ułatwiają nam odpowiednie narzędzia – potrzebny komponent znajdziemy za pomocą rozbudowanej wyszukiwarki, a następnie stosując metodę „drag & drop” umieścimy go w naszym projekcie. Portal ten to idealne ospełnienie hasła towarzyszącego ArchiCADowi 16 „BIM components at your fingertips” (Komponenty BIM zawsze pod ręką).
httpv://www.youtube.com/watch?v=qcvmK0AkXxE
2. Narzędzie „Kształt” (Morph Tool) – dotychczas użytkownicy ArchiCADa stosujący w swych projektach skomplikowane formy korzystali z zewnętrznych programów do modelowania, takich jak np. SketchUp. Przenoszenie brył do programu było proste, jednak stworzone w ten sposób elementy miały jedną zasadniczą wadę – nie były elementami ArchiCADa. Najnowsza wersja ArchiCAD 16 przynosi nam istotną zmianę – w palecie narzędzi dodano nową funkcję Kształt (Morph). Elementy mogą być stworzone od podstaw lub przez przekształcenie brył wstawianych innymi narzędziami. Samo „morphowanie” jest dziecinnie łatwe – wybieramy punkt, krawędź, płaszczyznę lub kombinację, a następnie przesuwamy w dowolnym, pożądanym przez nas kierunku. Oczywiście ostateczny kształt elementu możemy zapisać w bibliotece, a następnie używać go w odpowiednim momencie. Narzędzie „Kształt” jest rekomendowane przez Graphisoft także do tworzenia wszelkiego rodzaju komponentów.
httpv://www.youtube.com/watch?v=92SZToemSs8
3. Zintegrowane narzędzie do oceny energetycznej budynku – Graphisoft do tej pory oferował współpracujący z ArchiCADem program EcoDesigner, służący ocenie efektywności energetycznej inwestycji. ArchiCAD 16 idzie o krok dalej, oferując wbudowany w program aplikacje VIPCore, który umożliwia na bieżąco prowadzenie analiz oceny energetycznej projektowanych budynków w miarę postępów projektowania. Nie zapomniano także o zapewnieniu możliwości współpracy z zewnętrznymi firmami zajmującymi się audytem energetycznym. ArchiCAD 16 oferuje nam opcje eksportu danych z modelu do arkusza kalkulacyjnego lub do formatu IFC.
4. Open BIM – nadal aktywnie wspierana jest inicjatywa otwartego formatu wymiany informacji w postaci plików IFC. W ArchiCAD 16 dodano obsługę nowych typów danych IFC, możliwość wybierania, filtrowania i raportowania elementów IFC, dostęp do danych poprzez ODBC Driver oraz kilka innych użytecznych funkcji.
Podsumowując można śmiało stwierdzić, że ArchiCAD 16 jest godnym następcą poprzedniej wersji i posiada na tyle dużo ulepszeń i nowości iż warto w niego niezwłocznie zainwestować aby nie zostać w tyle za konkurencją.
Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.