BIM

Skrót BIM (ang. Building Information Modeling) – bezpośrednio tłumacząc na język polski oznacza modelowanie informacji o budynku. Termin ten pojawił się na świecie gdzieś na początku XXI wieku. Wcześniej funkcjonował pod nazwą BPM (ang. Building Product Models). Ciężko jest scharakteryzować ten skrót w jednym zdaniu tak jak ciężko zrozumieć bezpośrednie tłumaczenie. Na Internecie i w wielu publikacjach jest on różnie opisywany. Dla nas oznacza on inwestycje budowlaną, którą można stworzyć w wirtualnym świecie zaczynając od koncepcji aż do oddania do użytku.
Obiekt stworzony w pełni w technologii BIM ma wszystkie możliwe parametry rzeczywistego obiektu. Dzięki temu można przeanalizować dużo więcej informacji niż w projekcie powstałym w 2D. I co najważniejsze projekt w 2D może być interpretowany tylko przez ludzi bazując na ich doświadczeniu, a projekt w BIM-ie wprowadza dodatkowe wsparcie w postaci różnorodnych programów/raportów ułatwiających i przyśpieszających ową interpretację.

Stosując technologię BIM można dużo łatwiej i szybciej:
– przeanalizować koszt, ilość materiałów, czas realizacji,
– wyłapać błędy w projekcie,
– stworzyć nowatorską konstrukcję,
– zaplanować budowę,
– i wiele, wiele innych rzeczy, które nam jeszcze do głowy nie przyszły.

Źródło: www.scia-online.com

Panuje powszechne przekonanie, że wykorzystanie technologii BIM to domena biur projektowych i że w gruncie rzeczy wykorzystanie tej technologii daje wymierne korzyści wyłącznie projektantom. Nic bardziej mylnego!!!

BIM to doskonałe narzędzie dla wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, w tym dla….

… Inwestorów

Niezależnie od rodzaju inwestycji (nowa realizacja, przebudowa, czy też rozbudowa istniejącego już obiektu) oraz jej rozmiarów wykorzystanie tej technologii zawsze jest opłacalne.

Korzyści jakie odnosi Inwestor decydując się na realizację inwestycji z wykorzystaniem technologii BIM są niepodważalne. Building Information Modeling pomaga koordynować współpracę pomiędzy Inwestorem, Wykonawcą i Projektantami. Dzięki dostępowi do aktualnego modelu obiektu można obserwować postępy prac projektowych i w przystępny sposób nadzorować proces projektowy. BIM stwarza też możliwość szybkiego opracowania symulacji różnych wersji projektu, w celu wybrania tego najbliższego oczekiwaniom Inwestora. Zmiany koncepcyjne wprowadzane w projekcie są nanoszone do modelu 3D i automatycznie znajdują odzwierciedlenie w raportach ilościowych oraz dokumentacji projektowej. Jest to doskonała odpowiedź na pytanie „co by było gdyby?…”. Wgląd w wirtualny obraz inwestycji (model 3D) pokazujący obraz planowanego stanu faktycznego obiektu w przewidzianym dla niego otoczeniu, czy automatyczne wykrywanie niezgodności w czasie projektowania pozwalają uniknąć problemów na etapie realizacji a co za tym idzie wystąpienia dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej kosztów.

… Projektantów (Architektura, Konstrukcja, Instalacje)

Dzięki zastosowaniu BIM projektanci są dzisiaj w stanie opracowywać projekty dla najbardziej skomplikowanych budynków. BIM jest wykorzystywany w zakresie planowania, projektowania, zarządzania i prowadzenia budowy. Pracując w tym standardzie projektanci łatwo gromadzą i wymieniają dane, współpracując i udostępniając sobie niezbędne informacje. Technologię BIM wykorzystuje się już na etapie tworzenia (powstawania) projektu. Dzięki temu tak architekci jak i pozostali uczestnicy procesu inwestycyjnego pracując na modelu 3D są w stanie szczegółowo sprawdzić wirtualnie wszystkie techniczne aspekty planowanej realizacji jeszcze zanim ciężki sprzęt rozpocznie prace. Ponieważ współpraca jest oparta na modelach 3D, zmiany dokonane przez jedną ze stron natychmiast udaje się wychwycić automatycznie u pozostałych, tak więc oszczędzamy w ten sposób czas poświęcany wcześniej na żmudną koordynację zgodności i dostosowanie całości dokumentacji do wprowadzanych zmian w 2D. Współpraca specjalistów układa się dzięki temu płynniej, a dane projektu i informacje są używane w zupełnie nowy sposób.

… Prefabrykacji

Programy działające w standardzie BIM posiadają szczegółowe i bardzo precyzyjne narzędzia umożliwiające modelowanie, analizę i opracowanie szczegółowej dokumentacji konstrukcji betonowych. Dzięki BIM w prefabrykacji możemy swobodnie (łatwo) dopasować prefabrykaty betonowe z innymi materiałami budowlanymi takimi jak stal, żelbet czy drewno w celu efektywnego zarządzania produkcją i zminimalizowania błędów wynikających ze współpracy z dostawcami pozostałych elementów budowlanych. Ponadto bardzo ważne jest wykorzystanie automatycznie generowanych plików na maszyny numeryczne.

… Generalnych wykonawców

Wykorzystanie tej technologii nie tylko pomaga przy zdobywaniu i realizacji kolejnych kontraktów, ale też pozwala ustrzec się od licznych błędów już na etapie opracowywania ofert przetargowych czy przygotowań do rozpoczęcia inwestycji. Prowadzenie budowy w oparciu o BIM to między innymi oszczędność czasu i zasobów, profesjonalne podejście do realizacji zadania oraz kontrola nad przebiegiem i kosztami inwestycji. Trójwymiarowy model dostępny cały czas na budowie to nieocenione źródło ważnych informacji o realizowanym obiekcie.
Omówienie przykładowej inwestycji w BIM-ie z punktu widzienia generalnego wykonawcy można znaleźć  tutaj.

Podsumowując:
BIM zapuka do naszych drzwi prędzej czy później, ponieważ jest przyszłością inżynierii budowlanej. Na świecie jest to rozwiązanie stosowane na szeroką skalę i z każdym dniem coraz bardziej popularne z uwagi na szereg korzyści jakie daje wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego. Już teraz w wielu krajach duże publiczne inwestycje mają zapisane w specyfikacji zamówienia obowiązek wykonania projektu w standardzie BIM oraz dostarczenia modelu w formacie IFC. W Polsce znajdujemy się dopiero na początku tej drogi dlatego firmy, które pierwsze zdecydują się na pracę w oparciu o jej wykorzystanie będą o krok przed konkurencją.

Inny sposób opisania technologii BIM, znajdziecie na naszym blogu w artykule „Czym jest BIM?”.

Kolejny sposób opisania technologii BIM w artykule „BIM – punkt widzenia konstruktora”

Poniżej filmy gdzie w ciekawy sposób pokazana jest koncepcja BIM.

 httpv://www.youtube.com/watch?v=5Qj9pI5us7o

httpv://www.youtube.com/watch?v=M2oPl1foXMs&feature=share&list=PL1D9C6C7225BB6617