baklofen leberwerte €93.52
25 kw. 2012

Allplan 2012 BIM

W kolejnym odcinku z cyklu „ Oprogramowanie

25 kw. 2012

W kolejnym odcinku z cyklu „ Oprogramowanie BIM” chcielibyśmy przedstawić produkt firmy Nemetschek  czyli Allplan 2012 BIM. W aktualnej wersji platforma Allplan reprezentowana jest przez dwa programy: Allplan Basic oraz Allplan Design. Allplan od zawsze stanowił platformę umożliwiającą szeroką współpracę pomiędzy projektantami, branżystami i firmami będącymi uczestnikiem procesu inwestycyjnego. Dzięki ponad 40 wbudowanym standardowym interfejsom  oraz własnym interfejsom wewnętrznym łączącym Allplan z programami branżowymi firm z Grupy Nemetschek, w całym procesie inwestycyjnym zachowana jest funkcja BIM programu. Czyli podobnie jak w produktach Autodesk jesteśmy domyślnie kierowani przez producenta na zakup i użytkowanie wyłącznie oprogramowania z rodziny Allplan. Na szczęście dla osób chcących współpracować z programami innych firm nadal dostępna jest możliwość importu i eksportu do formatu IFC. Ciekawy jest też interfejs STL do drukarek 3D. Poniższy obrazek pokazuje pozostałe interfejsy Allplana

W skład pakietu Allplan 2012 BIM wchodzą następujące programy (część z nich stanowi podstawę pakietu, a pozostałe należy dokupić osobno) :

 1. Allplan Architektura 2012

Allplan Architektura to narzędzia do projektowania architektonicznego umieszczone na platformie Allplan Design. Oprócz standardowych funkcji potrzebnych do projektowania architektury wprowadzono dodatkowe udogodnienia np. :
– Nowy zakres funkcji Fasada i Balustrada pozwala na większą swobodę projektowania, szczególnie w przypadku skomplikowanej geometrii elewacji. Wykorzystując takie funkcje jak linia, polilinia, łuk, splajn, tworzymy płaskie, zakrzywione lub pochylone formy dostajemy możliwość tworzenia dowolnych kształtów fasad. Nowa wersja ułatwia także rysowanie balustrad zarówno w formie konstrukcji zewnętrznej jak i wewnętrznej.
– Projektowanie dla obiektów istniejących. Wprowadzono biblioteki CAD zawierające zdefiniowane elementy z potrzebnymi atrybutami, obsługiwane przez asystentów graficznych umożliwiające sprawne i szybkie wykonanie zmian w dokumentacji, aktualizację przedmiarów, zakresów robót rozbiórkowych oraz renowacyjnych.

 1. Allplan Urbanistyka/ architektura krajobrazu

Program umożliwia tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego: ogólnych i miejscowych. Oferuje narzędzia do wprowadzania obszarów działek oraz dodatkowych informacji np. o właścicielu, numerze ewidencyjnym działki, oznaczeniu ilości kondygnacji i lokali mieszkalnych w danym budynku.

W zakresie architektury krajobrazu program umożliwia inwentaryzację terenów zielonych.
Posiada także elementy do projektowania drogowego. Moduły Plan sytuacyjny, Rondo, Krzywa skrętu umożliwiają wytyczenie trasy dróg i ulic w oparciu o przeznaczone do tego funkcje programu np. rysowanie klotoid, określanie pikietażu dla elementów, trasowanie drogi w terenie itp. Moduł Krzywa skrętu to narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić funkcjonalność ronda, skrzyżowania, zjazdów łuków dróg.

 1. Allplan Inżynieria

Allplan  Inżynieria to oprogramowanie do tworzenia dokumentacji projektowej. Automatyczne tworzenie zestawień stali, szerokie możliwości przy zbrojeniu elementów żelbetowych, modeler mostów i fundamentów, łatwy import i eksport z SCIA to podstawowe funkcje programu.

 1. Allplan Stal

Allplan Stal stanowi nowe rozwiązanie dla projektantów konstrukcji stalowych w zakresie tworzenia rysunków połączeń stalowych umożliwiających projektowanie w połączeniu z obliczeniami statycznymi konstrukcji stalowych. Allplan Stal umożliwia również wykorzystanie sparametryzowanych schematów połączeń stalowych. Program bazuje na modelerze SCIA połączonym z Allplanem  interfejsem NOI. Możliwe jest również modelowanie w programie SCIA Engineer z automatycznym przeniesieniem utworzonego modelu do programu Allplan.

 1. Allplan Prefabrykacja

Allplan Prefabrykacja to pakiet modułów do rysowania oraz modułów do projektowania elementów prefabrykowanych. Na podstawie wykonanej dokumentacji program dokonuje optymalizacji rozkładu elementów prefabrykowanych na stołach produkcyjnych i generuje plany produkcyjne.  W następnym etapie program generuje dane cyfrowe dla potrzeb sterowania produkcją.

 1. AX 3000.

AX 3000 to program austriackiej firmy ESS umożliwiający projektowanie (obliczenia i rysunki) na platformie Allplan, instalacji wewnętrznych w budynku: wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania, instalacji elektrycznej bazując na wykonanym w Allplanie modelu strukturalnym budynku.

Powyższy artykuł jest streszczeniem opracowania „Allplan 2012 BIM program dla wymagających” udostępnionego nam przez panią Patrycje Johnson z firmy KGE. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami na temat oprogramowania Allplan zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją artykułu dostępną w formie PDF-a tutaj. Polecamy również artykuły zamieszczone na blogu firmy KGE.

Ponadto zwróciliśmy sie  z prośbą o udostępnienie modelu budynku w formacie IFC stworzonym w Allplanie. Zaraz jak tylko go otrzymamy weżmiemy sie za testowanie jego zawartości by sprawdzić stan eksportu w tym oprogramowaniu. O wynikach oczywiście powiadomimy na naszym blogu.

Andrzej Inglot
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
 1. andre kwiecień 27th, 2014 8:32PM

  I co z tym testowaniem IFC od Allplana?

 2. maciekd kwiecień 27th, 2014 8:38PM

  dostaliśmy plik IFC z Allplana. Export do IFC wygląda dobrze, ale nie dowiedzieliśmy się od dystrybutora czy można zmieniać ustawienia exportu pod danego klienta.
  Czekamy też od paru miesięcy na plik IFC ze zbrojeniem, co nas bardziej interesuje. Niestety póki co takowego nie otrzymaliśmy.

Comment