standardowa dawka baklofenu €66.34
22 lis 2011

ZUZIA bim

Jest nam bardzo miło, że nasz model

22 lis 2011

Jest nam bardzo miło, że nasz model IFC został zauważony przez firmę Datacomp z Krakowa. Na stronie www.kosztorysowanie-bim.pl można przeczytać kilka słów o nowym produkcie w/w firmy. Jest nim ZUZIA bim – czyli pierwsza polska aplikacja integrująca projektowanie i kosztorysowanie.

Poniżej urywek informacji ze strony promującej te oprogramowanie:

ZUZIA bim to aplikacja służącą do kosztorysowania na podstawie przedmiaru wczytanego bezpośrednio z modelu wirtualnego utworzonego w systemie CAD wyposażonym w technologię BIM. Model ten może uwzględniać rezultaty pracy architektów, konstruktorów i instalatorów i powinien być podstawą do sporządzenia kosztorysu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych.

Aplikacja ZUZIA bim składa się z przeglądarki BIM Vision, która pozwala wczytać dane modelu zapisanego w formacie IFC oraz współpracującego z nią systemu kosztorysowego. System kosztorysowy to znany, w pełni funkcjonalny program do kosztorysowania Zuzia, wraz z zapleczem w postaci katalogów i cenników. Przeglądarka BIM Vision pozwala wczytać dane modelu zapisanego w formacie IFC i umożliwia jego wizualizację w postaci bryły o ścianach nieprzezroczystych, częściowo przezroczystych aż do postaci tzw. drutowej w której widoczne są tylko krawędzie.

 

Funkcjonalność przeglądarki ZUZIA bim obejmuje:
– Czytanie modeli wirtualnych w formacie IFC 2×3
– Operacje geometryczne – obroty, przesunięcia, zbliżenia
– Wizualizację ze zmienną przeźroczystością
– Prezentację modelu wraz z drzewkiem strukturalnym zgodnie z opracowanym projektem dla wszystkich branż, z uwzględnieniem rodzajów instalacji
– Prezentację wybranych elementów drzewka
– Odcięcie części modelu
– Odrzucenie wybranych elementów modelu
– Obliczenie przedmiarów elementów
– Transfer przedmiarów do systemu kosztorysowego

Z naszej strony zapraszamy do zakładki „Wideo” gdzie na naszym modelu można prześledzić styl pracy na ZUZI bim.

Program dzięki równoległej pracy z modelem IFC jest według nas ciekawą alternatywą dla Normy Expert. Pracując z przeglądarką mamy możliwość wyboru elementów do przedmiaru oraz większą kontrolę nad prawidłowym jego wykonaniem. Zuzia bim to kolejny krok naprzód w kwestii wykorzystania ogromu informacji i potencjału jaki zawiera model IFC.

Teraz już tylko od nas budowlańców zależy czy będziemy umieli to odpowiednio wykorzystać bo co tu kryć obecnie powstające modele są różnej jakości. My ze swojej strony staramy się aby podczas tworzenia modelu IFC posiadał on prawidłowo zamodelowane niezbędne informacje dla wszystkich zainteresowanych uczestników inwestycji. Niestety większość firm tworzy modele wyłącznie na własny użytek, które dla pozostałych partnerów są bezużyteczne z powodu posiadanych braków. Bardzo pomocny byłby w tej sytuacji jednolity standard dotyczący informacji, które posiadać powinien każdy model IFC. Ale to już jest temat na zupełnie inny artykuł.

Maciej Dejer

Zespół M.A.D.

Leave a comment
More Posts
Comments
Comment