wlew baklofenu w dystonii związanej z rsd €95.31
07 gru 2011

Tekla BIMsight

Czym tak naprawdę jest Tekla BIMsight? Program

07 gru 2011

Czym tak naprawdę jest Tekla BIMsight?

Program Tekla BIMsight funkcjonuje na rynku już od ładnych kilku miesięcy. Wersja beta pojawiła się kilka tygodni po ujrzeniu na świat wersji 17 oprogramowania Tekla Structures. Jednak jak to  większość programów w wersji beta miała ona szereg wad do poprawy.

Niedawno pojawiła się najnowsza wersja 1.3 i można wreszcie coś o niej konkretnego napisać.

Program działa na zasadzie przeglądarki internetowej. Po uruchomieniu mamy do dyspozycji kompletny demonstracyjny projekt. Zawiera on wszystkie elementy począwszy od konstrukcji aż po instalacje. Przy okazji pracy z projektem demo można zobaczyć jak program radzi sobie z średniej wielkości budową i ogromem informacji zawartych w plikach IFC.

Co do nawigacji to trzeba się na początku przyzwyczaić, ale tak to już bywa z każdym nowym oprogramowaniem. Nawet dla pracujących na Tekla Structures nie będzie to łatwe bo nawigacja się odrobinę różni.

Do atutów Tekla BIMsight można niewątpliwie zaliczyć :
– możliwość umieszczania modeli referencyjnych 2D i 3D w formacie DWG, DGN, IFC, IFCxml, IFCzip,
– sprawdzanie konfliktów między załączonymi plikami,
– wymiarowanie,
– dodawanie komentarzy i załączanie do nich dowolnych plików (zdjęcia, filmy, teksty),
– wszystko można zapisać w jednym pliku i pracując w chmurze łatwo dzielić się informacjami o projekcie,
– banalna instalacja oraz mnóstwo filmów szkoleniowych dostępnych od razu w programie w Help Center,
– program jest całkowicie darmowy, bez rejestracji można go uruchomić kilkanaście razy (już nie pamiętam dokładnie ile bo się zarejestrowałem),
– i najważniejsze, przy ogromnych problemach i błędach pojawiających się przy imporcie i konwertowaniu plików IFC jest najlepszą obecnie alternatywą do współpracy między branżami.

Jeśli chodzi o minusy to ciężko się do czegoś przyczepić. Można się zasugerować brakującymi rzeczami z help center takimi jak np.: wspomaganie dla osi, nawigacja typu „Game mode” czy integracja z BIM Server. Ale to naprawdę są pierdoły w porównaniu do plusów.

Według twórców programu, Tekla BIMsight jest poszukiwanym od dawna elementem łączącym wszystkich uczestników branży budowlanej. Naszym zdaniem program przede wszystkim nadaje się do użytku dla projektantów i generalnych wykonawców. Warunek jest tylko jeden. Projekt od samego początku musi powstawać na oprogramowaniu klasy BIM z myślą o używaniu go do wymiany informacji za pomocą formatu IFC. I tylko kompletny model obiektu zawierający wszystkie niezbędne informacje umożliwi udaną współpracę.

O ile pomiędzy biurami projektowymi projekt jest w miarę łatwy do uzgodnienia i wykonania, to przekazanie wszystkiego w formie IFC na plac budowy nie jest już takie proste. Bardzo ważną kwestią jest odpowiedzialność za zawartość modelu. Wersja papierowa projektu ma swoje pieczątki i regulacje prawne co raczej ciężko zastosować w  modelu 3D. Można oczywiście model wykorzystać tylko jako projekt referencyjny, ale nie o to tu chyba chodzi prawda? I tu pojawia się pytanie jak rozwiązać ten problem? O tym mam nadzieję już niedługo…

 

Poniżej film przedstawiający nam Tekle BIMsight.

 [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OFgkR1tPEUM[/youtube]


Maciej Dejer
Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment