baklofen Schmerzen €41.67
30 lip 2012

Jak przygotować dokumentację DWG do „BIM-owania”

Aby dokumentacja w formacie DWG nie sprawiała

30 lip 2012

Aby dokumentacja w formacie DWG nie sprawiała problemów przy przeobrażaniu jej w model 3D musi spełniać kilka warunków:

   1. Wszystkie rzuty i przekroje powinny być w odrębnych plikach – dzięki temu unikniemy pracochłonnego podziału na pojedyncze rysunki.
   2. Każdy rzut czy przekrój kondygnacji powinien być w tym samym miejscu w przestrzeni CAD-a. Najlepiej wybrać  charakterystyczne miejsce, ze swojej strony polecamy przecięcie pierwszych osi w lewym dolnym rogu. Taki punkt powinien mieć współrzędne 0,0,0.
    Jeśli bierzemy udział w projekcie w technologii BIM a rysujemy w CAD-zie to na samym początku należy się dowiedzieć w jakim miejscu jest punkt referencyjny dla całego projektu i odpowiednio dopasować do niego swoją siatkę.

    Trzeba wyrobić sobie nowy nawyk, aby przestać zaczynać rysować w CAD-zie w miejsu w którym akurat nowy plik się otworzył. Zazwyczaj jest ono bardzo oddalone od punktu 0,0,0…
   3. Nie powinna się zabłąkać gdzieś daleko w przestrzeni żadna linia, opis etc. gdyż to niepotrzebnie rozszerza nam zakres widoku modelu.
   4. W warstwach musi być porządek. Czyli przede wszystkim zakaz używania jednej warstwy do rysowania rożnych elementów np. izolacje na warstwie „wymiary” gdyż wygaszając niepotrzebną warstwę możemy pozbawić się bardzo istotnych informacji. Ponadto nazwy warstw powinny być tak dobrane żeby nie było wątpliwości z jakim elementem mamy do czynienia.
   5. Preferowana skala to 1:1.
   6. Należy pamiętać, że warstwy wyłączone w pliku DWG nie pokażą nam się w programie do modelowania.

Warunki niby błahe, ale bardzo ważne. Tak przygotowana dokumentacja znacząco przyśpiesza przedmiarowanie w 3D gdyż pozwala na przystąpienie do pracy natychmiast po otrzymaniu dokumentacji w postaci elektronicznej. Wystarczy wtedy tylko otworzyć plik DWG, wskazać mu odpowiedni punkt (0,0,0), a on sam „wskoczy” w odpowiednie miejsce! Ewentualnie pozostaje tylko wpisać właściwą skalę. Dodatkowo przy jakichkolwiek zmianach nie zachodzi potrzeba, aby ponownie przerabiać plik DWG na kilka plików. Co pozwala zaoszczędzić czas czyli pieniądze!

Wszystkie te warunki są bardzo pomocne także przy koordynacji modelu z plikami DWG np. w Tekli BIMsight.

Poniżej krótki film pokazujący użycie pliku IFC i DWG na jednym modelu. Na filmie ujrzycie parking podziemny na Placu Inwalidów w Krakowie. Dokumentacja DWG posłużyła nam do zrobienia „Przedmiaru 3D”

httpv://www.youtube.com/watch?v=b4K-DubwlwU&feature=youtu.be

Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

 

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment