syrop baklofenowy w Indiach €129.57
29 maja 2012

OPEN BIM

Open BIM to uniwersalne podejście do współpracy

29 maja 2012

Open BIM to uniwersalne podejście do współpracy przy projektowaniu, realizacji i eksploatacji budynków opartych na otwartych standardach oraz wymianie danych. Open BIM to inicjatywa buildingSMART i kilku czołowych producentów oprogramowania korzystających z otwartej bazy buildingSMART.

Open BIM Programme to kampania zainicjowana przez Graphisoft®, Tekla® oraz innych członków buildingSMART® w celu zachęcenia i ułatwienia do globalnej skoordynowanej promocji Open BIM dla całej branży AEC.

Open BIM Certification jest technicznym systemem certyfikacji stworzonym przez buildingSMART® by pomóc dostawcom oprogramowania AEC ulepszyć, zbadać i uzyskać certyfikację ich danych w celu uzyskania płynnej współpracy z innymi rozwiązaniami OpenBIM.

Dlaczego jest to tak ważne?

  • Open BIM wspiera przejrzysty, otwarty przepływ pracy, dzięki czemu projektanci mogą uczestniczyć w projekcie bez względu na używane przez nich narzędzia.
  • Open BIM tworzy wspólny język dla szeroko odwołujących się procesów, dzięki czemu przemysł i rząd mogą pozyskać projekty z przejrzystą ofertą handlową, porównywalną oceną usług oraz wysoką jakością wykonania.
  • Open BIM zapewnia trwały dostęp do danych projektu przez cały okres eksploatacji aktywów, unikając wielokrotnego wprowadzania tych samych danych, tym samym unikania błędów.
  • Mali i duzi przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w fazie projektowania i używać oprogramowania najodpowiedniejszego dla nich.
  • Open BIM spełnia żądania użytkownika oraz dostarcza dane o produktach bezpośrednio od BIM

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LiBUBuGw9y8&feature=player_embedded[/youtube]

 

Partnerzy Open BIM

buildingSMART

buildingSMART International Alliance for Interoperability jest neutralną, międzynarodową organizacją not-for-profit, wspierającą Open BIM w cyklu życia budynku i zapewniającą działania wspierające realizację Open BIM. BuildingSMART stworzył, utrzymuje i wydaje certyfikaty dla standardowego modelu danych znanej szerzej jako Industry Foundation Classes (IFC).
Więcej o buildingSMART

Tekla


Dzięki oprogramowaniu, Tekla napędza ewolucję cyfrowych modeli informacyjnych, a tym samym zapewnia coraz lepsze oprogramowania dla budownictwa, infrastruktury oraz branży energetycznej. Firma została założona już w 1966 roku, a dziś ma klientów w 100 krajach, biura w 15 krajach i globalną sieci partnerów. Tekla stała się częścią Trimble Group w 2011 roku.
Więcej o Tekla

Graphisoft

Graphisoft jest pionierem i liderem w tworzeniu wirtualnych rozwiązań budowlanych. Skupia społeczność architektów do dostarczania modelowych projektów, które są bardziej przewidywalne do budowy i tańsze w obsłudze. Graphisoft jest częścią Nemetschek Group, członkiem Sojuszu buildingSMART wśród firm, które rozpoczęły Open BIM.
Więcej o Graphisoft

Nemetschek


Grupa Nemetschek, dostarcza inteligentne rozwiązania dla międzynarodowej branży AEC. Nemetschek obsługuje technologie informacyjne we wszystkich fazach projektu. Grupa Nemetschek jest członkiem buildingSMART, sojuszu wspierającego Open BIM.
Więcej o Nemetschek

Trimble

Trimble oferuje rozwiązania umożliwiające specjalistom, w dziedzinie inżynierii i budownictwa, geodezji, rolnictwa, zarządzania budową, być bardziej produktywnym przez nowoczesne procesy pracy. Trimble Group jest członkiem Sojuszu buildingSMART i wspiera Open BIM. Jak napisaliśmy wyżej jest obecnie właścicielem marki TEKLA i już niebawem SketchUp-a
Więcej o Trimble

Data Desing System


Od 1984 Data System DESIGN (DDS) opracowała innowacyjne i efektywne kosztowo rozwiązanie dla profesjonalnych usług budownictwa. DDS-CAD to prawdziwa platforma BIM, zgodna z otwartymi standardami buildingSMART. Sztandarowy produkt DDS-CAD MEP jest dostępny zarówno jako jedna zintegrowane rozwiązanie i jako odrębne rozwiązania dla każdej z dyscyplin MEP (sanitarno-grzewczy, elektryczny i wentylacja/klimatyzacja). Produkty DDS są używane codziennie w projektach MEP i w projektach BIM na całym świecie.

Dziękujemy za wysiłek firmy DATACOMP w przetłumaczeniu materiałów zagranicznych! Zapraszamy również na polską stronę firmy Data Design System do działu openBIM FAQ.

 

Z naszej strony możemy dodać że inicjatywa i jej cele/misje jest jak najbardziej słuszna. Pozwala na realną konkurencję z Autodeskiem i pakietem Revit. Ale niestety jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Przede wszystkim wymiana informacji poprzez format IFC i wspólna oferta cenowa. Na stronie partnerów (Tekla, Graphisoft) nadal jak mantrę pokazują ten sam budynek o którym już wspominaliśmy tutaj. Tak  ogromne korporacje mogłyby się postarać bardziej i pokazać inne projekty albo chociaż import/export innych elementów z w/w projektu (dachów w spadku, łańcuchów belek i słupów, pochyłych ścian)… bo tym czasem nie jest tak różowo o czym wiemy my i wielu innych użytkowników…

Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment